Lietuvoje

2019.06.12 17:03

Komisija dėl Gražulio imuniteto laiko negaiš: pirmininkas tikina – balsuosime kitą posėdį

atnaujinta 17.29
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.06.12 17:03

Seimo laikinoji tyrimo komisija, svarstanti, ar siūlyti Seimui naikinti parlamentaro Petro Gražulio neliečiamybę, šį klausimą norėjo išspręsti per vieną posėdį, tačiau galiausiai nutarta, kad dėl Seimo nario imuniteto bus balsuojama kito posėdžio metu.

Po komisijos posėdžio, kuris buvo uždaras, nes to paprašė į Seimą atvykęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Rolandas Stankevičius, komisijos pirmininkas, „valstietis“ Petras Valiūnas žurnalistams sakė, kad sprendimas dėl P. Gražulio imuniteto bus priimtas kito posėdžio metu.

„Išvadas ruošime birželio 25 dieną. [...] Spręsime, balsuosime, tvirtinsime išvadas“, – sakė P. Valiūnas.

Jo teigimu, uždarame posėdyje prokuroras pateikė komisijai reikalingą informaciją, P. Gražulis atsakė į jam pateiktus klausimus.

„Prokuroras tik paaiškino mums, kas buvo neaišku iš rašto, kur iš Generalinės prokuratūros buvo atsiųsta“, – komentavo komisijos pirmininkas.

Jis teigė nenorintis spėlioti, kokį sprendimą dėl P. Gražulio komisija priims.

„Iš intonacijos negaliu pasakyti, koks bus balsavimas. Buvo iš pradžių pasiūlymas, kad šiandien nubalsuotume, bet „ant karšto“ negalima – reikia, kad susistovėtų. Gal iškils dar kažkokių faktų, aplinkybių? Iki birželio 26 d. mums paskirtas laikas“, – kalbėjo P. Valiūnas.

Gauta informacija ir iš Rusijos

Komisijos posėdyje dalyvavęs prokuroras R. Stankevičius žurnalistams sakė, kad, jei P. Gražulio teisinė neliečiamybė nebus panaikinta, tai ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu bus nutrauktas, o kitų asmenų atžvilgiu surinkti duomenys būtų analizuojami ir veikiausiai perduodami į teismą.

„Jeigu imunitetą turinti asmuo praranda teisę į imunitetą, yra galimybė tą tyrimą atnaujinti ir spręsti klausimą dėl bylos perdavimo, esant pagrindams, į teismą“, – aiškino prokuroras.

Ikiteisminis tyrimas dėl „Judex“ atstovų, kitų asmenų veiklos pradėtas dar 2016 m., tačiau P. Gražulio imuniteto panaikinimo į Seimą kreiptasi tik dabar. R. Stankevičiaus teigimu, tokia situacija susiklostė dėl to, kad reikėjo sulaukti Rusijos atsakymo Lietuvos teisinės pagalbos prašymą.

„Šioje byloje buvo kreiptasi su teisinės pagalbos prašymu į užsienio valstybę, kad užsienio valstybė atliktų ikiteisminio tyrimo veiksmus, tai yra apklausti asmenis, surinkti ir pateikti prokuratūrai bylai reikalingus duomenis. Atsakymas į teisinės pagalbos prašymą yra gautas tik šių metų gegužės vidury, atlikti vertimai, įvertinta medžiaga, priimti sprendimai, tame tarpe – ir kreiptasi į Seimą dėl leidimo patraukti asmenį baudžiamojon atsakomybėn“, – dėstė prokuroras.

Prokurorai įtaria, kad parlamentaras P. Gražulis piktnaudžiavo Seimo nario pareigomis, veikdamas bendrovės „Judex“ interesais, kišosi į valstybės tarnautojų veiklą, skatino kyšių perdavimą Rusijos pareigūnams ir gavo iš „Judex“ turtinę naudą.

Tyrime surinkti duomenys rodo, kad telefoninių pokalbių metu P. Gražulis prašė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Jono Miliaus patarti, ar duoti kyšį Rusijos pareigūnams, kartu nuvykti, susitikti ir pasikalbėti su Rusijos tarnybų, atsakingų už veterinarinę saugą, atstovais. Taip esą siekta išvengti „Judex“ draudimų eksportuoti produkciją į Rusiją ir Baltarusiją.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis šią savaitę pranešė, kad kartu su „Judex“ komercijos direktore Patricija Pachomovaite 2015-ųjų liepą P. Gražulis buvo nuvykęs į Kaliningradą, kur susitiko su minėtų Rusijos institucijų atstovu. Su juo buvo susitarta, kad bus veikiama „Judex“ interesais. P. Gražuliui norima pateikti įtarimus dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Prokuroras R. Stankevičius teigė komisijos posėdyje atsakė į jam pateiktus klausimus. Anot jo, uždaro komisijos posėdžio jis pageidavo dėl to, kad ikiteisminis tyrimas vis dar vyksta ir dalis informacijos negali būti paviešinta. Prokuroras atskleidė, kad tyrime įtarimai pareikšti vienam asmeniui, tačiau jo tapatybės neatskleidė.

Pats P. Gražulis po komisijos posėdžio žurnalistams platesnio komentaro nepateikė, tik pasakė, kad atsakė į komisijos narių klausimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.