Lietuvoje

2019.06.12 18:58

Koalicijos prioritetas – didesni vaiko pinigai, nemokamos bakalauro studijos

atnaujinta 19.15
Jadvyga Bieliavska, ELTA, Jūratė Skėrytė, BNS2019.06.12 18:58

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad Vyriausybėje turėtų būti atstovaujamos visos partijos, kurios pasirašys koalicinę sutartį. Dėl valdančiosios koalicijos besiderančių keturių partijų atstovai sutaria, kad prioritetas – didesni vaiko pinigai, nemokamos bakalauro studijos.

Vyriausybėje – visų koalicijos partijų atstovavimas

„Tai nėra kvotos klausimas, tai yra susitarimo klausimas. Mes su visais šnekamės apie tai, koks būtų atstovavimas. Mes norime, kad būtų atstovaujamos Vyriausybėje visos partijos, kurios būtų koalicijoje. Yra toks bendras noras, nes nelabai įsivaizduojame tokio dalyko, kad kažkas atsisakytų deleguoti savo atstovus į Vyriausybę iš tų, kurie pasirašys koalicinę sutartį. Atrodo, kad visi irgi nori šito“, – po trečiadienį vykusių keturių partijų derybų žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Jis nesiėmė atsakyti, kokioms partijoms atiteks kurios ministerijos. „Klausimas, kaip susiderėsime, tai kitą savaitę sužinosime. Jeigu šnekėti, kurios ministerijos, – tai derybų klausimas. Dabar būtų nekorektiška apie tai šnekėti“, – sakė R. Karbauskis.

Jo teigimu, jau yra priartėta prie sutarimo visais klausimais. „Aš tikiuosi, kad kitą savaitę turėsime dokumentą, kurį galėsime pasirašyti. Tikiuosi, kad kitą savaitę turėsime koalicinę sutartį. Dėl postų – tai yra antraeiliai dalykai. Dėl jų taip pat  bus susitarta, aš neabejoju“, – sakė R. Karbauskis.

Jeigu bus susitarta dėl programinių dalykų, kitą savaitę planuojama tartis dėl postų.

„Šiandien esu tuo tikras, kad mes susitarsime. Čia buvo pati sunkiausia dalis susitarti dėl programinių dalykų. Jaučiu, kad sutarsime“, – sakė R. Karbauskis.

Prioritetas – vaiko pinigai

R. Karbauskio teigimu, skaičiuojama, kad išmoka už vaiką kitąmet galėtų siekti 70 eurų, o daugiavaikėms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms – 100 eurų. 

Šiuo metu šios išmokos yra atitinkamai 50 ir 70 eurų. 

„Vyriausybės optimistiniame plane projektuota didinti po 20 eurų, bet skaičiuojame, kad daugiavaikėms šeimoms galbūt pavyks ir 30 eurų“, – aiškino R. Karbauskis.

Siūlymą Vyriausybės programos priemonių plane numatyti išmokas už vaiką kitąmet 100 eurų, o 2021-aisiais – po 120 eurų pateikė Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

Didelių klausimų nekelia ir kitas LLRA-KŠS reikalavimas – nemokami receptiniai vaistai senjorams, vyresniems nei 75 metai.

Tuo metu, pasak R. Karbauskio, skaičiavimai verčia atsisakyti siūlymų mažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) šviežiems vietos produktams, didinti motinystės išmokas, kad jos pirmais metais siektų 100 proc. tėvo ar motinos algos, antraisiais – 75 procentus.

Anot „valstiečių“ lyderio, PVM mažimas neduotų norimo efekto – ženkliai neatpigintų vietos maisto produktų, tuo metu biudžetui lengvata kainuotų apie 46 mln. eurų.

„Latvija sumažino pridėtinės vertės mokestį. Pas mus per tą patį laiką daržovės brango 2 proc., o Latvijoje po to, kai jie sumažino, atpigo 1 procentu. Skirtumo praktiškai tarp Lietuvos ir Latvijos realiai nėra, nors jie sumažino PVM“, – teigė R. Karbauskis.

Politiko teigimu, tai lemia rinkos sandara, konkurencijos nebuvimas.

„Tvarkiečių“ siūlymas dėl motinystės išmokų iš biudžeto pareikalautų per 100 mln. eurų.

„Tai yra nerealu“, – sakė R. Karbauskis.

Anot jo, nelabai aišku, kokia nauda būtų iš kito „tvarkiečių“ siūlymo – perkelti PVM mokėjimą į atsiskaitymo momentą.

„Gali būti, kad tie, kuriems norime padėti, visai dėl to nesidžiaugs“, – sakė „valstiečių“ vadovas.

Pasak jo, vietoj to, sutarta, kad reikia numatyti priemones, jog verslas mažiau kredituotų valstybę. Svarstoma, kaip sutrumpinti PVM grąžinimo laikotarpį verslininkams.

Priemonių plane greičiausiai nebus ir „socialdarbiečių“ siūlymo didinti mokesčių progresyvumą. R. Karbauskio teigimu, paskaičiuota, kad įvedus naują 32 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifą, valstybė tegautų apie 4 mln. eurų naudos.

„Tiek būtų naudos valstybei iš tokio sprendimo. Ar dėl to reikia daryti tokį sprendimą? O gal ką nors išgąsdinsime, pavyzdžiui, užsienio verslininkus? Tai reikia pasverti“, – sakė jis.

R. Karbauskis trečiadienį tvirtino esąs tikras, kad partijoms pavyks baigti derybas ir kitą savaitę pasirašyti koalicijos sutartį.

„Šiandien esu tikras, kad mes susitarsime. Čia buvo sunkiausia dalis – susiderinti dėl programinių dalykų. Jeigu dėl šito sutariame, dėl visų kitų dalykų tikrai susitarsime“, – tvirtino jis.

R. Karbauskis pakartojo, kad visos partijos savo atstovus turėtų deleguoti į vykdomąją valdžią.

Trečiadienio derybininkų susirinkime dalyvavo ne tik partijų atstovai, bet ir Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministrai, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis. Jis žurnalistams nekomentavo susitikimo.

Po prezidento rinkimų „valstiečiai“ ėmėsi iš naujo formuoti valdančiąją daugumą.

Jeigu koalicijos sutartį pasirašytų „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija, tokia koalicija turėtų 77 balsus Seime.

Ketvirtadienį „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir LLRA-KŠS ketina tęsti derybas dėl valdančiosios koalicijos sudarymo.