Lietuvoje

2019.06.11 19:00

Vilniaus mokyklose vietoje pamokų – pusiau pilnos klasės ir miegantys mokiniai

Dėl ekstremalių karščių Vilniaus mokyklose – pusiau tuščios klasės. Dėl rekordinės šilumos trumpinamos pamokos, o tos, kurios vyksta, perkeliamos į lauką. Maža to, kai kuriose mokyklose prikaista taip, kad per užsiėmimus vaikai paprasčiausiai užmiega.

Savo ruožtu švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius vietoj pamokų siūlo pramogas lauke, pamokų trumpinimą ir ekskursijas į Senamiestį.

LRT.lt mokyklose uždavus klausimą, „kaip jūsų mokykla kovoja su karščiais?“, sulaukėme skirtingų nuomonių. Pasak Vilniaus „Minties“ gimnazijos direktorės Vidos Morkūnienės, mokykla yra labai dėkingoje geografinėje padėtyje, todėl situacija nėra tokia bloga.

„Esame savotiškame gamtos prieglobsty ir turime vėsių kabinetų, nes mokyklos projektas yra toks, kad yra langų į Rytus, Šiaurę, Pietus ir į visas puses. Dabar, išėjus dvyliktokams, vaikų skaičius yra perpus mažesnis negu mokyklos projektinis pajėgumas, todėl mes turime pakankamai vėsių kabinetų. Aplinką keičiame taip pat, dar turime mažas kėdutes iš senų laikų, kai mokėsi pradinukai.  Jos yra nešiojamos, todėl dažnai jas pernešame į pavėsio pusę, taip kad visada randame išeičių“, – sakė ji.  

Pasak mokyklos direktorės, dauguma vienuoliktokų yra patenkinti 45 minučių pamokos trukme, bet dėl karščio 35 minučių pamokos jiems būtų mielesnės. Vaikų į lauką mokytojai vesti neskuba, nes kaip bebūtų, mokyklos patalpos yra vėsesnės. Gimnazijoje pamokos vyksta nuo 9 val. ryto, bet dėl alinančių karščių vyks skubus susirinkimas, kuriame bus siūloma pradėti pamokas nuo 8 valandą.

Direktorės nuomone, mokiniams turėtų būti daugiau nemokamų pramogų. Anot jos, Lietuvos muziejai, galerijos turėtų priimti mokinius į edukacines ekskursijas nemokamai. 

„Vilnius, sostinė, siūlo mums be galo daug galimybių, bet praktiškai viskas yra mokama“, – sakė V. Morkūnienė.

Mokykla šiemet naudojasi ir kultūros pasu. Pirmuosius metus mokyklai skiriamas 4000 tūkst. eurų vertės priedas, iš kurio jau per vieną mėnesį mokinių edukacijai buvo išnaudota 1500 tūkst. eurų. Šis priedas, direktorės manymu, yra solidus žingsnis į priekį.

Bet ne visos mokyklos turi vienodas sąlygas.

„Ministrui mokiniai yra kaip sukulentai“ (sukuletas – augalas, nereikalaujantis dideles priežiūros – LRT.lt),“ – tokias žodžiais mus sutiko viena iš buvusių pradinių klasių mokytojų. Apie sparčiai augančias ugdymo problemas pasisako daug mokytojų ir mokinių, pradedant nuo pradinių klasių mokiniais ir baigiant gimnazistais.

Vilniaus rajono mokyklose viskas vystosi kur kas lėčiau. Štai, pavyzdžiui, Zujūnų ir Avižienių gimnazijose trūksta priemonių, siekiant sudaryti palankias mokymosi sąlygas.

„Mūsų mokyklos visi langai yra saulėtoje pusėje, neturime kondicionierių, todėl išsėdėti pamokose yra itin sudėtinga, nuo karščio vaikai labai pavargsta, dėl šios priežasties praeitą savaitę per pamoką užmigo du vaikai“, – sakė viena Zujūnų gimnazijos mokytoja.

Mokykla taip pat neturi galimybės išvesti vaikus į lauką, nes nebūtų kur juos pasodinti – nėra jokio pavėsio. Pamokų trumpinimas, anot direktoriaus, taip pat nebūtų išeitis.

„Mokytojai turi susidėlioję pamokos planą ir kiekviena minutė yra apmąstyta. Mūsų mokyklai yra svarbi mokslo kokybė, o tam yra reikalingas tinkamas laikas“, – teigė Zujūnų gimnazijos direktorius Marekas Pščolovskis.

Pasak jo, rajoninės mokyklos negauna tinkamo finansavimo, dėl šios priežasties kenčia mokiniai ir mokytojai. Vienas išsigelbėjimas mokiniams yra nemokamas geriamasis vanduo ir mokyklinis autobusas, kuris vežioja mokinius į pamokas ir po pamokų namo. Direktorius mano, kad ekskursijos nėra išeitis. Dauguma mokinių gyvena toli už miesto ribų ir grįžti namo po ekskursijos jiems yra ganėtinai sunku.

Aplankius kelias mokyklas, galime pamatyti tuščius suolus, o kai kurie tėvai apskritai neleidžia vaikams eiti į mokyklą.

„Lietuvos švietimas turi problemų, kurios kyla dėl to, kad mūsų Vyriausybė žiuri į užsienio mokslo sistemas ir bando jas imituoti, bet finansinių sąlygų tam nesudaro,” – teigia Zujūnų mokyklos mokytoja.