Lietuvoje

2019.06.17 21:58

Užsimota prieš patyčias internete: anonimiškai lieti tulžį ir įžeidinėti taps nebeįmanoma?

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.17 21:58

Anoniminės patyčios gyvos internetiniuose komentaruose, regis, nepažabojama problema, dažniausiai nuo jos nukenčia įvairios mažumų grupės, žinomi žmonės.

Seimo Kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis sako, kad anoniminio komentavimo portalai turėtų atsisakyti - mat įžeidinėti kitus savo vardu mažai kas drįs.  Interneto žiniasklaidos asociacija aiškina, kad pagal Europos žmogaus teisių teismą, asmuo turi teisę ir anonimiškai reikšti nuomonę, vis dėlto teisininkai pabrėžia, kad tas pats teismas konstatavo, jog už komentarų turinį atsakingi ir jų autoriai, ir portalai, kur jie rašomi.

Apžvalgininkas Andrius Užkalnis sako kasdien sulaukiantis kelių dešimčių neigiamų komentarų internete. Daug laiko jiems negaišta - valo tai, kas peržengia ribą, dažniausiai blokuoja, porą kartų dėl grasinimų kreipėsi į policiją. 

„Negali nekreipti dėmesio, tai tavo erdvė, jei esi kažkiek žinomas žmogus ir tavo feisbuko puslapis - tavo teritorija. Kaip ir negali nekreipti dėmesio, kad atėjo žmonės ir prišiukšlino kiemą“, – sako A. Užkalnis.

A. Užkalnis sako, kad neigiami komentarai vienaip ar kitaip veikia visus.

„Man atrodo, visi žmonės, aptarinėjami internete turi psichoterapeutus, tik ne visi apie tai pasakoja“, – teigia apžvalgininkas.

Neseniai sostinės centre vykusios seksualinių mažumų eitynės gyvai kritikų sulaukė nedaug.

Tačiau internete – po publikacijomis apie eitynes „Už lygybę“ - įžeidimų banga. Vadinimas ligoniais, lyginimas su beždžionėmis - tai tik keli pavyzdžiai. Kai kurie komentarai pasirašyti vardu ir pavarde, kiti - anonimiški. Tokių, pasak Seimo kultūros komiteto nario Vytauto Kernagio, neturėtų likti. 

„Pirmas turėtų būti žingsnis portalų, kurie leidžia anonimiškai komentuoti - panaikinti anoniminį komentavimą. Dalis žmonių tulžį lieją, jie išsikrauna, tie komentarai žiaurūs“, – sako politikas.

Pasak teisės ekspertų, už komentarus yra atsakingi ne tik jų autoriai, bet ir portalai.

„Nukentėjęs žmogus gali reikalauti atsakomybės pasirinktinai, gali pasirinkti - ar reikalauti iš anoniminio komentatoriaus ir jo ieškoti per policiją, ar pasirinkti ir ieškoti iš portalo, kuris komentarą padarė prieinamą“, – sako Vilniaus universiteto profesorė Liudvika Meškauskaitė.

Tačiau Europos žmogaus teisių teismas pasisakė, kad asmuo turi teisę savo nuomonę išsakyti anonimiškai. 

„Jei tai neapykantos komentarai, interneto platformos, kurios valdo komentarų erdves, turi sudaryti sąlygas pašalinti komentarus, prižiūrėti tą erdvę, kiek įmanoma greičiau reaguoti ir pašalinti komentarus“, – sako Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovė Aistė Žilinskienė.

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas sako, kad galėtų būti įdiegta sistema, atrenkanti patyčių komentarus.

Per metus atliekama apie 150 ikiteisminių tyrimų dėl šmeižto, apie 20 dėl neapykantos kurstymo - didžioji dalis jų - internete.

Plačiau – reportaže nuo 16.36 min.

Panorama. Klaipėdos uosto drama: Arvydas Vaitkus atleistas teisėtai, bet ar Roko Masiulio postas saugus?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt