Lietuvoje

2019.06.15 21:39

Derybos dėl valdančiosios koalicijos: dauguma ministrų pasirengę užleisti savo kėdes, o dėl ateities nesibaimina

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.15 21:39

Keturioms partijoms derantis dėl valdančiosios koalicijos, gali pasikeisti dalis arba net visi ministrai. „Valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis teigė, kad jau kitą savaitę gali būti pasirašyta koalicinė sutartis. Joje numatytas ir postų pasidalijimas.

Dalis ministrų, jei netektų portfelio, žada grįžti į ankstesnį darbą. Vis dėl to, didžioji dalis teigia dirbantys ir negalvojantys kuo reikėtų užsiimti, jei būtų pakeisti.

Į Vyriausybės posėdžius bent jau daliai ministrų nebeteks nei mašina važiuoti, nei pėsčiomis eiti. Vieniems su ministerijomis teks atsisveikinti dėl koalicinės sutarties, kiti gali nesulaukti naujojo prezidento palaikymo.

„Kažkuriems ministrams turiu klausimų, tai yra susiję ir su jų veiklos sritimi. Aš nenoriu pasakyti, kad tie iš mano minėtų ministrų yra keistini, bet paprasčiausiai supraskite ir mus – kalbėjome, kad Lietuva nusipelno tarpti gerovės valstybe, nusipelno didesnės socialinės atjautos, taip kad iš šito jūs galite daryti išvadą, kad socialinės politikos klausimai man bus ypatingai svarbūs“, – sako išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda.

Galvoja apie laukiančius darbus

G. Nausėda yra teigęs, kad klausimų turi ir žemės ūkio ministrui. Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako susirašinėjęs su prezidentu, bet dėl susitikimo dar nesutarta.

„Planą B turiu nusimatęs – gerai pailsėti. O jeigu rimtai, tai aš negalvoju apie planą B, aš galvoju apie darbus, jų tikrai nemažai pradėta, juos reikia pabaigti, todėl man norėtųsi, kad tas tęstinumas būtų užtikrintas“, – kalba G. Surplys.

Dėl koalicijos besiderančios partijos jau yra įvardijusios, kokių ministerijų pageidautų. „Socialdarbiečiai“ nusitaikė į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, jie taip pat mini ir Aplinkos, Žemės ūkio, Susisiekimo ministerijas, o Tvarkos ir teisingumo pirmininkas vardija Žemės ūkio, Teisingumo bei Kultūros ministerijas.

„Aš nesvarstau dalykų, kurių nežinau. Iš tikrųjų ministerija sutelktai dirba, turi be galo daug darbų, svarsto labai svarbius teisės aktus, tai mūsų dėmesio centre“, – tikina kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

„Visuomet kai esi politikoje turi būti pasirengęs, tai turėčiau progą atsikvėpti truputį, o paskui, manau, kad akademiniame pasaulyje turiu ir mokslinį įdirbį, ir idėjų, mėgstamiausias mano darbas yra su studentais“, – kalba švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Pasirengę užleisti savo kėdes

Lenkų rinkimų akcija sako, kad jiems ne postai svarbiausia, bet jei jau priklausytų, ko gero, neatsisakytų vadovauti vienai ar kitai ministerijai. Anksčiau buvo teigę, kad norėtų Susisiekimo ministerijos, o Lenkų rinkimų akcijos atstovas prie socialdemokratų vyriausybės yra vadovavęs Energetikos ministerijai. Minėtų ministerijų vadovai sako, jei reikės – pasirengę užleisti savo kėdes.

„Tikslas yra padaryti kuo daugiau darbų, tęsti tuos, kuriuos esame įsipareigoję. Kol kas konkrečiai apie ateitį tolimą ar artimą negalvoju dar, bet esu pasiruošęs, kad reikės tada pabaigti darbą“, – svarsto energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Apmąstęs neturiu, plano neturiu, bet jeigu reikės, tai manau greit sudėliosiu“, – sako susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Dėl ateities nesibaimina

Vadinamosios profesionalų Vyriausybės ministrai atėjo iš įvairių sričių. Netekę ministro portfelio, ilgai nesvarstydami ten ir grįžtų. 

„Žinau, kad ten, kur buvau apylinkės teisme, vietų visada bus ir yra, nes daug teisėjų, didelė rotacija vykta, manau, aš galėčiau išreikšti valią ir po 3-4 dienų vėl būti teisėju ir vartyti bylas“, – įsitikinęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas. 

„Aš esu profesionalus diplomatas, mano profesinė diplomato sutartis yra suspenduota, pagal procedūras aš turiu teisę grįžti. Mes visada esame laikinai čia ir manau, ir visada maniau, kad mano ankstesnės kompetencijos kaip diplomato turi būti ir gali būti išnaudojamos“, – kalba krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Sukti galvos dėl darbo nereikėtų užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui, ekonomikos ir inovacijų ministrui Virginijui Sinkevičiui, aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai ir sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Jie – Seimo nariai.

„Mano planas B labai aiškus, aš turėsiu būti Seimo nariu ir dirbti toliau iki kadencijos, jeigu koalicija apsispręstų, jeigu norėtų ką nors keisti šioje pozicijoje“, – sako A. Veryga.

Formuojant naują vyriausybę jau žadama, kad joje bus daugiau partinių ministrų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt