Lietuvoje

2019.06.19 15:12

Derybos dėl koalicijos stumiasi į priekį: linkstama prie 100 eurų išmokos vaikams

atnaujinta 15.24
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.06.19 15:12

Tęsiasi derybos dėl naujos valdančiosios koalicijos. Trečiadienį susirinkę „valstiečių“, „socialdarbiečių“ ir „tvarkiečių“ atstovai aptarinėjo programines nuostatas. Kaip teigė „valstiečių“ atstovas Jonas Jarutis, būsimieji partneriai artėja prie sutarimo, kad vaiko išmoka siektų 100 eurų.

„Einame prie to prioriteto, kad skirtume daugiau pinigų [...] universaliai ir papildomai vaiko išmokai. Preliminariai aptarta, kad universali išmoka būtų 70 eurų, o papildoma – 30 eurų. Bendroje sumoje daugiavaikės šeimos, neįgalios, remtinos gaus 100 eurų“, – žurnalistams Seime sakė J. Jarutis.

Jis apgailestavo, kad derybinių grupių susitikime nedalyvavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai, kurie buvo vieni iš pagrindinių iniciatorių didinti vaiko pinigų dydį.

„Bet manau, kad prieisime bendrą sutarimą dėl šito (klausimo – LRT.lt)“, – sakė J. Jarutis.

Politikas tvirtino nežinantis, kodėl LLRA-KŠS trečiadienį nedalyvavo derybinių grupių susitikime

„Valstiečių“ frakcijos narys teigė, kad norinti numatyti, jog išmoka vaikams siektų 100 eurų, papildomai tam valstybės biudžete reikėtų numatyti 100 mln. eurų.

Pasak J. Jaručio, derybų grupės jau yra sutarusios dėl aplinkosaugos, dėl kelių programos lėšų padidinimo, dėl savivaldybių rėmimo klausimų. Jis teigė negalintis atsakyti, kiek iš viso „kainuos“ derybų metų aptarti papildomi darbai.

„Mūsų principinis dalykas yra sutarti dėl pagrindinių dalykų, o tada jau Finansų ministerija paskaičiuos ir turėsime tai įdėti į 2020 metų biudžetą“, – tvirtino J. Jarutis.

Anksčiau „Tvarka ir teisingumas“ atstovai teigė, kad derybose siekia, jog būtų keičiamos motinystės išmokos: pirmaisiais metais būtų mokama 100 proc. nuo atlyginimo, antraisiais – 75 proc. nuo atlyginimo. J. Jarutis tvirtino, kad tai nėra ultimatumas ir į tokias sąlygas reagavo ramiai.

„Nebėra ultimatumų. Visi suprantame, kad bendras siekis yra, kad kuo daugiau žmonių gautų didesnes pajamas, o vaiko pinigai yra viena iš efektyviausių priemonių, kada mažiau uždirbantys ar šiaip visi žmonės tas pajamas gautų didesnes“, – tvirtino „valstiečių“ atstovas.

Derybinių grupių susitikime dalyvavęs „tvarkietis“ Almantas Petkus teigė nesureikšminantis to, kad motinystės išmokų didinimo klausimas nėra palaimintas derybose.

„Tėvystės ir motinystės išmokos ir dėl konstrukcinių dalykų nepraeina todėl, kad čia yra „Sodros“ išmokos. Subalansuoti „Sodros“ biudžetą taip, kad ir pensijos būtų laiku mokamos, ir kad jos didėtų, (sudarytų – LRT.lt) tokią sumą pinigų, kuri, mūsų skaičiavimais būtų apie 50 milijonų eurų. [...] Šiandien tai „Sodros“ biudžetui būtų pakankamai sudėtinga“, – patikino A. Petkus.

Trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, kad optimistinėmis aplinkybėmis valdančioji koalicija gali būti suformuota jau šią savaitę, tačiau dirbtinės skubos nėra.

LRT.lt primena, kad memorandumą dėl valdančiosios koalicijos pasirašė „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“. Prie derybų dėl koalicijos prisijungė ir LLRA-KŠS.