Lietuvoje

2019.06.10 16:25

Deryboms įsibėgėjant – nauja idėja: duris į ministrų kabinetą atvers tik partinis bilietas?

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.06.10 16:25

„Valstiečiai“ ir „socialdarbiečiai“ neneigia, kad derybų dėl valdančiosios koalicijos metu svarstoma nauja idėja – ministrais dirbantys ar jais tapsiantys žmonės turės tapti partijos, kuri tą žmogų deleguoja į postą, nariais. „Socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas teigia, kad ši sąlyga jų ministrams taps būtina, o „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis tvirtina, kad dėl to partija dar nėra apsisprendusi. Tiesa, dabartiniai ministrai jau kviečiami prisijungti prie „valstiečių“ gretų.

Prieš kelias savaites „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ nutarė pasirašyti memorandumą dėl valdančiosios koalicijos subūrimo. Į derybas dėl koalicijos prisijungė ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

LRT.lt šaltinių teigimu, derybose dėl naujos koalicijos suformavimo, Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) laikosi pozicijos, kad į ministrų kabinetą deleguojami asmenys turėtų būti partijos, kuri juos deleguoja, nariais. Šiuo metu dirbantiems nepartiniams ministrams ar į ministrų kabinetą deleguojamiems asmenims prie partijos prisijungti esą teks.

LSDDP įsitikinę – jų ministrai bus partiniai

„Socialdarbiečių“ pirmininkas, parlamentaras G. Kirkilas LRT.lt teigė, kad kiekvienas būsimosios koalicijos partneris apie savo deleguotiems ministrams keliamas sąlygas turės savo poziciją, tačiau, kaip teigė pašnekovas, galiausiai bus nuspręsta, kad visi ministrai turės būti partiniai.

„Kiekvieni koalicijos dalyviai turi savo požiūrį, bet aš manau, kad, kai bus sudaroma koalicija, tai bus. Rekomendacijų mes neieškome. Mūsų deleguojami ministrai bus partijos nariai“, – akcentavo G. Kirkilas.

Anot jo, iš partijų atstovų sudaryta politinė Vyriausybė yra klasika ir, G. Kirkilo manymu, šios linijos reikėtų laikytis visiems būsimiems koalicijos partneriams.

„Yra žinomos tik dvi Vyriausybės – politinė arba technokratinė, kuri paprastai sudaroma tam, kad užbaigtų kadenciją. Technokratinė Vyriausybė nepriima jokių politinių sprendimų, o tik administruoja. Technokratinė Vyriausybė atkrinta. Manau, kad bus sudaryta dauguma ir bus paskirta politinė Vyriausybė“, – dėstė pašnekovas.

Šiuo metu LSDDP deleguotas užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius nėra „socialdarbiečių“ partijos narys, tačiau priklauso LSDDP frakcijai Seime. To, pasak G. Kirkilo, pakanka. LSDDP deleguotas teisingumo ministras Elvinas Jankevičius nepriklauso nei „socialdarbiečių“ partijai, nei frakcijai parlamente (nėra išrinktas Seimo nariu).

G. Kirkilas teigė, kad E. Jankevičius buvo daug kartų kviestas prisijungti prie LSDDP, bet prie partijos neprisijungė. „Socialdarbietis“ neslėpė, kad ministrai, kurie nesutinka tapti partiniais, turės mažiau šansų išsaugoti darbą Vyriausybėje.

„Ko gero“, – sakė G. Kirkilas, paklaustas, ar tie ministrai, kurie neprisijungs prie LSDDP, turės mažiau šansų išlikti Vyriausybėje.

R. Karbauskis tvirtina – diskusiją pradėjo premjeras, S. Skvernelis tai neigia

LRT.lt kalbintas LVŽS vadovas, Seimo narys R. Karbauskis nepaneigė, kad derybų metu kalbama apie sąlygą esamiems ir būsimiems nepartiniams ministrams stoti į partijas. Tiesa, jis tvirtino, kad diskusiją apie politinės ministrų atsakomybės stiprinimą pradėjo premjeras Saulius Skvernelis.

„Apie tai šnekėjo premjeras – apie politinę atsakomybę. Aš dabar negaliu atsakyti į klausimą, kaip tai atrodytų, kokie būtų sprendimai. Bet iš principo šnekame apie tai, kad politinė atsakomybė turėtų būti gerokai stipresnė. Kaip tai galėtų atsitikti? Partiškumas, aišku, vienas iš kriterijų, kuris tą politinę atsakomybę bet kokiu atveju kelia, bet, ar toks bus reikalavimas, aš negaliu šiandien pasakyti, nes dėl to nėra susitarta.

Diskusijų yra, diskusiją pradėjo pats premjeras. Tai buvo jo pareiškimas apie tai, kad politinė ministrų atsakomybė turėtų būti padidinta. Iš to išeina ir tos diskusijos, kas turėtų būti – ar ministrai turėtų būti partijų nariai, ar kažkas kito“, – LRT.lt aiškino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis tvirtino manantis, kad kai kurie dabartiniai ir buvę ministrai stokoja politinės atsakomybės, tad šią problemą, R. Karbauskio teigimu, reikėtų spręsti.

„Kai kurie ministrai net viešai bandydavo sakyti, kad jie yra ne politikai. Tas žmogaus suvokimas, kad būnant ministru, nesi politikas, yra keistokas. Šitoje situacijoje turi būti arba sutarimas, arba narystė (partijoje – LRT.lt), ar dar kažkas, bet kad visi aiškiai suvoktų, kad jie, pirmiausia, yra politikai.

Premjeras, matyt, tai turi galvoje – kad visi ministrai turi suvokti, kad yra politikai ir yra, pirmiausia, atsakingi prieš tas politines partijas, kurios yra valdančiojoje daugumoje, prieš tą programą, kuri yra ir Seime patvirtinta, ir yra Vyriausybės programa, kaip išdava mūsų koalicijų sutarties“, – komentavo R. Karbauskis.

Premjeras Saulius Skvernelis šiuo metu atostogauja, tačiau LRT.lt susisiekus su jo patarėju kovos su korupcija, ryšių su Seimu ir strateginės komunikacijos klausimais Skirmantu Malinausku, šis patikino, kad Vyriausybės vadovas nereikalauja ministrų, kad jie stotų į politines partijas.

„Ministras pirmininkas nereikalauja, kad ministrai stotų į kurias nors politines partijas. Galima tik priminti, kad pats premjeras yra nepartinis. S. Skvernelis ne kartą akcentavo, kad pirmiausia vertina ministrų profesionalumą, savo srities išmanymą. Taip pat, nėra aiški ir paties S. Skvernelio ateitis ministro pirmininko poste“, – premjero poziciją perdavė S. Malinauskas.

Tikina, kad partinis bilietas nėra sąlyga

LRT.lt kalbintas LVŽS pirmininko pavaduotojas ir vienas iš „valstiečių“ derybų dėl koalicijos grupės narys Tomas Tomilinas teigė, kad ministrai, kuriuos į pareigas delegavo LVŽS, jau dabar kviečiami prisijungti tapti partijos nariais.

„Aš visus ministrus kviečiu prisijungti prie mūsų politinės partijos. Nieko naujo. Aš tai kelias savaites kartoju“, – tvirtino T. Tomilinas.

Anot jo, jis teigė, kad tai tapti LVŽS nariu nėra privaloma. T. Tomilino teigimu, su partijos deleguotais ministrais LVŽS tiesiog gerai sutaria ir dėl to jie yra kviečiami į „valstiečių“ gretas.

„Tas kvietimas negali būti privalomas, negali būti tai prievolė. Mes su jais taip nesitarėme pradžioje, bet kadangi dabar keičiasi situacija, tai tą kvietimą mes kartojame“, – pažymėjo T. Tomilinas.

