Lietuvoje

2019.06.12 11:55

Baškienė, būdama Pranckiečio vietoje, trauktųsi iš Seimo pirmininko pareigų

Lukrecijus Tubys, ELTA 2019.06.12 11:55

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė sako, kad būdama Seimo vadovo vietoje trauktųsi iš posto. Jos teigimu, taip elgtųsi galvodama apie Lietuvos žmones ir siekdama išlaikyti stabilumą šalyje.

Kartu ji pripažįsta, kad "valstiečių" lyderio Ramūno Karbauskio ir V. Pranckiečio nesutarimus paaštrino skuboti pasisakymai žiniasklaidoje – iš pradžių esą reikėjo koalicijos formavimo klausimą išdiskutuoti partijos viduje, pasikalbėti su pačiu V. Pranckiečiu, koks šioje situacijoje sprendimas būtų geriausias.

R. Baškienė įvykius partijos viduje vertina kaip jai „morališkai sunkius“. Esą ji gerbia abu politikus, bet teigia, kad būdama V. Pranckiečio vietoje atsisakytų posto.

„Suprantu jų jautrumą – dirbi ir matai, kad tau sekasi, bet tau sako: "eik lauk". Kai manęs paklausia, kaip aš elgčiausi, elgčiausi kitaip – susiklosčius tokiai situacijai, kaip komandos žmogus, matydama būtinybę, aš sakyčiau: "Kolegos, jeigu reikia, aš trauksiuosi, kad būtų geriau ir stabiliau valstybėje". Dėl to stabilumo ir turime pasirūpinti galvojant apie busimus darbus po liepos 12“, – sakė "valstietė".

Ji teigia palaikanti ir gerbianti Seimo pirmininką, puikiai vertinanti jo darbą ir klausiusi, ar tikrai „valstiečiai“ dėl naujos koalicijos turi atsisakyti šio posto. Tačiau, sako, jeigu derybinė grupė taip susiderėjusi, tuo sprendimu reikia pasitikėti.

„Aš visada klausiau, ar tikrai nebuvo galima išsiderėti kitaip. Ir jeigu derybinė grupė, ta, kuria pasitikime, išdiskutavo visus klausimus, kad memorandumas, kaip pirminis dokumentas, tampa pagrindu, nes koalicijos partneriai nesutinka ir kitų variantų nėra, tada reikia eiti į balsavimą ir balsuoti (dėl Seimo pirmininko atstatydinimo, jei šis nepaliks pozicijos savo noru – ELTA). (...) Iš tikrųjų labai jautru – turi nutarti 71. Sakiau ir sakysiu – pareigos yra patikėtos, laikinos. Svarbiausia, kad būnant tose pareigose galima nuveikti vienus ar kitus darbus, kaip geriau Lietuvos žmonėms, o ne save matyti tose pareigose“, – teigė R. Baškienė.

Ji kartu pažymi, kad dabar susidariusi situacija nebūtų tokia, jeigu pirmiausia koalicijos formavimo klausimai būtų iškelti frakcijos viduje, dėl galimybės pakeisti Seimo pirmininką būtų pasikalbėta su pačiu V. Pranckiečiu.

„Didžiausia problema, kad R. Karbauskis ir V. Pranckietis nesusėdo prieš tai ir nepasikalbėjo, neišdiskutavo visų galimų sprendimų ir variantų, neišklausė mūsų ir frakcijos narių nuomonės. Ir tada į viešumą būtų išėję su vienu ar kitokiu sprendimu. Blogai yra tai, kad mes į viešuma išnešam ir Lietuvos žmonėms ne visai švarią virtuvę demonstruojame. Turime pateikti patiekalą ir jis turi kvepėti skaniai. (...) O mes su pirmine nuomone lekiam į viešumą. Ir tai sukelia tokią situacija, kurioje, deja, esame atsiradę“, – teigė "valstietė" R. Baškienė.
ELTA primena, kad „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) bando formuoti valdančiąją koaliciją. Kaip viešai skelbiama, pasirašius naują koalicinę sutartį, numatančią kitokias ministerijų kvotas koalicijoje dalyvaujančioms partijoms, keistųsi dalis šios Vyriausybės ministrų.

7 frakcijos narius Seime turintys „tvarkiečiai“ prioritetu laiko Finansų, Aplinkos, Žemės ūkio, Kultūros ir Teisingumo ministerijas. 11 frakcijos narių turintys „socialdarbiečiai“ – kalbama viešai – nusitaikę į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Pastariesiems taip pat, kaip skelbiama pasirašytame memorandume, turėtų priklausyti ir Seimo pirmininko postas. Pasirašytame trijų partijų memorandume taip pat pažymima, kad dabartinis premjeras Saulius Skvernelis turėtų išlikti savo poste. 8 frakcijos narius Seime turinti LLRA-KŠS siekio užimti konkrečius postus nedeklaravo.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis anksčiau Eltai yra sakęs, iš posto nesitrauksiąs. Aiškindamas savo apsisprendimą jis teigė, kad Seimo pirmininko pozicija nėra partinis susitarimas. V. Pranckietis tikino, kad jam palaikymą išreiškė ne vienas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos skyrius Lietuvoje. Jo tvirtinimu, ir „valstiečių“ frakcijoje yra žmonių, kurie turi stuburą ir jį palaiko.

„Raginimas trauktis yra jų teisė. Bet tų manančių turėtų būti ne mažiau kaip 71 Seime. Aš eisiu į Seimą pasitikrinti pasitikėjimo. Tai yra normali teisinė procedūra. Jei bus tokios iniciatyvos, aš eisiu pasitikrinti į Seimą. Kalbėti apie tai, kad aš turiu savarankiškai pasitraukti iš kėdės todėl, kad kažkas su kažkuo susitarė, tikrai ne. Pirmiausia Seimo pirmininkas yra Seimo susitarimas, ne partinis susitarimas“, – yra sakęs V. Pranckietis.