Lietuvoje

2019.06.13 11:38

Bylinėjimasis su valstybe taps pigesnis

Paulina Levickytė, ELTA2019.06.13 11:38

Teisingumo ministerija inicijuoja reformą teismų sistemoje, kuri yra aktuali asmenims, besibylinėjantiems su valstybe. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigia, kad tai ne tik paspartins tokių bylų nagrinėjimą, sumažins administracinių teismų darbo krūvį, bet ir atpigins patį procesą.

„Reforma aktuali piliečiams, kuriems kyla teisinių ginčų su valstybe, šios reformos labai laukia administraciniai teismai. Mes iš esmės žadame pertvarkyti bylinėjimasi su valstybe. Didelis srautas visų administracinių bylų, kurios dabar nagrinėjamos administraciniuose teismuose, bus nukreiptas Administracinių ginčų komisijai bei Mokestinių ginčų komisijai. Bus išspręstos dvi pagrindinės problemos, bus operatyviau ir aktyviau nagrinėjami žmonių skundai, veiksmingiau ginamos jų teisės. Įgyvendinus įstatymų pakeitimų projektus, didelę dalį bylų su administraciniais ir mokestiniais skundais perims Lietuvos administracinių ginčų komisija“, – teigė E. Jankevičius.

Pasak teisingumo ministro, bylų nagrinėjimas paspartės dvigubai, todėl ir atpigs pats ginčų procesas. Teisingumo ministras pabrėžė, kad Administracinių ginčų komisijai paduotas skundas (prašymas) turės būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo jo priėmimo dienos.

„Skaičiuojame, kad skundų nagrinėjimo laikas tam tikrų kategorijų bylose sutrumpės netgi dvigubai, šiuo metu vidutiniškai byla Administraciniame teisme nagrinėjama keturis šešis mėnesius. O apeliacinių skundų nagrinėjimas gali užsitęsti netgi iki pusantrų metų. Administracinių ginčų komisijai paduotas skundas turės būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo jo priėmimo dienos. O tai reiškia, kad procesas atpigs ir bus greitesnis“, – sakė jis.

Lietuvos administracinių ginčų komisijos pirmininkas Vytautas Kurpuvesas teigė, kad buvo įkurti papildomi padaliniai, veikiantys Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių apygardos skyriuose. Pasak jo, papildomų žmonių išteklių įkurti padaliniams nereikėjo.

Administracinio teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius teigė, kad administraciniai teismai patyrė be galo didelį darbo krūvį, todėl ir smulkių bylų nagrinėjimas užsitęsdavo ilgą laiką. Taip pat apie 40 proc. visų bylų sudaro kalinių skundai, todėl, pasak Administracinio teismo pirmininko, jų bylos nustelbdavo kitų piliečių skundų nagrinėjimus