Tiesa, T. Tomilinas tiesiai neatsakė, ar ministrai, kurie nesutiks tapti LVŽS nariais, gali prarasti savo postą Vyriausybėje.

„Negaliu tai patvirtinti ir negaliu to komentuoti. Dabar vyksta derybų procesas ir derybų nekomentuoju. Viskas priklauso nuo derybų, o ne nuo kažkokių mūsų pokalbių“, – aiškino pašnekovas.

Panašiai kalbėjo ir R. Karbauskis, paklaustas, apie kreipimąsi į ministrus su kvietimu jungtis prie LVŽS. Jo teigimu, šis kvietimas nėra susijęs su derybomis dėl naujos valdančiosios koalicijos.

„Tas siūlymas nebuvo nei kaip sąlyga, nei kažkaip terminuotas. [...] Tai nebuvo kažkoks veiksmas, kuris terminuose kažkaip sutaptų su dabartiniais įvykiais. Mes draugiškai kviečiame, kaip ir kolegas Seimo narius, kurie nėra partijos nariai, primename, kad, jei bus jų noras, jei jie apsispręstų, mes kviečiame ir tikrai apsidžiaugtumėme, jei jie taptų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariais. Tie pasiūlymai visiškai neturėjo tokio konteksto ir jie laike niekaip nesusiję su dabartinės koalicijos derybomis“, – LRT.lt aiškino R. Karbauskis.

LVŽS lyderis akcentavo, kad naujų partijos narių priėmimo sistema „valstiečių“ gretose yra pakankamai konservatyvi ir LVŽS nesiekia priimti kuo daugiau žmonių į partiją. Ministrai, anot jo, parodė, jog galėtų dirbti išvien su „valstiečiais“ vienoje partijoje.

„Tai yra žmonės, su kuriais mes dirbome kartu jau pakankamai ilgą laiką. Jeigu tokie žmonės, vieni ar kiti iš jų sutinka prisijungti prie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, tai pati sąjunga tampa stipresnė“, – komentavo R. Karbauskis.

L. Kukuraitis: svarbi ne narystė, o sutarimas

R. Karbauskis teigė, kad ir pats premjeras S. Skvernelis buvo kviestas prisijungti prie LVŽS, tačiau kol kas atsisako, tad „valstiečiai“ daugiau jo įkalbinėti nesiruošia.

„S. Skvernelis yra pasakęs, kad jis neplanuoja stoti į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Mes atitinkamai kažkokių žingsnių nesiėmėme, bandydami įtikinti papildomai“, – tvirtino R. Karbauskis.

Šiuo metu Vyriausybės komandoje keturi ministrai yra LVŽS nariai: aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Pastarasis prie LVŽS prisijungė po 2016 m. Seimo rinkimų.

LVŽS taip pat yra delegavę energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną, finansų ministrą Vilių Šapoką, krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį, kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską, socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį, susisiekimo ministrą Roką Masiulį, švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių, vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną.

Finansų ministro V. Šapokos patarėja viešiesiems ryšiams Raminta Stanaitytė-Česnulienė LRT.lt teigė, kad ministrui LVŽS prisijungti prie partijos nesiūlė, tad jis apie tokią galimybę ir nesvarstė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro L. Kukuraičio patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė LRT.lt patvirtino, kad ministrui ne kartą buvo siūlyta tapti LVŽS nariu.

„Per kadenciją ministras sulaukė ne vieno pakalbinimo jungtis prie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, vienas paskutiniųjų buvo pastaruoju metu. Tokie kalbinimai visais atvejais išsakyti neformalaus, draugiško pokalbio metu. Ministras šiuo metu keisti nusistovėjusios situacijos neplanuoja, nes politinio darbo esmę sudaro ne tiek narystė organizacijoje, kiek sutarimas dėl bendrų darbų“, – L. Kukuraičio poziciją LRT.lt perdavė ministro patarėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt