Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.12 21:54

Cirko gyvūnų teisės – Seimo stalčiuose: trūksta ir kompetentingų specialistų

Nuo antradienio voljere su meška užsidaręs cirko savininkas Nikolajus Zobovas žvėrį aplinkosaugininkams atidavė pats. Žvėrį buvo nurodyta paimti, nes cirke pasirodydavusios meškos į gastroles vykdavo nepakankamo ploto narvuose, gyveno per mažuose voljeruose.

Gyvūnų teisių aktyvistai sako, kad Lietuvoje problemų kyla ne tik dėl gyvūnus turinčių ginti įstatymų, bet ir dėl kompetencijos stokojančių specialistų.

„Yra 8 punktai, kurie man surašyti – vonia per maža, voljeras juda, kiti maži niuansai – turės man grąžinti leidimą ir mešką, jeigu juos pataisysiu“, – sako N. Zobovas.

Leidimo laikyti laukinius žvėris N. Zobovas neteko praėjusią savaitę. Meškučių cirkas pernai dėl netinkamo gyvūnų laikymo nubaustas 15 eurų bauda. O praėjusią savaitę pranešta, kad dingo viena iš cirko artisčių – meška Kvina.
Pasak gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovės, dabar gyvūnų gelbėtojai juos priversti iš skriaudėjų tiesiog išpirkti, kai internete pamato parduodamus išsekusius gyvūnus. Teisinė sistema esą pakankamai gera, bet trūksta kompetentingų specialistų.

„Pavyzdžui, jei savininkas nesutinka įsileisti, turi būti teismo sprendimas leisti patekti į privačią valdą, tada būna, kad užsirakina ir nenori įsileisti. Tuomet turi įsitraukti pagalbinės institucijos, kurios kerpa spynas, kad būtų galima patekti į patalpą. Dažna institucijos vengia tai daryti ir susiduriame su situacija, kai savininkai pradangina gyvūnus, kaip nutiko su meškute Kvina“, – teigia Gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.

Prieš mėnesį gyvūnų teisių aktyvistus papiktino į Šiaulius atvykusio cirko iš Čekijos reklaminė akcija. Cirko darbuotojai intensyviomis miesto gatvėmis vedžiojo dramblį, taip siekdami į pasirodymą pritraukti daugiau žiūrovų. Seimas nuo 2017-ųjų svarsto Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas. Jas priėmus Lietuvoje būtų draudžiama cirke pasirodyti laukiniams gyvūnams ir juos gabenti per šalies teritoriją.

„Sutinku, kad įstatyminė bazė nėra bloga, įgyvendinimo kvalifikacijos trūksta, bet iš kitos pusės naudoti gyvūnus cirkuose, jau įstatyminės bazės klausimas, nes kokie specialistai būtų, gyvūnas cirke yra nenatūralu. Jam niekada nebus sudarytos sąlygos, kokių jam reikia bent minimaliai gerame zoologijos sode, nes cirkas keliaujantis“, – tvirtina Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys.

Šiuo metu apribojimus dėl gyvūnų išnaudojimo cirko pasirodymuose turi 24 Europos valstybės. Viena jų – Vokietija, vienas jos cirkas visiškai atsisakė pasirodymų su gyvūnais ir vietoj jų rodo hologramas.

Plačiau – reportaže (nuo 23.22 min).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi