Lietuvoje

2019.06.12 12:20

Karbauskio spjūvis Seimui: Degutienė tokio atvejo sako dar nemačiusi

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.06.12 12:20

Trečiadienio rytą Seimo valdyba sudarė darbo grupę, kuri svarstys rengiamas LRT įstatymo pataisas, tačiau Ramūno Karbauskio vadovaujamas Kultūros komitetas sukūrė antrą tokią pačią darbo grupę.

Būtent darbo grupės prie valdybos anksčiau yra prašiusi LRT taryba.

Tokio atvejo dar nematė

Kaip pasakojo Seimo valdybos narė, konservatorė Irena Degutienė, klausimas valdyboje spręstas gavus socialdemokratų frakcijos ir įvairių organizacijų kreipimusis.

„Vienas iš mūsų argumentų buvo, kad Kultūros komitete deleguoti ne visų frakcijų atstovai, nėra kvotos. Mes, valdyba, kreipėmės į visas frakcijas pasiūlyti po 1 Seimo narį iš kiekvienos frakcijos ir kreipėmės į Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininką Dainių Radzevičių, kad jis pasiūlytų ekspertų“, – aiškino ji.

Pasak jos, tokia darbo grupė būtų kompetentinga, atstovaujanti visoms frakcijoms.

„Iki šiol valdybos sprendimai buvo aukščiau komitetų sprendimų. Nežinau, kodėl ponas R. Karbauskis [taip pasielgė] – jis turbūt galvoja, kad vienas vadovauja visam Seimui. Tai tikrai nedemokratinis veiksmas“, – pabrėžė I. Degutienė.

Tokio atvejo – kad valdybos darbo grupę dubliuotų komiteto darbo grupė, ji sakė dar nemačiusi.

Karbauskis: darbo grupės prie valdybos nebus

R. Karbauskis sakė, kad valdybos kreipimąsi į frakcijas jis suprato kaip paskatinimą darbo grupę sudaryti Kultūros komitete.

„Į ką kreipėsi valdyba? Į frakcijas. Dėl to, kad būtų sudaryta darbo grupė. Komitetas ją sudarė ir jei frakcijos palaikys šitą sprendimą, nebus sudarinėjamos kitos grupės“, – kalbėjo Kultūros komiteto pirmininkas. Jis sakė esantis įsitikinęs, kad darbo grupės prie valdybos nebus.

Prieš darbo grupės komitete sudarymą balsavo du Seimo nariai – socialdemokratė Dovilė Šakalienė ir konservatorius Vytautas Kernagis. Už pasisakė „valstiečiai“ R. Karbauskis, Stasys Tumėnas ir Robertas Šarknickas bei „tvarkietė“ Ona Valiukevičiūtė.

Komiteto sudarytoje darbo grupėje ekspertų nebus: ji sudaroma iš 7 komiteto narių ir 7 LRT tarybos narių. R. Karbauskis nesutiko, kad grupėje būtų LRT administracijos narių – esą jie yra samdomi darbuotojai ir neatstovauja visuomenei. Iš pradžių Kultūros komiteto pirmininkas siūlė darbo grupę sudaryti iš 7 komiteto narių ir 4 LRT tarybos narių, bet čia dalyvavęs LRT tarybos pirmininkas Liudvikas Gadeikis argumentavo, kad kilus ginčui jėgos pasiskirstytų nevienodai. 

R. Karbauskis sako, kad nelogiškai dabar pasielgtų Seimo frakcijos, kurios skirtų po narį į valdybos grupę, – juk darbas būtų dubliuojamas. Pasak jo, dabar sudarinėjamos koalicijos frakcijos turi daugumą ir darbo grupei prie valdybos greičiausiai nepritars.

Aiškindamas valdybos sprendimą kurti darbo grupę, jis sakė, kad procesą norima užtęsti arba „pakreipti kita kryptimi“.

I. Degutienė kalbėjo, kad tokios darbo grupės sudarymas Seimo praktikoje – visiškai nieko naujo.

„Šimtai tų darbo grupių buvo sudarytos būtent valdybos sprendimu. Ir darbo grupės vadovas po to ateina į valdybą, atsiskaito, kad darbą grupė padariusi. Tada valdyba sako registruoti plenarinių posėdžių salėje ir Seimas svarsto parengtą vienokį ar kitokį projektą“, – procedūrą aiškino I. Degutienė.

Komiteto darbo grupė – be ekspertų

„Vienas Kultūros komiteto ir vienos frakcijos vadovas ignoruoja viso Seimo nuomonę“, – po komiteto posėdžio kalbėjo jame dalyvavusi LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Ji retoriškai klausė, kas bus daroma su dviejų darbo grupių išvadomis: „Kaip jos bus suderinamos, kaip bus rastas bendras vardiklis?“

Komentuodama tai, kad LRT administracijai nebuvo leista dalyvauti komiteto sudarytoje darbo grupėje, ji sakė, kad visuomet pasisako už platesnę diskusiją. LRT vadovė sakė pasigendanti išorės ekspertų. 

D. Šakalienė pabrėžė, kad subordinacine prasme valdybos sudaryta darbo grupė yra aukščiau.

„Nelabai suprantu, kodėl kuriamas toks precedentas, kai dubliuojama darbo grupė, kuri patvirtinta Seimo valdybos. Jos sudaroma darbo grupė subordinacine prasme yra aukštesnė tiek teisiškai, tiek politiškai“, – pabrėžė D. Šakalienė.

Nors situacijoje ji mato daug neaiškumų, viena parlamentarei tikrai aišku: „Vienas dalykas čia aiškus – nenorima galimybės priimti sprendimą išleisti iš Kultūros komiteto vadovo rankų. Tai akivaizdu ir labai liūdina, nes sprendžiami  klausimai yra labai svarbūs.“

R. Karbauskis komiteto posėdžio metu kelis kartus akcentavo, kad darbo grupė neturi jokio lemiamo žodžio.

„Tai yra patariamasis organas. [...] Tai neįpareigos nei Seimo narių, nei nieko“, – teigė jis.

Su tuo D. Šakalienė nesutiko: „Akivaizdu, kad darbo grupės išvados visuomet turi didesnį svorį Seimo salėje, nes tikrai neturi laiko absoliučiai visi Seimo nariai detaliai gilintis į kiekvieną klausimą iki ekspertinio lygmens, todėl yra linkę pasitikėti kolegialia specializuotos darbo grupės išvada.“

Kultūros komiteto sudaryta darbo grupė veiklą, pasak R. Karbauskio, pradėti turėtų rudens sesijoje.

Visi Seimo veiksmai, susiję su LRT, – LRT byla Seime