Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.10 22:25

Urbšys: nesantaiką tarp Karbauskio ir Pranckiečio įskėlė Kildišienės istorija

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Ramūnas Karbauskis diriguoja visiems „valstiečiams“, jam ir net premjerui. „Valstiečių“ lyderis sako, kad tai – nesąmonė. Bet kodėl R. Karbauskis šitaip atidirbinėja ne savo partijos nariams, o Gediminui Kirkilui, tik koalicijos partneriui, – tikrai įdomus klausimas, į kurį atsakymų „Dienos temoje“ ieškojo žurnalistė Indrė Makaraitytė kartu su Tomu Tomilinu, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vicepirmininku, ir Povilu Urbšiu, buvusiu artimu R. Karbauskio bendražygiu.

– Kas yra nutikę tarp V. Pranckiečio ir R. Karbauskio, nes tai nėra šiandienos aktualija, tai yra prasidėję gerokai anksčiau?

P. Urbšys: Kad juoda katė perbėgo jiems kelią, matėsi įsismarkavus Gretos Kildišienės skandalui. Būtent ta garsi Seimo pirmininko frazė, ištarta mitinge prie parlamento, kur jis pasakė, kad jam gėda, jog G. Kildišienės problema suvalstybinta. Dar įdomi detalė: 2017 m. liepos mėnesį Seimo pirmininkas, praktiškai nesuderinęs su R. Karbauskiu, viešai pasakė žiniasklaidai, kad nutarta nebekurti G. Kildišienei politinės ateities ir ji bus atsieta nuo partijos. Aš tikrai žinau, kad ta pozicija dar nebuvo galutinai suderinta su R. Karbauskiu, bet matosi, kad jis išnaudoja progą dėl koalicijos sudarymo ir augančius koalicijos partnerių apetitus bei pasinaudodamas jų rankomis bando susidoroti su jam neįtikusiu žmogumi.

– Keistai iš šalies atrodo, kai R. Karbauskis negina savo partijos pozicijos Seimo pirmininko poste ir tiesiog lengva ranka atiduoda jį koalicijos partneriams.

T. Tomilinas: Negaliu pasakyti apie jų santykius. Man atrodo, dabar vykstantis viešas jų bendravimas tikrai nėra tinkamas, ir visuomenė yra pavargusi nuo tų įvairiausių kaltinimų. Tas problemas, nesutarimus ne vieną kartą esame sprendę partijos viduje, turime tam tinkamus partijos organus, ir tai siūlau daryti ten.  Negaliu jūsų žodžių patvirtinti, nes vyksta derybos, ir jokios pozicijos nėra atiduotos. Jokia pozicija nėra „šventa karvė“ – nei partijos pirmininko, nei Seimo pirmininko. Tikrai nemanau, kad ir Seimo pirmininkas nepadarė klaidų.

– R. Karbauskis yra labai aiškiai pasakęs, kad koalicijos sutartyje Seimo pirmininko postas jau yra atitekęs G. Kirkilo partijai.

T. Tomilinas: Nežinau, kokias sutartis jūs cituojate.

– R. Karbauskis aiškiai pasakė, kad V. Pranckietis kalba nesąmones ir dabar laukiama, kol jis pats pasitrauks, nes šis postas nebepriklauso „valstiečiams“.

T. Tomilinas: Jeigu yra sutartis, tai man parodykite, nes mačiau tik memorandumą, t. y. ketinimų protokolą. Pagal protokolą, preliminariai yra kalbama apie tai, kad Seimo pirmininko pozicija atitenka daugiausia mandatų turintiems koalicijos partneriams po mūsų, tai iš esmės ta pati situacija galėjo būti ir 2016 metais. Partija nusprendė derybas vykdyti iš naujo ir koalicijos sutartį nutraukti, nes stabilios daugumos nėra. Noriu patikinti žmones, kurie pavargo nuo šitų postų dalybų, kad Seimas ir Vyriausybė dirba stabiliai, įstatymai priiminėjami, reformos tęsiamos. 

– Kodėl „valstiečiai“ atiduoda vieną svarbiausių pozicijų Seime, kai niekas nepasikeitė: parlamentarų nesumažėjo, „valstiečių“ ir G. Kirkilo partijos narių irgi nesumažėjo, nes Seimo rinkimų dar nebuvo? Kodėl R. Karbauskis atiduoda Seimo pirmininko postą koalicijos partneriams?

T. Tomilinas: Šalia manęs sėdi sumažėjimas – tai žmogus, kuris atėjo su mūsų sąrašu, formavo partijos programą, labai aktyviai dalyvavo kadrų politikoje, tai teigti, kad nieko nepasikeitė, negali.

– Bet po prezidento rinkimų niekas nepasikeitė...

T. Tomilinas: Daug kas pasikeitė – įvyko 3 rinkimai. Nesakau, kad esu sužavėtas to, kas vyksta viešojoje erdvėje, tikrai problemas spręsime tarybos posėdyje, o ne viešumoje. Bet pozicijos gali keistis, ir tai nėra tikslas savaime. „Valstiečių“ partija pradėjo šios Vyriausybės darbą nuo vieno partinio ministro, dabar turime 4. Žinot, daug kas keičiasi per laiką, ir svarbiausias tikslas, kodėl mes tai darome, – norime užbaigti reformas, kurios yra gana sėkmingos, bet reikia didesnio politinio palaikymo: reikia koreguoti kai kurias klaidas, ypač mokesčių srityje, sustiprinti pensijų augimą, spręsti vaiko pinigų didėjimo klausimą. Tiek klausimų, kad postai man yra antraeilis klausimas.

– Kodėl toks chaosas yra apėmęs „valstiečius“?

P. Urbšys: Tai rodo, kad R. Karbauskis nėra pribrendęs didžiajai politikai, nes vadovaujasi emocijomis. Prisiminkime, ką jis išdarinėjo per rinkimų kampaniją: bandė gąsdinti žmones, kad, bijodami kažko, balsuotų už „valstiečius“, nors, man atrodo, tuo padarė meškos paslaugą tam pačiam „valstiečių“ kandidatui į prezidentus Sauliui Skverneliui, negana to, pareiškimai apie pasitraukimą, jeigu „mes nelaimėsime“. Galų gale jie dar ištarė kitą frazę: „Pasiliksime, jeigu bus tvari koalicija.“ Man atrodo, jie iš tikro, patys nesuvokdami, sukūrė labai geras aplinkybes koalicijos partneriams pasakyti „stop“. Ir tai, kad atsirado Seimo pirmininko pareigybės klausimas, netikiu, kad tas punktas neatsirado be R. Karbauskio suderinimo. Galiu patikinti, kad dar prieš pusę metų jau sklandė Seimo kuluaruose, jog R. Karbauskis ruošiasi pakeisti Seimo pirmininką V. Pranckietį kitu asmeniu. Ir tai sako pats pirmininkas, nes, pavyzdžiui, buvo bandoma sekretoriato vadovę pakeisti, kadangi pirmininkas atsisakė, jam buvo pareikštas ultimatumas: „Tada tavęs čia neliks.“ Dabar ką mes matome? Žmonės vadovaujasi ne programinėmis nuostatomis, o kalba apie kėdes.  

– Ar tikite, kad ir S. Skvernelis taip pat buvo šokdinamas kaip V. Pranckietis?

P. Urbšys: S. Skvernelio dabartinė pozicija labai mįslinga, nes jis rinkimų naktį buvo gana kategoriškas tiek partijos, tiek R. Karbauskio atžvilgiu, kalbėdamas apie demokratinius pokyčius. Tos pačios nuomonės ir partijos senbuvis V. Pranckietis. Bet kažkas po kelių dienų pasidarė, ir S. Skvernelis faktiškai stojo į R. Karbauskio pusę – dalyvauja susidorojime su tuo žmogum, kurio pagalba tas atsinaujinimas ir vyktų partijoje. 

– S. Skvernelis nepalaiko, regis, Seimo pirmininko patraukimo?

P. Urbšys: Jeigu tu gatvėje pamatai daužomą žmogų ir praeini nieko nedarydamas, tu tampi bendrininku.

– Ar R. Karbauskis ketina pasitikrinti pasitikėjimą partijoje? V. Pranckietis sako, kad partijos lyderis nuolatos atidėlioja pasitikėjimo procedūrą, nors pačioje pradžioje sutiko su tuo.

T. Tomilinas: Be jokios abejonės, toks pokalbis buvo. Man atrodo, kad V. Pranckiečio toks pasirinktas būdas kalbėti apie partijos problemas nėra tinkamas. Seimo dauguma turi Seimo pirmininką, ir tai sprendžia iš esmės koalicijos susitarimai, taigi reikėtų atskirti Seimo pirmininko poziciją nuo partijos vidaus problemų, ir nenorėčiau, kad jos būtų viešos ir nuolat aptarinėjamos. Bet iš esmės tokią galimybę V. Pranckietis ir visi kiti partijos nariai turės: artimiausiu metu vyks partijos tarybos posėdis, kuriame bus diskutuojama apie rinkimų rezultatus, apie palaikymą pirmininkui. Aš neprognozuosiu, kaip mūsų bendruomenė darys, bet tikrai turime  laisvai mąstančių žmonių, ir jie išsakys savo nuomonę šiuo klausimu. 

– R. Karbauskis nenukels balsavimo dėl pasitikėjimo?

T. Tomilinas: Sprendžia ne R. Karbauskis. Tarybos posėdyje buvo apie tai kalbama, buvo nutarta, kad iš karto po rinkimų pirmiausia suformuosime koaliciją, o tai dabar ir vyksta.

– Jūs pralaimėjote ar laimėjote rinkimus?

T. Tomilinas: Visą gyvenimą skyriau šiai partijai, skyriams stiprinti, programinėms nuostatoms rengti, ir aš nesutinku su P. Urbšiu, nes dirbame su savo programa. Kalbant apie tai, ar mes laimėjome ar pralaimėjome, tai neturėjau tokių didelių ambicijų kaip pirmininkas. Mes tikrai sustiprinome savo pozicijas Europos Parlamento, savivaldos rinkimuose.

– Tai kodėl reikia keisti koalicijos sutartį?

T. Tomilinas: Minėjau tas priežastis: partijos sprendimas toks buvo, tai jeigu dauguma nusprendžia – jinai yra atsakinga.

–  R. Karbauskis ryšis pasitikrinti pasitikėjimą partijoje?

P. Urbšys: Ne, nes jis bijo pasitikrinti pasitikėjimą. Jis tai galės daryti tik tada, kai susidoros su V. Pranckiečiu – tai bus tokia baudžiamoji parodomoji akcija, ir tada jis pasitikrins pasitikėjimą partijoje. 

– O kaip ta baudžiamoji akcija vyks?

P. Urbšys: Dabar sudarys koaliciją, ko gero, kiekvienas Seimo narys turės pasirašyti už tą koaliciją, kur bus suderinti postai. O po to, jeigu opozicija boikotuos šiuos rinkimus, tai, kaip G. Kirkilas pasakė, bus labai geras būdas suskaičiuoti, kas balsuos. Tai praktiškai toks prievartinis būdas, kurio metu šiaip jau Seimas nebus panašus į tautos atstovybę.

T. Tomilinas: Tai niekaip nesusiję su partijos sprendimais, tai yra derybų procesas, ir aš negaliu jo komentuoti.

– Ar  liks V. Pranckietis savo poste?

P. Urbšys: Norėčiau, kad liktų.  

Dienos tema. Povilas Urbšys: Karbauskis bijo pasitikrinti savo autoritetą partijoje

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi