Lietuvoje

2019.06.11 21:47

Lukiškių aikštė be paminklų: nebus nei Vyčio, nei „Laisvės kalvos“

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.11 21:47

Vilniaus savivaldybė atsitraukia ir žada, kad kol kas nei Vyčio, nei konkursą laimėjusios „Laisvės kalvos“ aikštėje nebus. Kalvai ieškoma naujos vietos. Skulptorius Andrius Labašauskas jau yra baigęs maketą, kurį miesto valdžia žadėjo pastatyti aikštėje, jį antradienį apžiūrėjo ir speciali komisija. Tačiau pats autorius neslepia nusivylimo – kalva sukurta būtent aikštei, o dar tenka grumtis teismuose.

Antradienį prieš posėdį Vilniaus apygardos teisme netgi buvo surengtas piketas dėl Vyčio skulptūros įrengimo vietoj „Laisvės kalvos“, bet sostinės valdžia žada viską palikti taip, kaip yra dabar, – be paminklų.

Kaip sako A. Labašauskas, antradienio rytą girdėjo komplimentų iš specialių komisijų ir Vilniaus savivaldybės atstovų. Esą paminkle regimas meninis gylis ir svoris, o medžių fragmentai – realistiški. Bet kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių. Savivaldybė ne tik finansavo skulptoriaus darbą kuriant maketą, bet ir žadėjo, kad šis bus pademonstruotas Lukiškių aikštėje. Tačiau aiškėja, kad aikštėje Vilniaus valdininkai kalvos nebelaukia. Svarsto, kad Lukiškių aikštėje nei Vyčio, nei laisvės kalvos nebebus.

„Prieš 10 metų mes galvojom, kad reikia tramvajaus ar metro. Bet mes matome, kad tai nėra tos idėjos, kurios turėtų būti įgyvendinamos. Tai lygiai taip pat ir čia mes. Vyksta kūrybinis procesas, miesto erdvės yra gyvos erdvės, jos keičiasi ir prisitaiko kaip žmonės jas naudoja. Ar dabar čia perrausti ir statyti dar vieną monumentą“, – sako Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis prieš porą savaičių pareiškė, kad ardyti sutvarkytos Lukiškių aikštės nevertėtų. Galbūt geriau būtų pritaikyti Laisvės kalvą pagal esamus aikštės kontūrus. Vilniečiai svarsto, kad aikštę, jeigu jau nesutariama, gal geriau palikti ir be paminklo.

Vis dėlto vytininkų viltis Lukiškių aikštėje išvysti Vyčio skulptūra nedingsta. Antradienį jie surengė piketą.

„Visa Europa žino mūsų simbolį. Yra Vyčio kryžius, Gedimino stulpai, Vytis. Partizanų ženklas yra Vyčio kryžius. Vytis. Ko dar daugiau reikėjo? Yra paprastas, aiškus ženklas, obeliskas ir Vytis ant jo. Arba Vytis su visomis datomis“, – teigia antradienį aikštėje sutiktas protestuotojas Antanas Kliunka.

Vyčio šalininkai piketavo prieš pat Vilniaus apygardos teismo posėdį. Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro skelbtoje memorialo atrankoje laimėjęs A. Labašausko projektas supykdė antroje vietoje likusios, realistinės Vyčio skulptūros autorius ir vyčio šalininkus. Šie kreipėsi į teismą remdamiesi Seimo priimta rezoliucija, kad kovotojų už Lietuvos laisvę memorialas turėtų būti su Vyčio skulptūra, taip pat paveldosaugininkų išaiškinimu, kad A. Labašausko kūrinys keistų aikštės reljefą, pripažintą vertingąja aikštės savybe.

Kad „Laisvės kalva“ pažeistų reljefą, nustatė ir Kultūros paveldo departamentas. A. Labašauskas nesutinka su išvadomis ir nepraranda vilties, kad kalva bus įrengta. Tiesa, liko nustebęs dėl pasikeitusios savivaldybės pozicijos.

„Žinot, prieš dvejus metus pozicijos pasikeitė. Prieš metus pozicijos pasikeitė. Pozicija nuolat kinta. Ir kaip bus po pusės metų naivu kažką prognozuoti. Vieną dieną vieną pasako, kitą dieną kitą. Mes tyliai dirbam ir viskas“, – teigia skulptorius.

A. Labašausko maketo apžiūrėti turi atvykti dar daugiau komisijų, o lygiai po mėnesio teismo posėdyje toliau bus bandoma išspręsti ginčą.

Panorama. Lukiškių aikštės drama: Vilniaus savivaldybė atsitraukia – kol kas nei Vyčio, nei „Laisvės kalvos“ aikštėje nebus

Populiariausi

Vaikai
COVID-19 TRUMPAI 7

Lietuvoje

2021.03.01 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkiai plečiasi pramonės įmonėse, nauji atvejai – darželiuose bei menų mokyklose

243 nauji atvejai, mirė 7 žmonės; atnaujinta 11.27
7
Gitanas Nausėda apsilankė vakcinavimo centre Kaune
9

Lietuvoje

2021.03.01 12:40

Nausėda apie skiepijimo tempus: antrą metų ketvirtį per dieną galėsime vakcinuoti ir po 30–35 tūkst. žmonių

prezidentas sako esąs pasirengęs pasiskiepyti „AstraZenecos“ vakcina; atnaujinta 14.23
9