Lietuvoje

2019.06.19 15:00

Kova su kompensuojamųjų vaistų kainomis tęsiasi: pacientams priemokos sumažėjo, tačiau biudžeto išlaidos išaugo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.19 15:00

Valdžia ir toliau mėgina kovoti su kompensuojamųjų vaistų kainomis, tačiau naujos tvarkos kelia klausimų tiek Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), tiek Seimo Antikorupcijos komisijai. Kovą parengtoje STT antikorupcinio vertinimo išvadoje dėl vaistų kainodaros teigiama, kad pacientams priemokos sumažėjo, tačiau biudžeto išlaidos išaugo.

Valstybinė ligonių kasa skaičiuoja, kad gyventojai pernai už kompensuojamus vaistus sumokėjo apie 15 milijonų mažiau, tačiau valstybės lėšos, skiriamos kompensuojamiems vaistams, pernai panašiai tiek pat išaugo. Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, išlaidos didėja dėl įtraukiamų naujų kompensuojamų vaistų, padidintų kompensavimo lygių ir kai kurių pabrangusių vaistų. O ateityje išlaidos esą ne mažės, bet augs.

„Kompensavimo lygiai padidinti, yra vaistų, kurie, deja, bet brangsta dėl įvairiausių priežasčių. Tai ir yra viena iš priežasčių, kas didina mūsų išlaidas. Bet tai yra ne vienintelė priežastis, kaip ir sakiau, yra padidinti kompensavimo lygiai vaistams, kai kuriems nuo 50 procentų iki 100, kitiems nuo 80–90 procentų iki 100, tai vėlgi lemia, kad mes daugiau išleidžiam vaistams, nes kompensuojame didesnę dalį išlaidų pacientų“, – teigia ministras.

„Daug dabar yra abejonių, žinoma, šiandien labai džiaugiasi ministerija, kad priemokos pacientams mažėja, bet kaip mes matome, pačios išlaidos sveikatos draudimo auga. Kyla įtarimų, ar iš tikrųjų iš to neišlošia farmacijos kampanijos, galėdamos piktnaudžiauti ir didinti tą pačią bazinę kainą“, – LRT TELEVIZIJAI sako Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė.

„Mes atkreipėme dėmesį ir į procedūrinius dalykus, kad pokyčiai turėtų būti pamatuoti, turi būti aiškios jų priežastys, laiku atliekami antikorupciniai jų vertinimai. Tai kad šitos prevencijos priemonės yra būtinos, ministerija taip pat sutiko ir pasižadėjo ateityje jas taikyti“, – supažindina STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkė Rūta Kaziliūnaitė.