Lietuvoje

2019.06.11 13:01

Prašoma naikinti Gražulio neliečiamybę, o šis dėl visko kaltina prezidentę

Seimas sudarė komisiją
Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.06.11 13:01

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis antradienį kreipėsi į Seimą prašydamas panaikinti parlamentaro Petro Gražulio teisinę neliečiamybę. Generalinė prokuratūra nurodo, kad politikas piktnaudžiavo savo parlamentaro statusu, siekė neteisėtai paveikti Lietuvos ir Rusijos tarnautojus, pastariesiems skatino mokėti kyšius.

Prokurorai įtaria, kad parlamentaras Petras Gražulis piktnaudžiavo Seimo nario pareigomis, veikdamas bendrovės „Judex“ interesais, kišosi į valstybės tarnautojų veiklą, skatino kyšių perdavimą Rusijos pareigūnams ir gavo iš „Judex“ turtinę naudą.

„Šio ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad nurodytu laikotarpiu Seimo narys P. Gražulis aktyviai veikė vienos uždarosios akcinės bendrovės interesais, šios bendrovės generalinis direktoriaus bei komercijos direktorės prašymu ir darė tai siekdamas turtinės naudos“, – sakė E. Pašilis.

Tyrime surinkti duomenys rodo, kad telefoninių pokalbių metu P. Gražulis prašė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus patarti, ar duoti kyšį Rusijos pareigūnams, kartu nuvykti, susitikti ir pasikalbėti su Rusijos tarnybų, atsakingų už veterinarinę saugą, atstovais. Taip esą siekta išvengti „Judex“ draudimų eksportuoti produkciją į Rusiją ir Baltarusiją.

E. Pašilis teigė, kad kartu su „Judex“ komercijos direktore 2015-ųjų liepa P. Gražulis buvo nuvykęs į Kaliningradą, kur susitiko su minėtų Rusijos institucijų atstovu. Su juo buvo susitarta, kad bus veikiama „Judex“ interesais.

„Tų pačių metų rugpjūčio mėnesį vykusių dviejų telefoninių pokalbių metu P. Gražulis prašė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus duoti nurodymą VMVT Kauno skyriaus viršininkui išduoti sertifikatą tos pačios įmonės eksportuojamai produkcijai, nors tuo metu, nesant produkcijos tyrimo protokolo, toks sertifikatas negalėjo būti išduotas“, – kalbėjo generalinis prokuroras.

Jis taip pat sakė, kad kito telefoninio pokalbio metu P. Gražulis Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Kauno skyriaus vedėją informavo, kad dažniausiai iškilusias problemas sprendžia su VMVT direktoriumi, o dėl „Judex“ produkcijos eksporto į Kaliningradą yra susitaręs su Rusijos pareigūnais ir esą šie į pažeidimus nereaguos.

„2015 metų spalį telefoninio pokalbio metu iš VMVT direktoriaus sužinojęs apie iš Rusijos Federacijos gautą raštą dėl nustatytų produkcijos ženklinimo pažeidimų, jau tą pačią dieną su minėtos bendrovės atstovais susitiko su VMVT direktoriumi, kurio prašė padėti pasiaiškinti Rusijos Federacijos pareigūnams dėl fiksuotų pažeidimų“, – kalbėjo E. Pašilis, pridurdamas, kad dar vienas susitikimas tuo pačiu tikslu vyko po savaitės, be kita ko minėdamas ir kitus bylos epizodus, rodančius, kad P. Gražulis veikė „Judex“ interesais.

Pasak E. Pašilio, taip veikdamas „Judex“ interesais P. Gražulis sau ir dviem kitiems asmenims gavo turtinę naudą – beveik dvejus metus neatlygintinai naudojo iš šios bendrovės įsigytu automobiliu „Lexus“, kurio vertė 32 tūkst. eurų, už bendrovės lėšas pirko degalų už daugiau nei tūkstantį eurų, naudojosi įmonės pirktais lėktuvo bilietais, iš bendrovės sąskaitos per keturis kartus gavo 1,8 tūkst. eurų.

Kaltina prezidentę

Pats P. Gražulis po E. Pašilio kreipimosi į Seimą sakė, kad per darbą parlamente į jį pagalbos kreipėsi daugiau nei tūkstantis fizinių ir juridinių asmenų.

„Stengiausi jiems padėti. Manau, kad tai baltais siūlais siūta byla, politinė byla. Ją užsakė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šiandien liudiju ir pagrindžiu dokumentais, kad prokuratūros parodymai yra melagingi“, – sakė P. Gražulis. 

Jis duoti parodymus prokurorams atsisakė. 

Seimas sudarė komisiją

Po generalinio prokuroro E. Pašilio kreipimosi į Seimą dėl P. Gražulio imuniteto panaikinimo, parlamentarai ėmė svarstyti, ar sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, kuri nuspręs, siūlyti Seimui naikinti parlamentaro neliečiamybę, ar nesiūlyti to daryti.

Svarstant šį klausimą, liberalas Eugenijus Gentvilas teigė, kad šiuo metu jis pats yra įtraukas į teisminius procesus ir tame nieko blogo nemato. Nebijoti jis siūlė ir P. Gražuliui.

„Petrai, būk vyras, už Lietuvą. Nieko baisaus nebus. Bakst ir viskas“, – sakė E. Gentvilas.

„Turiu nemažai informacijos, kad šitą bylą sukurpė ir įsakė prokurorui sukurpti prezidentė“, – tvirtino P. Gražulis.

Parlamentaro įsitikinimu, prezidentūra jam bylą sukurpė dėl to, kad jis buvo vienas iš iniciatorių Seimo tyrimo komisijos, kuri turėjo aiškinti slaptų pažymų skandalus. Be to, jis tvirtino, kad „bylą gavo“ dėl to, kad buvo nuolatinis prezidentės Dalios Grybauskaitės kritikas.

P. Gražulis teigė, kad jis yra susimokėjęs už iš įmonės „Judex“ gautą automobilį „Lexus“.

„Aš atsišviečiau iš kanceliarijos visas sąskaitas faktūras, visus bankinius pavedimus – visi pinigai iki cento yra sumokėti“, – tikino parlamentaras.

Parlamentaras stebėjosi generalinio prokuroro E. Pašilio teiginiais, kad, teisėsaugos duomenimis, gavo turtinę naudą iš įmonės „Judex“. Pasak Seimo nario, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba nustatė, kad visi pinigai, kurie buvo paimti bendrovėje dirbančios Patricijos Pachomovaitės, grąžinti „Judex“.

„Galvojau, kad tie pinigai yra iš P. Pachomovaitės ar iš direktoriaus, kai prašydavau, bet tų detalių nežinau“, – aiškinosi P. Gražulis.

Jis neigė siūlęs tam tikriems asmenims papirkti Rusijos tarnybas, atsakingas už maisto produkcijos kontrolę.

„Tai yra juokas“, – teigė P. Gražulis.

Konservatorius Kęstutis Masiulis pažymėjo, kad Seimo nariai nėra prokurorai ir jiems nereikėtų aiškintis tyrimo dėl P. Gražulio detalių. Jis priminė, kad parlamento tikslas – nustatyti, ar parlamentaras yra politiškai persekiojamas, ar ne.

„Nesame nei aš, nei kiti prokurorai. Leiskime prokurorams aiškintis. Komisija nuspręs, ar čia yra politinis pamušalas, ar nėra. [...] Turi būti normalus kelias demokratinėse valstybėse“, – komentavo parlamentaras.

Pats P. Gražulis teigė, kad, jei būtų tikras, jog jam keliama byla nėra politinė, jis dabar atsisakytų Seimo nario mandato, tačiau jis pažymėjo, kad taip negalvoja.  

Galiausiai Seimas nusprendė sudaryti parlamento laikinąją tyrimo komisiją, kuri nuspręs, ar siūlys Seimui naikinti P. Gražulio imunitetą, ar ne. Už nutarimą sudaryti komisiją balsavo 96 Seimo nariai, balsavusiųjų „prieš“ nebuvo, 1 susilaikė. Numatyta, kad komisija savo darbą turėtų baigti iki birželio 25 d.

Seimo tyrimo komisijai vadovaus „valstiečių“ atstovas Petras Valiūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI