Lietuvoje

2019.06.14 09:25

Rinkėjo kortelę siūloma pakeisti pranešimu apie rinkimus

Seimui siūloma atsisakyti rinkėjo kortelių ir jas pakeisti nevardiniais pranešimais apie rinkimus. Juos apylinkių komisijų nariai neturėtų įteikinėti asmeniškai, o galėtų išplatinti per pašto dėžutes arba elektroninių ryšių priemonėmis.

Tai siūlančias Prezidento, Seimo, Savivaldybių tarybų rinkimų ir Rinkimų į Europos Parlamentą įstatymų pataisas įregistravo Seimo nariai konservatoriai Andrius Kupčinskas ir Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Rinkėjo korteles pakeitus pranešimais apie rinkimus, šie nebūtų vardiniai, jų nereiktų įteikti kiekvienam rinkėjui asmeniškai. Sumažėtų neprasmingo darbo krūvis apylinkių komisijų nariams, padidėtų rinkimų organizavimo efektyvumas. Taip pat būtų taupomos lėšos“, – sako projektų rengėjai.

Parengti įstatymų pataisas paskatino paskutinių rinkimų stebėjimas bei gauti nusiskundimai iš rinkimų apylinkių komisijų narių.

„Nedidelį darbo užmokestį gaunantys apylinkių komisijos nariai rinkimus reglamentuojančių įstatymų nustatyta tvarka turi įteikti rinkėjo korteles kiekvienam piliečiui asmeniškai. Tačiau komisijos nariams dažnai tenka susidurti su situacijomis, kai dėl elektroninių durų užraktų ar kitų kliūčių negali patekti į daugiabučių namų laiptines ar privačias valdas, o net ir patekę neranda piliečių namuose, todėl rinkėjo kortelės lieka neįteiktos. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, rinkėjo kortelių išnešiojimas užima daug laiko apylinkių komisijų nariams, kainuoja žymiai daugiau nei jų spausdinimas“, – sako parlamentarai A. Kupčinskas ir R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Jų nuomone, vardinės rinkėjo kortelės jau yra praradusios savo funkciją, nes kiekvienas pilietis ir be jų gali dalyvauti rinkimuose. Be to, savo rinkėjo kortelę gali išsispausdinti ir pats rinkėjas elektroninių ryšių priemonėmis (internetu ar mobiliojo ryšio tekstine žinute).

Jeigu Seimas pritartų, pranešime apie rinkimus būtų nurodoma: rinkėjo gyvenamosios vietos adresas; rinkimų apylinkės, į kurios rinkėjų sąrašą įrašytas rinkėjas, pavadinimas, numeris ir balsavimo patalpos adresas; vienmandatės rinkimų apygardos, kurios teritorijai priskirta rinkimų apylinkė, pavadinimas ir numeris; rinkimų data, balsavimo rinkimų apylinkės balsavimo patalpoje laikas, kvietimas dalyvauti rinkimuose, kita rinkėjui ar organizuojant rinkimus svarbi informacija.

Kaip numato galiojantys įstatymai, šiuo metu rinkėjo kortelė išrašoma ir įteikiama rinkėjui asmeniškai. Rinkėjo kortelių įteikimą rinkėjams organizuoja apylinkės rinkimų komisija.