Lietuvoje

2019.06.10 22:39

Reakcijos po LRT tyrimo: Masiulis vadina apsivalymo procesu, gynybos ekspertas prilygina prekybai su Somalio piratais

Po LRT tyrimo – valdžios ir ekspertų vertinimai. Susisiekimo ministras Rokas Masiulis, kuriam pavaldžios įstaigos vykdė pirkimus su įmonėmis, susijusiomis su Rusija, sako, kad grėsmes užfiksuoti buvo sudėtinga. Jis tokios informacijos viešinimą vadina normaliu apsivalymo procesu. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas dėl pirkimų kreipiasi į premjerą ir į Valstybės saugumo departamentą. O gynybos ekspertas Vaidotas Malinionis prekybą su Rusija prilygina prekybai su Somalio piratais.

Klaipėdos uostas – viena iš įmonių, kuri, pagal LRT tyrimą, įsivėlė į abejotinus pirkimus. Vyriausybės grėsmių vertinimo komisija tai leido, Susisiekimo ministras R. Masiulis sako, kad tokias grėsmes užfiksuoti itin sudėtinga.

„Labai sunku nustatyti, kalba eina iki antros eilės akcininkų, tie, kas daro slepia pėdsakus, normalus apsivalymo procesas“, – tikina susisiekimo ministras R. Masiulis.

Be kitų Lietuvos įmonių, tokių kaip Klaipėdos nafta, su tyrime įvardytomis įmonėmis – „Novikontas“ ir „Garant group“ bendradarbiauja ir šalies kariuomenė. Gynybos ekspertas V. Malinionis sako, kad gynybos sritis turi būti ypač saugoma nuo įtartinų pirkimų.

Anot V. Malinionio, parduodama įranga gali būti naudojama šnipinėjimui, tam kelią gali užkirsti stipresnė viešųjų pirkimų kontrolė ir reglamentavimas. 

„Informacijos nutekėjimas gali būti, gali būti korupciniai santykiai užmezgami su asmenimis ir per juos daromas poveikis. Aš tokį pavyzdį mėgstu pasakyti – kodėl niekam nekyla minčių pradėti verslą su Somalio piratais. Savaime natūralu – piratai – blogai, bet piratai žymiai mažesnis blogis negu gangsterių kompanija, kuri yra Rusijoje“, – tvirtina V. Malinionis.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys A. Anušauskas sako, kad Rusijoje veikia ta pati sistema kaip Lietuvoje – pirkimo sandorių pusės tikrinamos, bet nevienodai. 

„Skirtingai nuo Lietuvos, Rusijos specialiosios tarnybos siekia, kad įmonės, dalyvaujančios tokiuose pirkimuose joms tiektų visą reikalingą informaciją apie save, sandorius kitose šalyse“, – sako A. Anušauskas.

A. Anušauskas sako, kad dėl LRT tyrime atskleistos informacijos kreipiasi į premjerą ir į Valstybės saugumo departamentą. 

„Įstatymai politinės valios niekaip nereglamentuoja – jei tu nenori bendrauti su Rusijos specialiosios tarnybos, matai, kad jei įmonė tai daro, tai gali būti pripažinta grėsme nacionaliniam saugumui. nepripažįstama - nėra politinės valios“, – teigia A. Anušauskas.

Rusijos saugumui – FSB – Europa, kartu ir Lietuva, sankcijų netaiko. Pasak Anušausko, tokia situacija turi pasikeisti, bet tam vėlgi reikia politinės valios.

Plačiau – reportaže.

Panorama. Roko Masiulio atsakas LRT tyrimo išvadoms: tai normalus apsivalymo procesas