Lietuvoje

2019.06.19 13:52

14 paslaugų visose savivaldybėse: kokios pagalbos gali tikėtis šeimos

LRT.lt 2019.06.19 13:52

Vyriausybė trečiadienį pritarė baziniam paslaugų šeimai paketui, kuris turėtų būti prieinamas šeimoms visose Lietuvos savivaldybėse. Kai kurios šių paslaugų jau yra teikiamos šiuo metu, kai kurios dar nėra išvystytos visose savivaldybėse, todėl galės būti pradedamos teikti nuo kitų metų pradžios, rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime.

Šiuo paslaugų paketu norima pasiekti, kad šeimos galėtų pasinaudoti svarbiausiomis paslaugomis, kad ir kur jos gyventų – ar mieste, ar kaimiškoje savivaldybėje.

Baziniame paslaugų šeimai pakete įtvirtintos šeimos stiprinimo paslaugos orientuotos į įvairias šeimas. Kartu su pagrindinių paslaugų paketu patvirtintas ir Baziniame paslaugų šeimai pakete nustatytų paslaugų teikimo aprašymas, numatantis paslaugų išvystymo normas – kiek konkrečios srities darbuotojų turėtų būti tam tikrai savivaldybės gyventojų daliai, per kiek laiko paslauga turėtų būti suteikiama.

Bazinis paslaugų šeimai paketas iš viso apima 14 paslaugų, kurios turėtų būti prieinamos visose savivaldybėse:

1. Atviras darbas su jaunimu atviruosiuose jaunimo centruose ar erdvėse

2. Ikimokyklinis ugdymas

3. Informavimas apie galimas gauti paslaugas ir konsultavimas, kai analizuojama konkreti situacija

4. Kultūrinių ir informacinių kompetencijų ugdymas

5. Skaitymo ir raštingumo ugdymas viešosiose bibliotekose ar jų filialiuose

6. Neformalus vaikų švietimas

7. Nemokama pirminė teisinė pagalba

8. Pasirengimo šeimai ir tėvystės įgūdžių ugdymas

9. Pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra

10. Psichosocialinė pagalba krizę išgyvenantiems žmonėms

11. Šeimos mediacija

12. Švietimo pagalba mokiniams ir jų tėvams

13. Vaikų dienos socialinė priežiūra

14. Ankstyvoji vaikų raidos sutrikimų reabilitacija

Pasirengimo šeimai ir tėvystės įgūdžių ugdymo bei šeimos mediacijos paslaugos savivaldybėse turėtų būti užtikrinamos nuo 2020 m. sausio 1 d., visos kitos paslaugos yra teikiamos šiuo metu, tik savivaldybės atitinkamai koreguoja paslaugų plėtrą, jeigu to reikia gyventojams.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kasmet atliks bazinio paslaugų paketo šeimai prieinamumo stebėseną: tai reiškia, rinks duomenis, kuriose savivaldybėse paslaugos gyventojams yra pasiekiamos, o kuriose – pasiekiamos ribotai.

Iš viso bazinio paslaugų paketo aprašytoms paslaugoms ir pagalbai 2019 m. bus panaudota 483 mln. eurų iš valstybės biudžeto, savivaldybių biudžetų bei Europos Sąjungos lėšų. 2020 m. papildomai reikės 606 tūkst. eurų – atvirajam darbui su jaunimu, šeimos mediacijai, nemokamai pirminei teisinei pagalbai, pasirengimo šeimai ir tėvystės įgūdžių ugdymui, vaikų dienos socialinei priežiūrai.