Lietuvoje

2019.06.10 17:51

Vežėjų įmonę Čikagoje turintis lietuvis: viena geriausių mūsų vairuotojų – lietuvė moteris

Rūta Kupetytė, Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.06.10 17:51

Vilkikų vairuotojų moterų atsiranda vis daugiau, taip LRT RADIJUI sako vienos didžiausių krovinių pervežimo įmonių Čikagoje vadovas Dominykas Zastarskis. Jo teigimu, norint pereiti į didesnę rinką neužtenka apsiriboti vien lietuvių kilmės darbuotojais.

– Kaip Jūs atsidūrėte Čikagoje?

 – Čikagą pasirinkau neatsitiktinai – atvykome į šį miestą, nes čia buvo daugiausia lietuvių. Pirmiausia į Čikagą išvyko mano tėvai, o kiek vėliau jie atsivežė ir mane.

Čikagoje buvo paprasčiau įsikurti. Šis miestas pasižymi didele darbų įvairove, vieta yra geografiškai gera, dėl to ir nusprendėme čia keltis.

– Kokia yra Jūsų istorija? Kaip įkūrėte krovinių pervežimo įmonę?

– Nuo pat mažens svajojau įstoti į aviaciją ir tapti pilotu. Būdamas 17 metų išvažiavau į Ameriką ir šią svajonę įgyvendinau jau už Atlanto – baigiau aviaciją ir ilgus metus dirbau šioje industrijoje.

Tačiau gyvenimas pradėjo klostytis kita linkme ir teko pereiti į transportą. Vis dar save guodžiu, kad vis dėlto savo gyvenimą sieju su transportu. Turiu piloto licenciją, kartais paskraidau savo malonumui, tačiau profesionalaus lakūno gyvenimo nesu patyręs.

Į pervežimo sritį atėjau įkvėptas tėčio nesėkmių – užsiimant pervežimo verslu jam sekėsi nekaip, nes tuo metu šios srities darbuotojai buvo ypač išnaudojami. Aš pamačiau, kad šį verslą galima vystyti kur kas geriau.

Dabar mūsų įmonėje yra 400 vilkikų, administracijoje dirba 100 žmonių, Vilniuje atsidarėme naują biurą, turime informacinių technologijų įmonę, kuriančią mūsų transporto administravimo programinę įrangą ir pan.

– Kodėl atsidarėte biurą Vilniuje?

–  Lietuvoje buvo taikomi mažesni kaštai, todėl pradėjome ten plėstis. Kiek vėliau pamatėme, kad Lietuvoje yra daug stiprių savo srities specialistų. Pradėjome bendradarbiauti su universitetais, bandėme pritraukti studentus praktikai. Dabar Lietuvoje matome kur kas didesnes perspektyvas nei tik mažesnius kaštus.

Šiais laikais viskas labai paprasta – dėl šiandieninių technologijų mes nesijaučiame vieni nuo kitų atskirti, todėl problemų tikrai nekyla.

– Vilkikų verslas Amerikoje yra vertinamas gana kritiškai. Kodėl taip yra?

– Amerikos visuomenės požiūris į transportą yra gana negatyvus. Važiuojant greitkeliu matomos reklamos, kuriose skelbiama apie pagalbą vilkikų vairuotojų nuskriaustiems žmonėms, esą šie padės ir priteis milijonus už neva padarytą žalą.

Nors 90 proc. avarijų yra sukeliamos dėl lengvųjų automobilių vairuotojų kaltės, manoma, kad vilkikų vairuotojai kemša gatves, gadina kelius ir kitaip drumsčia eismą. Mes stengiamės šią situaciją pagerinti, bandome parodyti, kad vairuotojai perveža nuolat naudojamus dalykus ir taip palengvina kiekvieno kasdienybę.

– Kiek lietuvių dirba Jūsų kompanijoje?

– Vien administracijoje dirba apie 80 lietuvių, taip pat turime apie 70 vilkikų vairuotojų lietuvių – kolektyvas tikrai nemažas.

Žinoma, specialiai lietuvių neieškome – stengiamės orientuotis į Amerikos kilmės darbuotojus. Jeigu norima augti ir pereiti į didesnę rinką, neužtenka apsiriboti vien lietuviais. Kai įmonėje dirba per daug lietuvių, matome kultūrinius skirtumus, kad svetimšaliams ar amerikiečiams yra sunkiau, nes didžioji dalis darbuotojų kalba lietuviškai. Mes stengiamės kuo mažiau bendrauti lietuviškai. Žinoma, ne visiems tai patinka ir ne visiems sekasi.

– Kiek moterų dirba Jūsų įmonėje?

– Mūsų įmonėje dirba apie 20 vilkikų vairuotojų moterų. Viena geriausių mūsų vairuotojų yra lietuvė moteris, kurios vardas – Birutė.

Administracijoje dirba šiek tiek mažiau moterų, nes pervežimo industrija vis tik yra labiau vyriška. Tačiau, kaip bebūtų, vilkikų vairuotojų moterų atsiranda vis daugiau ir daugiau.

– Ar galvojate kada nors grįžti į Lietuvą?

– Sprendimas palikti Lietuvą buvo labai sunkus. Teko atsisveikinti su mokykla ir geriausiais draugais. Tačiau dabar esu čia įsitvirtinęs, pabaigęs mokslus ir praleidęs visą jaunystę, dėl to apie grįžimą kol kas negalvoju.

 

Čikagoje lankėsi LRT RADIJO žurnalistai Rūta Kupetytė ir Edvardas Kubilius. Jų kelionė yra dalis projekto „Keturi milijonai“, kuris skirtas Pasaulio lietuvių metams.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI