Lietuvoje

2019.06.09 17:58

Kontrabandininkai – grėsmė ne tik ekonomikai, bet ir nacionaliniam saugumui

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas teigia, kad sulaikius kontrabandininkus, aiškinamasi, ar jie neturi Rusijos ir Baltarusijos specialiųjų tarnybų „stogo“, už kurį atidirba rinkdami informaciją apie pasienio infrastruktūrą ir kitus duomenis.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas teigia, kad užsiimantys kontrabanda paprastai veikia su Rusijos ar Baltarusijos specialiųjų tarnybų priedanga.

Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado, pastaruoju metu vis daugiau sulaikoma ir rūkalų kontrabandininkų, ir nelegalių migrantų vedlių. Aiškinamasi ne tik jų asmenybės, bet ir kitos aplinkybės. Viena iš jų – ar kontrabandininkas nėra užverbuotas Rusijos ar Baltarusijos specialiųjų tarnybų rinkti informaciją.

„Kontrabandininkai yra verbuojami, liaudiškai tariant, stoguojami, jiems formuluojamos užduotys ir ieškoma silpnųjų vietų, kad būtų galima juos išnaudoti savo reikmėms, – paaiškina VSAT vadas Renatas Požėla. – Yra domimasi karine infrastruktūra, pasienio infrastruktūra. Domimasi paprastai labai plačiu spektru klausimų, kurie domina konkrečios valstybės, konkrečią žvalgybos instituciją.“

Valstybės saugumo departamentas veiklos apžvalgose yra įspėjęs vykstančiuosius į Baltarusiją ar Rusiją, kad šių šalių tarnybos gali bandyti juos verbuoti.

„Kai kurie iš jų apkaltinami kokiais nebūtais nusižengimais ar net nusikaltimais. Surašomi kokie nors protokolai, o paskui jau siūloma bendrauti gražiai, tai yra verbavimas kompromituojančios informacijos pagrindu, paliekant galimybę, pavyzdžiui, ir toliau lankytis Baltarusijoje ar Rusijoje“, – specialiųjų tarnybų verbavimo strategijas paaiškina Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas.

Užverbuotieji gauna užduotis, pavyzdžiui, teikti informaciją apie pasienio punktus, apie darbuotojus, kas ten dirba, priduria jis.

Politologas Nerijus Maliukevičius teigia, kad Rusijos specialiosios tarnybos labai aktyviai naudojasi nusikalstamo pasaulio tinklais.

„Iliustratyvus pavyzdys yra 2014 metais įvykęs incidentas Estijos pasieny, kuomet Estijos saugumo tarnybos pareigūnas, kuris tuo pat metu tyrė ir kontrabandos tinklus, ir korupcijos tinklus, buvo paprasčiausiai sulaikytas Rusijos specialiųjų tarnybų ir perimtas per sieną, nuvežtas į Maskvą. Tai yra matoma ir Rusijos operacijoje rytų Ukrainoje“, – sako politologas.

Pasak politikos analizės instituto analitiko Mariaus Laurinavičiaus, specialiosios tarnybos taikosi į pažeidžiamus žmones, o už bendradarbiavimą šių veiklai suteikia savotišką apsaugą, vadinamą „stogą“.

„Akivaizdu, kurie duoda stogą tai kriminalinei veiklai, jie išnaudoja tuos kontrabandininkus ir savo specialiųjų tarnybų tikslams, – sako M. Laurinavičius. – Didžioji dalis žvalgybinės informacijos yra surenkama iš viešų šaltinių. Tai yra, lygiai taip pat ir kontrabandininkai, kurie neprieina prie slaptos informacijos, puikiausiai gali rinkti tą informaciją, kuri yra prieinama iš jų veiklos, nes tai yra susiję su pasieniu, su pasienio apsauga, su infrastruktūra pasienio.“

Saugumo departamentas veiklos apžvalgoje teigė, kad Baltarusijos tarnybų verbavimą ypač patiria teisėsaugos institucijų pareigūnai ir juos pažįstantys žmonės. Prieš kelerius metus pareigūnams įvestas privalomas išvykų į užsienio šalis deklaravimas.

Klaipėdoje demontuojamas sovietinis memorialas
Klaipėdos ritmas 35