Lietuvoje

2019.06.12 08:55

Per karščius stipriai išaugo vandens suvartojimas: didmiesčiai vakarais susiduria su problemomis

atnaujinta 14.20
BNS, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“2019.06.12 08:55

Per karščius Lietuvoje išaugo vandens suvartojimas, todėl didmiesčių vandens tiekėjai prašo gyventojų jį vartoti atsakingai.

„Vilniaus vandenys“ skelbia, kad Vilniaus mieste ir Vilniaus, Švenčionių bei Šalčininkų rajonuose geriamojo vandens sunaudojama 10–20 proc. daugiau nei įprastai.

Pastaruoju metu tvyrant karštiems orams ir išaugus vandens suvartojimui, vandens tiekimo įmonės dirba pilnu pajėgumu. „Vilniaus vandenys“ fiksuoja, kad šiuo metu kai kuriose vietovėse Vilniaus mieste ir rajone geriamojo vandens sunaudojama tris kartus daugiau nei įprastai ir prašo gyventojų vandenį vartoti atsakingai ir taupiai.

Šiuo metu Vilniuje visi gyventojai aprūpinami geriamuoju vandeniu, bet yra vietų, kur dėl išaugusio vandens suvartojimo, vandens slėgis sumažėjęs. Bendrovė pasiruošusi užtikrinti, kad miesto ir aplinkinių rajonų gyventojai nepritrūktų vandens šiomis karštomis dienomis.

„Vilniaus vandenų“ duomenimis, jei paprastai per parą Vilniaus mieste suvartojama apie 90 tūkstančių kubinių metrų vandens, tai šiomis dienomis geriamojo vandens suvartojimas sostinėje išaugo iki 112 tūkstančių kubinių metrų per parą.

„Šiomis dienomis vidutiniškai Vilniaus mieste patiekiame 25 proc. daugiau vandens nei įprastai. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, apie kokius vandens kiekius kalbame, vaizdžiai galima pasakyti, kad dabar vandens sunaudojame tiek, kiek paprastai sunaudoja visas Vilnius prie jo dar papildomai prijungus tokio dydžio teritorijas kaip Lazdynai, Karoliniškės, Pilaitė ir Naujininkai“, – sako „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Sostinės Kalnėnų rajone vandens suvartojimas išaugęs 3 kartus – nuo 300 kubinių metrų per parą iki 900. „Vilniaus vandenys“ ėmėsi ir ilgalaikių bei tvarių vandens tiekimo užtikrinimo būdų. Kalnėnuose baigiamas vykdyti dalinai ES lėšomis finansuojamas projektas „Kalnėnų vandens ruošimo įrenginiai“, pagal kurį į sistemą jau pajungtas dar vienas papildomas artezinis vandens gręžinys ir netrukus bus pajungtas naujas 500 kubinių metrų talpos geriamojo vandens rezervuaras. Rezervuaro pajungimo darbai vykdomi kaip tik šiomis dienomis. Šis sprendimas turėtų visiškai patenkinti sostinės Kalnėnų rajono gyventojų poreikius.

Gulbinų gyvenvietėje, kur vandens suvartojimas taip pat reikšmingai išaugęs, „Vilniaus vandenys“ irgi ėmėsi prevenciškai spręsti vandens tiekimo klausimo – pakloti didesnio skersmens vamzdžiai, kad būtų užtikrintas didesnis vandens pralaidumas.

Geros žinios laukia ir Naujosios Vilnios gyventojų, kur jau pradėta vandens gerinimo (nugeležinimo) įrenginių statyba dalinai finansuojant ES fondų. Atlikus reikiamus darbus, gyventojai galės mėgautis aukščiausios kokybės geriamuoju vandeniu.

„Kauno vandenys“ nurodo, jog dėl išaugusio vandens vartojimo krenta jo slėgis, didėja drumstumas.

Kaip teigia LRT korespondentė Loreta Mačiulienė, Vilijampolėje esančių daugiabučių namų gyventojai patvirtino, kad viršutiniuose aukštuose vandens slėgis yra žemas, bėga drumstas vanduo, o tam tikromis valandomis jo išvis nėra, pasakoja LRT korespondentė. Kokios to priežastys – nežinoma, nes, kaip teigia L. Mačiulienė, gyventojai iš bendrovės „Kauno vandenys" atstovų nesulaukia jokio atsakymo.

„Už tokį drumzliną vandenį gyventojai turi mokėti, kaip už kokybišką. Tokie pranešimai ateina iš Žaliakalnio, Šilainių, Centro ir kitų mikrorajonų“, – komentuoja L. Mačiulienė.

Bendrovės „Kauno vandenys“ atstovas Dainius Gudavičius sako, jog situacija užsitęsė dėl nesitraukiančių karščių, nusekusių upių ir gręžinių. Anot jo, prie vandens trūkumo prisideda ir gyventojai, be perstojo laistantys savo kiemų vejas.

Nors Klaipėdoje geriamojo vandens trūkumo nėra, jis jaučiamas keliose aplinkinėse gyvenvietėse. Kaip praneša LRT korespondentė Asta Kažukauskienė, blogiausia padėtis fiksuojama prie jūros esančioje Karklėje, kur atvažiuoja daug poilsiautojų ir piko valandomis tenka sumažinti vandens spaudimą.

„Karklėje turime labai ribotus vandens kiekius, išgaunamus iš požemių. Klaipėdoje ir visose mūsų aptarnaujančiose gyvenvietėse jaučiamas didelis vandens trūkumas“, – sako bendrovės „Klaipėdos vanduo“ vandens departamento vadovas Aidas Virgėla.

Vandens tiekėjai pastebi, jog problema paaštrėja vakarais, kai namo grįžę gyventojai jį masiškai naudoja ne tik buities reikmėms, bet ir laistymui.

„Vilniaus vandenys“ prašo privačių valdų savininkų vandenį vartoti itin atsakingai ir taupiai, kiek įmanoma mažiau jo skirti laistymui. Bendrovė teigia, jog kitu atveju gali tekti riboti vandens slėgį, kad būtų užtikrintas nepertraukiamas vandens tiekimas.

Lietuvoje šią savaitę laikosi karšti orai, o trečiadienį ir ketvirtadienį laukiama birželiui rekordinio 36 laipsnių karščio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt