Lietuvoje

2019.06.13 15:36

Seimo valdyba apie darbo grupę dėl LRT platina raštus, bet Karbauskis tai ignoruoja

atnaujinta 17.32
ELTA, LRT.lt2019.06.13 15:36

Nors Seimo valdyba platina raštus su kvietimu darbo grupei pasiūlyti ekspertų, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis neigia,, kad dėl LRT įstatymo pataisų Seime sudarytos dvi darbo grupės. Jo teigimu, darbo grupę sudarė tik Seimo Kultūros komitetas.

„Nėra dviejų darbo grupių. Seimo valdyba nesukūrė tokios darbo grupės, Seimo valdyba dėl to nebalsavo. Matyt, kažkas norėjo šitaip interpretuoti. Vakar (trečiadienį. – ELTA) žiniasklaidoje paskelbta žinia, kad  Seimo valdyba sudarė darbo grupę dėl LRT įstatymo yra netiesa“, – ketvirtadienį Eltai tvirtino R. Karbauskis.

Tačiau Seimo valdybos birželio 12 d. posėdžio protokolas rodo kitaip. Remiantis juo, Seimo valdyba nutarė kreiptis į Seimo frakcijas ir Mišrią Seimo narių grupę dėl frakcijos narių skyrimo į darbo grupę ir pritarė tam bendru sutarimu. 

Kaip trečiadienį tikino Seimo valdybos narė I. Degutienė, valdyba nusprendė sudaryti darbo grupę ir kreipės į visas frakcijas pasiūlyti po 1 Seimo narį iš kiekvienos frakcijos ir į Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininką Dainių Radzevičių, kad jis pasiūlytų ekspertų.

D. Radzevičius ketvirtadienį LRT.lt sakė, kad raštą dėl ekspertų yra gavęs ir ketina juos rekomenduoti. Galutinė data, kada reikia tai padaryti, yra birželio 19 diena. Raštą apie darbo grupės sudarymą ketvirtadienį gavo ir LRT.

R. Karbauskio teigimu, Seimo valdyba nusprendė kreiptis į parlamentines frakcijas dėl tokios darbo grupės sukūrimo. „Kadangi mes vakar darbo grupę jau sukūrėme komitete, matyt, frakcijų atsakymas bus, kad beprasmiška kurti kitą darbo grupę, nes Kultūros komitetas yra kuruojantis ir pagrindinis komitetas šio klausimo svarstyme. Todėl visiškai nesuprantu logikos kurti darbo grupę ne komiteto pagrindu, nes to dar nėra buvę, kiek man žinoma, pagal įstatymo priėmimo tvarką“, – sakė R. Karbauskis.

Trečiadienį, Kultūros komiteto posėdžio metu, R. Karbauskis komiteto nariui Vytautui Kernagiui paprašius savaitei atidėti sprendimą dėl darbo grupės sudarymo, teigė, kad tai būtų laiko gaišimas, o „jeigu bus kitoks sprendimas ir bus frakcijų pasiūlymas sudaryti darbo grupę ne komitete, tokiu atveju mes gi iš karto atšauksim savo sprendimą“.

Taigi, Kultūros komiteto pirmininkas pažadėjo atšaukti Kultūros komiteto darbo grupės įgaliojimus, jeigu darbo grupę dėl LRT įstatymo projekto parengimo sudarys Seimo valdyba.

Jo teigimu, Kultūros komiteto sudarytoje  darbo grupėje dirbs Seimo nariai, LRT tarybos nariai, jos posėdžiai bus atviri.

R. Karbauskis tikisi, kad iki rudens Seimo sesijos darbo grupė baigs darbą ir naujos redakcijos LRT įstatymas bus priimtas rudens sesijoje.

„Planuojame suderinti kelis klausimus, kurie yra ginčytini, tai yra valdysenos pokyčiai LRT, antras klausimas dėl reklamos LRT, dėl ombudsmeno“, – sakė R. Karbauskis.

Tokio atvejo dar nematė

Darbo grupėje prie valdybos dirbs ir žiniasklaidos ekspertai, todėl, pasak I. Degutienės, tokia darbo grupė labiau kompetentinga, atstovaujanti visoms frakcijoms.

„Iki šiol valdybos sprendimai buvo aukščiau komitetų sprendimų. Nežinau, kodėl ponas R. Karbauskis [taip pasielgė] – jis turbūt galvoja, kad vienas vadovauja visam Seimui. Tai tikrai nedemokratinis veiksmas“, – pabrėžė I. Degutienė.

Tokio atvejo – kad valdybos darbo grupę dubliuotų komiteto darbo grupė, ji sakė dar nemačiusi.

Seimo valdybos narė, „valstietė“ Rima Baškienė LRT.lt aiškino, kad valdyba žinojo, kad Kultūros komitetas ketina sudaryti darbo grupę, tačiau buvo atkreiptas dėmesys, kad Kultūros komitete nėra visų frakcijų atstovų.

„Kolegė Viktorija Čmilytė-Nielsen atkreipė dėmesį, kad darbo grupėje, kurią suformuos komitetas, nėra visų frakcijų atstovų“, – teigė ji.

Kultūros komitetą sudaro 3 „valstiečių“ frakcijos nariai ir po vieną parlamentarą iš socialdemokratų, konservatorių, „socialdarbiečių“ bei „tvarkiečių“, nėra nė vieno Liberalų sąjūdžio  ir Lenkų rinkimų akcijos frakcijų atstovų.

Pasak R. Baškienės, valdyboje nuomonės išsiskyrė – vieni buvo už darbo grupę, kiti – prieš. Galiausiai bendru sutarimu nutarta pasiklausti frakcijų, ar skirs po narį į darbo grupę. Galutinai dėl grupės, kaip teigė R. Baškienė, bus sprendžiama per kitą valdybos posėdį.

Kaip rodo Seimo valdybos birželio 12 d. posėdžio  protokolas, Seimo valdyba nutarė kreiptis į Seimo frakcijas ir Mišrią Seimo narių grupę, prašant deleguoti savo atstovą į planuojamą sudaryti darbo grupę Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo pakeitimo projektui išnagrinėti ir pasiūlymams pateikti iki šių metų birželio 19 d. Tokiam  sprendimui Seimo valdybos nariai pritarė bendru sutarimu.

Seimo valdybos nariai taip pat bendru sutarimu pritarė tam, kad būtų kreiptasi į Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos tarybą, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos darbuotojų profesinę sąjungą, Lietuvos profesinių sąjungų konfederaciją ir Lietuvos žurnalistų sąjungą. Jų Seimo valdyba prašo pasiūlyti nepriklausomą ekspertą į planuojamą sudaryti darbo grupę LRT įstatymo pakeitimo projektui  išnagrinėti. Seimo valdyba pasiūlymų lauks irgi iki šių metų birželio 19 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt