Lietuvoje

2019.06.16 19:12

Bent kartą e. cigaretes bandė beveik pusė nepilnamečių: politikai jau vadina nacionaline problema

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.16 19:12

Elektroninių cigarečių populiarumą tarp nepilnamečių valdžios atstovai jau vadina nacionaline problema. Jie skaičiuoja, kad bent kartą užtraukti elektroninį dūmą bandė beveik pusė nepilnamečių. Dabartinės sankcijos negali sustabdyti šios epidemijos – policija gali tėvams surašyti protokolą, o pardavėjų tūkstantinės baudos negąsdina.

Vilnietis Rokas pirmąją cigaretę užtraukė būdamas vienuolikos. Tada jam atrodė, kad tai geriausias būdas pamiršti problemas mokykloje ar nesutarimus su draugais.

„Eidamas į 5 klasę keičiau mokyklą. Perėjimas buvo sunkus, blogai sutariau su bendraklasiais. Iš tokio smalsumo, susidėjusio iš paguodos ieškojimu bei įtampos, pirmą kartą pabandžiau, man patiko“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja vilnietis.

Rokas prisipažįsta, kad tėvai, sužinoję apie tai, sugebėjo jį priversti mesti rūkyti. Tiesa, vos metams, vėliau vaikinas pradėjo vartoti ir narkotikus.

„Turbūt netinkamu laiku ir netinkamoje vietoje atsidūriau, vėl tas pats jaunatviškas smalsumas. Pirmą kartą aš net nežinojau, ką bandau, o ir tame jauname amžiuje apskritai racionalaus proto negali būti“, – sako Rokas.

Dabar jau beveik 18-metis priklausomybės narkotikams sugebėjo atsikratyti, nuo rūkymo bandys atprasti ateityje. Šiandien jis kalba todėl, kad kiti nekartotų jo klaidų.

Pastaraisiais metais rūkančių nepilnamečių daugėja, vaikai įniko rūkyti elektronines cigaretes.

„Elektroninių cigarečių rūkymas yra nacionalinė problema, jei kalbame apie mokinius. Tarp 15–16 metų mokinių  bent kartą yra rūkę 46 proc. mokinių, o kasdien apie 10 proc.“, – LRT TELEVIZIJAI teigia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė Inga Bankauskienė.

Specialistai pastebi, kad elektronines cigaretes rūko vis jaunesni. Tokių cigarečių platintojais mokyklose neretai tampa patys moksleiviai. Šių rūkalų nesunku įsigyti ir internetu. Ten prekiaujančius sunku pagauti, jų neatbaido ir baudos.

„Tai nelicenzijuota veikla, už tuos pažeidimis nenumatoma nei prekių konfiskacija, nei veiklos paribojimas. Bauda yra nuo 886 eurų iki 1448 eurų, o pakartotinai baudžiant – iki 3000 eurų“, – supažindina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovas Rokas Daknys.

„Nustatome nepilnamečius, kurie vartoja tabako gaminius, kviečiame kartu su tėvais atvykti protokolo surašymui. Didžioji dauguma tėvų sako, kad tai niekaip negalėjo paveikti, tegul daro, ką nori, juk jau 16 metų ir panašiai“, – sako Vilniaus policijos komisariato atstovas Jevgenijus Liepis.

Diskusiją dėl elektroninių cigarečių inicijavęs Seimo narys Vytautas Kernagis sako, kad nauji draudimai problemos neišspręs.

„Vėliau ši diskusija, manau, persikels į Seimą, nes čia turėtų prisijungti ir ministerijos – tiek Sveikatos apsaugos ministerija,  tiek Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – taip pat teisėsauga reikėtų kalbėti, kokias jie turi galimybės veikti šiuo atveju. Bet aš esu nusiteikęs nedrausti, nes draudimais mes nieko nepasieksime. Turi būti taikomos įvairios prevencinės priemonės“, – mano V. Kernagis.

Pastebėta, kad rūkančių tėvų vaikai ranką rūkalų link tiesia pustrečio karto dažniau nei tie, kurių šeimose rūkymas netoleruojamas.

E. cigarečių populiarumą tarp nepilnamečių valdžios atstovai vadina nacionaline problema

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
Nuolat pildoma 29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49
Nuolat pildoma

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
COVID-19 testavimas Vilniaus oro uoste

Lietuvoje

2021.03.08 09:27

Ministrų kabinetas atidėjo klausimą dėl privalomojo testavimo

Landsbergis kėlė klausimą, ar siūlymai neprieštarauja Konstitucijai; atnaujinta 10.11