Lietuvoje

2019.06.13 14:14

Koalicijos derybos: „tvarkiečiai“ siekia didinti motinystės išmokas, Karbauskis perspėja dėl finansavimo

atnaujinta 14.18
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.06.13 14:14

Šią savaitę toliau tęsiamos derybos dėl valdančiosios koalicijos. Vieni iš būsimųjų koalicijos partnerių – „tvarkiečiai“ – siekia įtikinti kolegas dėl motinystės išmokų didinimo.

Tuo metu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis primena, kad visoms siūlomoms priemonėms turi užtekti finansavimo.

„Artėjame prie sutarimo. Visos darbo grupės aktyviai bendradarbiauja, siekdamos optimalaus sprendimo. Dirbama visapusės pagarbos režime ir atitinkamai labai tikiuosi, kad pirmadienį mes jau turėsime tą dalį suderintą.

Vienintelis dalykas, kas neleidžia šiandien sudėti taškų, tai žinojimas, kokios iš tikrųjų yra finansinės prognozės, finansinės galimybės. Grįš premjeras, grįš finansų ministras ir matyt bus atsakyta į paskutinius kelis klausimus“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė R. Karbauskis po „valstiečių“, „tvarkiečių“, „socialdarbiečių“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) derybų grupių susitikimo.

Jis konkrečiai neįvardijo, kiek galėtų kainuoti visos iniciatyvos, siūlomos būsimųjų koalicijos partnerių. Anot R. Karbauskio, patys siūlymai turėtų būti paviešinti kitą savaitę, pirmadienį.

„Valstybės pajamos ir išlaidos kitais metais yra pagrindinis klausimas, nes visi norime gero, norime, kad socialinė atskirtis valstybėje būtų mažinama kuo didesniais tempais, bet turime įvertinti, kad gali prirašyti, kokių nori skaičių, bet juos reikės finansuoti“, – apie finansinį siūlomų priemonių pagrįstumą įspėjo „valstiečių“ lyderis.

„Tvarkiečiai“ nori didesnių motinystės išmokų

Derybos dalyvavęs „tvarkietis“ Vytautas Kamblevičius žurnalistams sakė, kad dar trečiadienį „tvarkiečių“ siūlymai didinti motinystės išmokas buvo eliminuoti iš derybų, tačiau jau ketvirtadienį situacija ėmė keistis.

„Tvarka ir teisingumas“ siekia, kad būtų keičiamos motinsytės išmokos: pirmaisiais metais būtų mokama 100 proc. nuo atlyginimo, antraisiais – 75 proc. nuo atlyginimo.

„Šiandien jau pasikeitė situacija, kadangi mes principingai pareikalavome – ar mes randame bendrą kalbą, ar mes apskritai nekalbame tais klausimais, kurie rūpi mūsų frakcija. Šiandien radome kitą kalbą. Jau 100-tu procentų sutiko, kad pirmus metus būtų mokama 100 procentų, o antrais metais mes nusileidome nuo 75 iki 45 procentų“, – apie derybų pokyčius kalbėjo V. Kamblevičius.

Anot parlamentaro, šis susitarimas nėra galutinis, tačiau pažymėjo tikintis, kad šiai priemonei bus pritarta.

„Šiandien normaliai išdėstėme, kad čia nėra tokie dideli pinigai, kur vakar įvardijo gerbiamas R. Karbauskis. Tai yra nesąmonė. Tai yra maksimum 50 milijonų eurų. Tai yra skirtumas. Todėl mes šiandien radome tokį kompromisą“, – tikino V. Kamblevičius.

Anot jo, dėl šio susitarimo „tvarkiečiai“ žada nereikalauti 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo įvedimo šviežiems maisto produktams.

„Realiau mums nusileisti dėl daržovių PVM nei sumažinti vaiko priežiūros pinigus. Žiūrime kompleksiškai. Nėra tų pinigų tiek daug, kad galėtume visas pozicijas patenkinti, tad mes dalykiškai einam į kompromisus, kad rastume bendrą kalbą“, – aiškino V. Kamblevičius.

Tiesa, politikas pažymėjo, kad daugiau „tvarkiečiai“ atsistraukti nežada.

„Atsitraukimų iš mūsų pusės nebebus“, – rėžė V. Kamblevičius.

Šiuo metu vaiko priežiūros išmokos dydis, kol vaikui sueis vieni metai, sudaro 77,58 proc. išmokos gavėjo algos, jeigu jis pasirenka gauti išmoką vieniems metams. Jeigu tėvas ar motina pasirenka gauti vaiko priežiūros išmoką dvejus metus, jos dydis pirmaisiais metais siekia 54,31 proc., antraisiais – 31,03 proc. išmokos gavėjo algos.

Dėl vaiko pinigų dar nesusitarta

Derybose dalyvavęs LLRA-KŠS frakcijos narys Jaroslavas Narkevičius žurnalistas sakė, kad derybų metu dėl vaiko pinigų didinimo, ko prašo LLRA-KŠS, dar nėra susitarta.

„Kol vyksta derybos, tai nieko nesutarta. Bus sutarta tada, kada bus pasirašyta“, – aiškino politikas.

Anot jo, derybų metu politikai, pateikdami savo pasiūlymus, remiasi ministerijų atstovų pateikta informacija apie valstybės finansinius resursus. J. Narkevičius vis dėlto atsisakė įvardinti, kiek gali kainuoti LLRA-KŠS pasiūlymai.

 „Sumos tikrai nesakysiu, kadangi netaktiška bus kitų atžvilgiu. Vyksta derybos. Pasakysiu taip, kad dar nebaigta. Visi partneriai, dalyvaujantys derybose, turi vienus gerus ketinimus ir šia prasme vieni kitų neįtikinėjame, kad vienas ar kitas pasiūlymas vertingesnis ar mažiau vertingesnis, tačiau ieškome galimybių, kiek yra pajėgi valstybė atlikti tuos būtinus siūlymus“, – kalbėjo LLRA-KŠS atstovas.

Derybose dalyvavę partijų atstovai sutartinai tvirtino, kad postų dalybų klausimai susitikimo metu nebuvo aptarti.