Lietuvoje

2019.06.14 07:30

Rytas po praslinkusios audros: nuvirtę medžiai, 5 tūkst. gyventojų be elektros

liūtys kai kur siekė stichinę ribą; atnaujinta 11.51

Dėl ketvirtadienio vakarą per Lietuvą praūžusios audros be elektros dar yra likę iki kelių tūkstančių „Elektros skirstymo operatoriaus“ (ESO) klientų, pranešė bendrovė.

11 val. duomenimis, daugiausia elektros neturi atokiose vietose, vienkiemiuose esantys klientai, kur dėl praūžusios audros, virtusių medžių ar jų šakų, fiksuojami sudėtingesni gedimai. Tai gali būti keliose vietose nutrūkę elektros laidai, lūžusios elektros oro linijų atramos ir pan.

Ryte buvo pranešta, kad be elektros dar yra likę apie 5 tūkst. gyventojų, sako „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) atstovas Tomas Kavaliauskas. 

Pasak jo, elektros tiekimas dar neatstatytas tiems gyventojams, kurie gyvena atokiose vietovėse. 

„Tai yra ypatingai sudėtingi atvejai – kaimiškos, miškingos, nutolusios, elektros laidai eina per miškingas vietoves, vienkiemiuose“, – Lietuvos radijui penktadienį nurodė ESO atstovas.

Pasak T. Kavaliausko, dėl audros iš viso elektros neturėjo apie 25 tūkst. bendrovės klientų.  

Pasak T. Kavaliausko, nuo ketvirtadienio pavakarės įsismarkavusi audra be elektros iš viso buvo palikusi apie 100 tūkst. ESO klientų – Klaipėdos, Šiaulių, Vilniaus ir Alytaus regionuose. Gyventojai elektros neturėjo įvairiose vietovėse, skirtingu laiku.

ESO atstovo teigimu, operatyvus daugiau nei 100 ESO inžinierių ir rangovų darbas lėmė, kad jau 22 val. be elektros buvo likę virš 25 tūkst. klientų. 

Tuo metu ugniagesiai-gelbėtojai dėl audros padarytos žalos sulaukė 92 iškvietimų. Daugiausia – dėl ant kelių nuvirtusių medžių, elektros linijų atramų ir apgadintų pastatų. Pranešimų apie nukentėjusios žmones negauta. 

Ugniagesiai taip pat pranešė vykę gesinti gaisro į Šlapšilės kaimą Klaipėdos rajone, kur žaibas trenkė į gandralizdį.

Gesinimo darbus sunkino šalia kibirkščiavę aukštos įtampos elektros laidai.

„Pareigūnai užgesino gandralizdį ir nuvertė jį ant žemės“, – sakė L. Valauskienė.

Dėl ketvirtadienį Lietuvoje tvyrojusių karščių galėjo užsidegti Šiauliuose esančio Rėkyvos ežero pakrantė, tačiau tiksli gaisro priežastis kol kas nenustatyta.

„Iki gaisravietės ugniagesiai buvo keliami kateriu, nes negalėjo pravažiuoti su mašinomis“, – tvirtino PAGD atstovė spaudai.

Čia iš viso degė 1,6 hektaro miško paklotės.

Ugniagesiai gavo 92 pranešimus apie nuvirtusius medžius

Ugniagesiai po ketvirtadienio vakarą siautusios audros gavo 92 pranešimus apie nuo vėjo ant kelių ar kitur nuvirtusius medžius.

Vienas medis Vilniuje nuvirto ir apgadino automobilį, BNS penktadienio rytą sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovas.

Kaip rašoma etaplius.lt, Šiauliai taip pat kentėjo nuo audros padarinių: virto medžiai, skraidė žmonių daiktai. Kuršėnuose vėjo buvo nublokšta net autobusų stotelė. 

Ketvirtadienio popietę Švenčionių rajone užklupo liūtis ir pasipylė kruša. Žmonės dalinosi nuotraukomis, kuriose matyti, jog ledukai, kritę iš dangaus – įspūdingo dydžio. Kai kurie jų siekė ir golfo kamuoliuko dydį.

Stiprūs vėjai, liūtys su perkūnija, krušos kilo pastarosiomis savaitėmis Lietuvą alinant dideliems karščiams.

Ketvirtadienio liūtys kai kur siekė stichinę ribą, penktadienį vėl žaibuos – sinoptikė

Ketvirtadienio vakarą siautusios stiprios liūtys su perkūnijomis kai kuriuose Žemaitijos rajonuose siekė stichinę ribą, naktis buvo ramesnė, tačiau penktadienio antroje dienos pusėje daugelyje šalies rajonų laukiama lietaus su perkūnijomis.

Savaitgalį lietaus debesys trauksis ir oro temperatūra vėl kils iki 27-32 laipsnių karščio.

„Žemaitija ir pajūris ketvirtadienio vakaro valandomis stipriausiai gavo tų audrų – gan intensyvios liūtys praėjo su perkūnijomis, Mažeikiuose kruša iškrito, lietaus kiekis buvo labai didelis. Ne tik Mažeikiuose, bet ir kitose Žemaitijos vietose iškrito daugiau nei 30 milimetrų lietaus, pavienėse vietovėse – iki 50 milimetrų. Ši riba – laikoma stichine“, – BNS penktadienio rytą sakė Hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Margarita Kirkliauskaitė.

Žemaitijoje stipriausi vėjai buvo iki 22 m/s Tauragėje, Laukuvoje ir Šiauliuose ketvirtadienio vakarą vėjo gūsiai siekė iki 21m/s.

Anot sinoptikės, naktis buvo kiek ramesnė, nei ketvirtadienio vakaras.

„Tačiau perkūnijos gan intensyvios, vėjo greičiau jau buvo silpnesni. Ta visa juosta pamažu persislinko į centrinius ir rytinius rajonus ir vėjo greičiai pirmoje nakties pusėje šiuose regionuose buvo fiksuoti nuo 15m/s iki 17 m/s“, – sakė M. Kirkliauskaitė.

Penktadienio rytą rimstantys naktiniai lietaus debesys slenka per vakarinius ir šiaurinius rajonus. Pasak sinoptikės, diena prasidės ramiau, kiek labiau debesuota bus šalies vakaruose ir šiauriniuose regionuose. Tuo metu pajūryje penktadienį orai turėtų trumpam atvėsti.

Pasak M. Kirkliauskaitės, centriniuose, šiauriniuose šalies rajonuose penktadienio dieną temperatūra svyruos tarp 27–29 laipsnių, o pajūryje vėjui atsisukus nuo jūros temperatūra pakils maždaug iki 22–23 laipsnių.

„Šiandien ten atsigaivinimui orai tikrai labai palankūs ir lietaus ten tikimasi mažiausiai. Dėl temperatūros kilimo ir po ketvirtadienį gautos drėgmės antroje dienos pusėje vėl formuosis trumpalaikiai lietūs su perkūnijom. Jie gal bus neis ištisinėms juostoms taip, kaip vakar, bet to lietaus klius daugeliui vietovių. Jie gal bus padrikesni, mažesnės trukmės nei ketvirtadienį, bet su perkūnijomis ir tikimasi vėl vėjo sustiprėjimo iki 15–18m/s“, – sakė sinoptikė. 

Ateinančią naktį kai kuriuose rajonuose dar gali palyti, tačiau po jos lietaus debesys iš daugelio šalies rajonų pasitrauks. Lietus prognozuojamas tik sekmadienio vakarą pietvarkariniame Lietuvos pakraštyje.

Jeigu turite nuotraukų, kaip atrodo Jūsų miestas ar gyvenvietė po audros, tai siųskite jas portalas@lrt.lt.