Lietuvoje

2019.06.11 22:27

Dėl karščių senka ir iš žemės gelmių trykštantys šaltinių upeliai

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.11 22:27

Dėl karščių smarkiai nuslūgo ne tik paviršiniai vandenys. Pastebima, kad senka ir iš žemės gelmių trykštantys šaltinių upeliai. Didžiausiais pagal savo užimamą plotą laikomi Svilės šaltiniai Kelmės rajone taip pat sumenko. Vandens ištekliai mažėja ir dėl lankytojų gausos. Norinčių prisisemti gėlo ledinio vandens per karščius čia netrūksta.

Šiaulietis Augustinas pasisemti Svilės šaltinių vandens į Kurtuvėnų regioninį parką atvažiuoja bent porą kartų per mėnesį. Šį vandenį jis su šeima sako naudojantis maistui ruošti jau apie dešimt metų. Tačiau prisisemti daugiau vandens užtrunka, o šaltinių upeliukas senka.

Žmonės giria kalcio ir magnio gausų gėlą vandenį. O svarbiausia, kad jis net ir karščiausią dieną yra labai šaltas, vos 6 laipsnių.

„Jūs patys pamėginkite atsigerti ir iškart pajusit skonį. Jis gali stovėti du 3 mėnesius, jis toks pat ir liks, nesuges“, – sako šiaulietis.

„Svilės šaltiniai išsiskiria nuo kitų šaltinių tuo, kad jie turi daug versmių, jie vadinami šimtaakiais šaltiniais. Tų akelių yra apie 100. Anksčiau būdavo dar daugiau“, – dėsto ekologas Vidmantas Lopeta.

Kurtuvėnų regioninio parko ekologas sako, kad per pastaruosius metus šaltiniai smarkiai sumenko. Jie vis dar laikomi didžiausiais Lietuvoje pagal jų užimamą plotą. Tačiau per sekundę 4 kibirai vandens iš šaltinių, kaip būdavo anksčiau, dabar jau ko gero nebeišteka.

Pasak ekologo, dėl sausrų smarkiai sumažėjo požeminio vandens, dėl to šaltiniai nebetrykšta fontanais.

„Tokių aukščiau pakylančių versmelių yra daug mažiau ir jos mažiau pulsuoja. Manoma, kad dėl to kaltas vis šiltėjantis klimatas ir vis dažniau pasikartojančios sausros. Ypač po praeitų metų, pastebi žmonės, kad labai sumažėjo pratekančio vandens kiekis“, – LRT TELEVIZIJAI sako ekologas.

Specialistai sako, kad paviršiniai ir požeminiai vandenys nuslūgo dėl praėjusių metų sausros, žiemą buvo per mažai sniego. Vandens telkiniai ir šuliniai senka visoje šalyje. Pietų Lietuvoje net prašoma gyventojų taupiau naudoti vandenį.

Žiūrėkite nuo 18.41 min.

Žinios. Lietuvos centriniam valstybės archyvui perduotas Petro Klimo archyvas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt