Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.09 22:03

Kirkilas prisipažino: mes sustabdėme koalicijos veikimą

Iniciatyvos dėl buvusios koalicijos stabdymo ėmėsi Socialdemokratų darbo partija. Tai LRT TELEVIZIJOS eteryje pripažino „socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas, kuriam per derybas dėl naujos valdančiosios koalicijos žadamas Seimo pirmininko postas.

„Mes ėmėmės iniciatyvos kartu su „Tvarka ir teisingumu“ – sustabdėme koalicijos veikimą, nes tokia ji veikti negali. Tokia ji bus nuolatinis opozicijos taikinys“, – interviu „Savaitei“ kalbėjo G. Kirkilas.

– Jūs tampate tokia destrukcine jėga – suskaldėte socialdemokratus ir, tarsi to būtų negana, dabar skaldote Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, nes jūsų, „socialdarbiečių“, noras užimti Seimo pirmininko postą juos suskirstė į visiškai priešingas stovyklas.

– Visi turi savo nuomonę. „Valstiečiai“, manau, patys turi apsispręsti. Tiesą sakant, mes dar nebaigėme derybų. Net jeigu ir „valstiečiams“, įsivaizduokite, pasiliktų ta Seimo pirmininko pozicija, labai abejoju, ar jie vis tiek dabartinį Seimo pirmininką teiktų. Tai nemanau, kad čia yra mūsų problema.

– Gerai, bet pasakykite, kam priklauso idėja sudaryti naują koaliciją?

– Idėja priklauso visiems mums.

– Taip negali būti, vis tiek kažkas vienas turėjo pasiūlyti, nes Ramūnas Karbauskis sako, kad ne jis asmeniškai sugalvojo, kad koalicija turi būti praplėsta ir ne aš asmeniškai sugalvojau, kad reikia pradėti nuo balto lapo.

– Yra trys interesai. Opozicijos interesas – laikyti silpną vyriausybę, daugumos interesas – turėti stiprią vyriausybę (šiandien mes turime praktiškai apie 100 nebaigtų įstatymų tik dėl to, kad dauguma neturi tos realios daugumos – de facto dabar yra mažumos Vyriausybė) ir yra valstybės interesai, kurie, manau, yra tokie, kad efektyviai veiktų Vyriausybė. Manau, kad čia yra prezidento interesas.

– Bet mano klausimas – kas buvo tas, kuris pasakė „sudarome naują koaliciją“? Kieno čia buvo idėja iš jūsų trijų, nes lenkų rinkimų akcija tiktai savaitgalį pasakė, kad prisijungs?

– Manau, kad tiesiog tokia mažumos de facto vyriausybė toliau egzistuoti negali.

– Tai čia jūs pasiūlėte?

– Ir mes siūlėme, visi mes diskutavome, kieno konkrečiai aš nežinau.

– Sunku patikėti, kad valstiečiai patys pasakė: „perdarome koaliciją, mums nereikia tiek postų.“

– Mes ėmėmės iniciatyvos.

– Jūs ėmėtės, „socialdarbiečiai“?

– Mes ėmėmės iniciatyvos kartu su „Tvarka ir teisingumu“ – sustabdėme koalicijos veikimą, nes tokia ji veikti negali. Tokia ji bus nuolatinis opozicijos taikinys.

– Jūs, LSDDP, pasikvietusi „Tvarką ir teisingumą“ tiesiog pasakėte „valstiečiams“, kad tokia koalicija nebegali egzistuoti, reikia perdaryti naują. Tai buvo jūsų iniciatyva.

– Taip.

– Dabar girdime jūsų norus – socialinės apsaugos ir darbo ministras ir Seimo pirmininko postas. Jeigu jūs atsisakote Seimo pirmininko posto, mainais į ką?

– Nežinau, mes tokių mainų nedarome.

– Nekėlėte klausimo, kas už tai?

– Ne.

– Ar su jumis buvo kalbėta dėl eurokomisaro posto? Ar kas nors į jus kreipėsi, iš „valstiečių“ galbūt?

– Ne.

– Jums niekas asmeniškai nieko nesiūlė?

– Ne. Čia, manau, greičiausiai, jūsų kolegų žurnalistų sugalvota, kadangi aš tikrai tinku į šias pozicijas, nes labai mažai pas mus yra žmonių, kurie labiau kompetentingi šioje srityje. Aš jau antrą kadenciją vadovauju Europos reikalų komitetui.

– Ir jūs negirdėjote kalbų, kad posto siekia premjeras Saulius Skvernelis ir ministras Virginijus Sinkevičius?

– Ne, negirdėjau.

– Tai gal partneriai nuo jūsų ką nors slepia? Taip gali būti?

– Gi negali žinoti, kas kieno yra galvoje.

– Ar eurokomisaro postas, kaip jūs sakote, tikrai nėra derybų objektas ir jo nebus koalicijos sutartyje?

– Ne, tikrai ne.

– Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga pasakė, kad jie dalyvaus derybose, bet kol kas jokių postų nenori. Jie tiesiog kalba apie tai, kad pradės derybas dėl to, kad būtų įgyvendinti jų reikalavimai. Tų reikalavimų suma, jau yra paskaičiuota, apie 200 milijonų eurų. Ar jūs, kaip koalicijos narys, sutiktumėte, kad būtų šitie lenkų rinkimų akcijos reikalavimai vykdomi?

– Mes irgi visos trys partijos, kaip jūs žinote, jau pasiūlėme savo priemones į priemonių planą, nes pagrindinė idėja yra nekeisti Vyriausybės programos, bet  priemonių planą – taip. Ir, aišku, tos visos priemonės kainuos.

Bet įtariu, ir kiek žinau, dalis tų priemonių, kurias siūlys LLRA-KŠS turbūt sutaps su mūsų, galbūt ir su „valstiečių“. Kiek kainuos ta visa bendra suma, kaip galų gale bus sutarta, dabar sunkiai įsivaizduoju, bet tikrai nepagadins Fiskalinės drausmės įstatymo, tai vis tiek bus numatoma biudžeto rėmuose.

– Bet lenkų rinkimų akcija nepasižadėjo, kad parems koaliciją, jie dalyvaus derybose. Jūs esate užsiminęs, kad jeigu nepavyktų susitarti dėl koalicijos, tai jūs turite planą B. Ar mes nors vieną punktą iš to plano B čia su jumis aptarinėjome?

– Nemanau, kad reikia dabar jį aptarinėti, aš tikiuosi, kad mes susitarsime, bet planas B visada yra.

– Koks jisai tada?

– Kol derybos nesibaigė, negaliu to pasakyti, deja.

– Tai tada atsakykite į tai, ko aš jūsų klausiu – ar iš to, ką mes čia kalbėjome, nors vienas punktas įeina į planą B, tai yra postai?

– Ne. Planas B, jeigu nesusidaro koalicija, reiškia reikia daryti kažkokią kitą koaliciją, galbūt mažumos Vyriausybei paramą ir panašiai, bet čia dar ateities klausimas.

– Bet mažumos Vyriausybė egzistuoja ir dabar.

– Taip, bet mūsų tas netenkina. Mes norime turėti daugumą, manau, kad teisingai.

– O pagal planą B, jeigu jūs sakote, būtų mažumos, tai kas tada pasikeičia?

– Tikiuosi, kad mes susitarsime, beveik esu tuo tikras.

– Per savivaldos rinkimus negavote nė vieno mero posto, per prezidento rinkimus net neturėjote savo kandidato ir rėmėte „valstiečių žaliųjų“, per Europos Parlamento rinkimus jūs gavote vos 2 procentus, dabar jūs jau kalbate, kad į Seimo rinkimus jūs, greičiausiai, eisite kartu su „valstiečiais“. Ir jūs turite teisę į aukštus postus, į ministrus, į Seimo pirmininkus? Jūs jaučiatės turį tokią teisę?

– Visos partijos, kurios šiandien yra Seime, turi teisę tą daryti.

Žiūrėkite interviu su G. Kirkilu LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“

Savaitė. Viktoras Pranckietis teigia, kad nusprendė laukti nepasitikėjimo procedūros

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi