Lietuvoje

2019.06.12 15:34

„Socialdarbiečių“ planas koalicijoje: numatė galimą vietą ir prezidentės atmestai Gudžiūnaitei

nori „ūkinių“ ministerijų
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.06.12 15:34

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė LRT.lt teigė, kad „socialdarbiečiai“ be Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) taip pat taikosi ir į kitas, politikės teigimu, ūkines ministerijas – Aplinkos, Žemės ūkio, Susisiekimo. LRT.lt I. Šiaulienė atskleidė, kad, jei LSDDP išlaikytų Teisingumo ministeriją, tai greičiausiai dabartinis ministras Elvinas Jankevičius būtų pakeistas.

Prieš kelias savaites „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ nutarė pasirašyti memorandumą dėl valdančiosios koalicijos subūrimo. Į derybas dėl koalicijos prisijungė ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Anksčiau skelbta, kad minėtame memorandume numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija atitenka LSDDP. Pagal kvotas, kaip minėjo „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas, jiems priklauso trys ministerijos.

G. Kirkilas yra minėjęs, kad LSDDP norėtų SADM. Teigiama, kad viena pagrindinių kandidačių į socialinės apsaugos ir darbo ministrus būtų Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovė Rimantė Šalaševičiūtė.

LRT.lt kalbinta LSDDP vicepirmininkė I. Šiaulienė teigė, kas „socialdarbiečių“ pozicija nepasikeitė – jie nori valdyti SADM. Anot jos, partija siekia ir kitų ministerijų.

„Tai būtų ūkinės ministerijos – Aplinkos, žemės ūkio, susisiekimo“, – tvirtino I. Šiaulienė.

Šiuo metu LSDDP yra delegavę ministrus į Užsienio reikalų ir Teisingumo ministerijas. I. Šiaulienė tvirtino, kad, jei LSDDP išlaikytų šias ministerijas, tai Užsienio reikalų ministerijai ir toliau vadovautų „socialdarbiečių“ frakcijos narys Linas Linkevičius, o teisingumo ministras, politikės teigimu, greičiausiai būtų keičiamas.

„Dėl Teisingumo ministerijos, tai ji mūsų, bet mes taip nelaikome. Jeigu Teisingumo ministerija liktų mūsų, tai, man atrodo, būtų personalijų keitimas“, – teigė I. Šiaulienė.

Ji neslėpė, kad viena pagrindinių kandidačių, kuri galėtų pakeisti LSDDP nepriklausantį teisingumo ministrą Elviną Jankevičių, būtų teisingumo viceministrė, „socialdarbietė“ Irma Gudžiūnaitė.

„Turime viceministrę Irmą Gudžiūnaitę“, – teigė I. Šiaulienė.

LRT.lt primena, kad iš pareigų atleidus aplinkos ministrą Kęstutį Navicką, I. Gudžiūnaitė kandidatavo į aplinkos ministrus, tačiau jai kelią į ministeriją užkirto prezidentė Dalia Grybauskaitė, pareiškusi, kad politikei tiesiog stinga patirties.

Patvirtino – V. Pranckiečiui siūloma apsikeisti su G. Kirkilu

I. Šiaulienė LRT.lt pasakojo, kad Seimo pirmininko kėdės nenorinčiam palikti „valstiečiui“ Viktorui Pranckiečiui pasiūlytos kelios kitos pozicijos, tarp kurių – Seimo vicepirmininko postas.

„Buvo jam pateikti pasiūlymai dėl pozicijų – ir Seimo vicepirmininko, ir kitos. Regis, premjeras tai yra patvirtinęs, tik tiesiog Seimo pirmininkas apie tai nekalba ir laikosi, kad situacija šiandien yra tokia, kokia yra“, – pasakojo „socialdarbietė“.

Tiesa, ji nepasakė, kokios „kitos“ pozicijos buvo pasiūlytos V. Pranckiečiui.

I. Šiaulienė patikslino, kad, jei V. Pranckietis sutiktų nusileisti laipteliu žemiau, tai yra užimtų Seimo vicepirmininko poziciją, iš esmės jis apsikeistų vietomis su G. Kirkilu – dirbtų ne tik parlamento pirmininko pavaduotoju, bet ir vadovautų Europos reikalų komitetui.

„Tiesiog įvyktų keitimąsis su G. Kirkilu. Jis dabar yra Seimo vicepirmininkas ir vadovauja Europos reikalų komitetui. V. Pranckietis taptų Seimo vicepirmininku, o G. Kirkilas turėtų pereiti, kaip reikalauja Seimo statutas, per balsavimo procedūrą Seime, į Seimo pirmininkus“, – aiškino pašnekovė.

13 LSDDP siūlomų punktų

LSDDP vicepirmininkė I. Šiaulienė tvirtino, kad „socialdarbiečiai“ derybose dėl koalicijos būsimiems partneriams yra pateikę 13 punktų. Dalis jų, pasak pašnekovės, sutampa ir su kitų frakcijų iniciatyvomis.

Anot jos, „socialdarbiečiai“ siūlo didinti vaiko pinigus iki 122 Eur, didinti valstybės remiamą pajamų dydį, pradedant 10 proc. nuo kitų metų.

„2024 metais valstybės remiamų pajamų dydis turėtų tapti lygus minimalaus vartojimo poreikių dydžiui. Tai būtų skurdo mažinimo, atskirties mažinimo priemonės“, – aiškino I. Šiaulienė.

LSDDP taip pat siūlo plėsti sveikatos paslaugų prieinamumą, kad tam tikros paslaugos būtų prieinamos didesniam žmonių ratui, numatyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą maistui.

„PVM mažinimas maisto produktams. Siūlome 5 procentų tarifą“, – patikino I. Šiaulienė.

Tarp kitų LSDDP siūlymų – tiesioginiai seniūnų rinkimai, tarėjų instituto teisme įteisinimas, naujo gyventojų pajamų mokesčio tarifo – 32 proc. – įvedimas, nemokamos bakalauro studijos nuo 2020 m., prevencinės priemonės paauglių nusikalstamumo mažinimui, užimtumo didinimui.

Anot I. Šiaulienės, „socialdarbiečiai“ taip pat nori socialinių centrų stiprinimo, meno kūrėjų socialinių garantijų plėtimo, neapmokestinamojo pajamų dydžio padidinimo.

„Socialdarbietės“ teigimu, LSDDP šias priemonės patikslinti ketina vėliau, derybų metu.

I. Šiaulienė, paklausta, kiek visos šios priemonės gali kainuoti, teigė, kad suma nėra žinoma. Anot jos, finansinis poreikis paaiškės po to, kai derybų metu bus įvertintos ir kitų būsimų koalicijos partnerių iniciatyvos.