Lietuvoje

2019.06.17 16:12

Po socialdemokratų vėliava rinkimuose dalyvauti norintis Butkevičius tikisi susitaikymo

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.06.17 16:12

Prieš beveik dvejus metus Lietuvos socialdemokratų partiją (LSDP) palikęs Algirdas Butkevičius Seimo rinkimuose ketina dalyvauti su socialdemokratų vėliava. Tiesa, partijos vadovybei toks sprendimas ne prie širdies. Tuo metu pats A. Butkevičius teigia, kad abiem socialdemokratinėms politinėms jėgoms reikia ieškoti sutarimo ir veikti kartu.

Šiuo metu A. Butkevičius nepriklauso jokiai partijai, o ir jungtis prie kurios nors, panašu, neketina. Tačiau socialdemokratų Vilkaviškio skyrius jo kandidatūrą siūlo kelti 2020 metų Seimo rinkimuose. Toks sprendimas patraukė partijos vadovybės dėmesį.

Anksčiau LSDP vadovavęs A. Butkevičius nuo partijos, kartu su dar keliais kolegomis, atskilo 2017-ųjų rudenį. Tuomet socialdemokratų taryba nutarė, kad partija turi trauktis iš valdančiosios koalicijos, kurioje dirbo su „valstiečiais“. Dalis partijos atstovų Seime, tarp jų ir A. Butkevičius, tam nepritarė ir paliko LSDP. Vėliau buvo įkurta Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), tačiau A. Butkevičius prie jos iki šiol neprisijungė.

Kaip portalą LRT.lt informavo socialdemokratų atsakingasis sekretorius Linas Jonauskas, šeštadienį posėdžiavusi taryba nutarė skyriams rekomenduoti laikytis nuostatų, kad keliant ne partijos narį vienmandatėje apygardoje būtų gautas prezidiumo sutikimas.

„Kalbama apie visus keliamus ne mūsų partijos narius. Statutas numato galimybę, kad gali būti keliami kandidatai ir ne partijos nariai. Bet kokiu atveju klausimo sprendimas eitų į partijos prezidiumą ir ten būtų nutarta. Skyriai tik siūlo kandidatus, jie neturi teisės nuspręsti, sprendžia respublikinė LSDP taryba. Kai mes taryboje pasitvirtinam, tik tada kandidatai būna patvirtinti. Skyrius tik siūlo tuos kandidatus, kaip nutiko ir Vilkaviškyje“, – kalbėjo L. Jonauskas.

Rinkimuose dalyvaus bet kokiu atveju

Pats A. Butkevičius kalbėdamas apie tai, kad LSDP Vilkaviškio skyrius jį siūlo kandidatu, sakė, kad tai buvo nuspręsta dar balandžio pabaigoje. Paklaustas, kaip į tai reaguos jo frakcijos kolegos, politikas pabrėžė, kad partija ir frakcija yra du skirtingi dalykai, o ir LSDDP sukūrimui jis nepritarė nuo pat pradžių.

„Visą laiką sakiau, kad socialdemokratai turi susivienyti ir tie, kurie išėjo, tiek tada, tiek seniau, turėtų sugrįžti ir vėl būtų stipri centro kairės partija. Niekada nepritariau naujos partijos kūrimui“, – sakė A. Butkevičius, pridurdamas, kad neketina jungtis prie „socialdarbiečių“ partijos.

Kol kas neaišku ir ar jis ketina grįžti į Gintauto Palucko vadovaujamą socialdemokratų partiją. A. Butkevičius kalbėjo jau seniau sakęs, kad partijos vadovybei reikia pamiršti ambicijas ir abiem socialdemokratinėms politinėms jėgoms ieškoti sutarimo ir variantų, kaip būtų galima dirbti kartu.

„Reikia ieškoti sprendimų, kaip ateinant rinkimams galėtume sustiprinti socialdemokratų partiją ir, būnant vieningiems, sudalyvauti sėkmingai rinkimuose“, – sakė A. Butkevičius.

Tiesa, paklaustas, ar mato galimybę LSDP ir LSDDP susijungti, jis atsakė, kad to reikėtų klausti Gedimino Kirkilo, vadovaujančio „socialdarbiečiams“. A. Butkevičius kalbėjo apgailestaujantis, kad dalis socialdemokratų partijos narių išėjo iš partijos, nes tuo metu nepavyko rasti sutarimo dėl darbo koalicijoje ir politinio stabilumo Lietuvoje užtikrinimo.

Panorama. Paryžiaus Dievo Motinos katedroje – pirmosios mišios po šventovę nusiaubusio gaisro

Pasak politiko, buvo galima ir toliau dirbti sėkmingai, būnant vieninga socialdemokratų partijos frakcija Seime, valdančioje daugumoje, rodant savo kompetenciją ir prisiimant atsakomybę už Lietuvoje vykstančius pokyčius.

Paklaustas, su kokia politine jėga dalyvaus Seimo rinkimuose, jei socialdemokratų partijos prezidiumas nesutiks kelti jo kandidatūros Vilkaviškyje, A. Butkevičius atsakė, kad kol kas per anksti atsakyti į tokį klausimą. Visgi jis teigė: „Galiu pasakyti, kad tikrai dalyvausiu Vilkaviškio rajono rinkimuose, vienmandatėje apygardoje.“

Ilgus metus A. Butkevičius į Seimą buvo renkamas vienmandatėje Vilkaviškio apygardoje. Tačiau 2016-aisiais jis šioje apygardoje pralaimėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovui Kęstučiui Smirnovui. Numatoma, kad kiti Seimo rinkimai vyks 2020-ųjų spalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.