Lietuvoje

2019.06.08 18:46

Netekome partizanės Antaninos Garšvienės-Mildos: viena paskutiniųjų, pažinojusių Ramanauską-Vanagą

LRT.lt 2019.06.08 18:46

Penktadienį, eidama 95-uosius metus, anapilin iškeliavo partizanė Antanina Garšvienė-Milda. Tai LRT patvirtino jos artimieji.

Paskutinė partizanę įamžinusi režisierė Agnė Zalanskaitė LRT.lt teigia, kad A. Garšvienė-Milda įsiminė kaip itin šviesus žmogus, iš kurio daug ko galima pasimokyti.

A. Garšvienė-Milda savo prisiminimais dalinosi A. Zalanskaitės dokumentiniame filme apie A. Ramanauską-Vanagą „Nenugalimas“. Partizanė A. Ramanauską-Vanagą ne tik pažinojo, bet ir buvo gavusi iš jo apdovanojimą.

„Mes ją filmavome praėjusių metų vasario mėnesį. Ji jau tuo metu buvo iš nedaugelio gyvų partizanų, kurie patys asmeniškai buvo pažįstami ir matė partizaną Adolfą Ramanauską-Vanagą. Po to filmavimo sakiau, kad man buvo garbė sutikti moterį iš istorijos vadovėlio, nes visuose istorijos vadovėliuose yra ta garsioji 1948 m. partizanų apdovanojimų nuotrauka, kur A. Ramanauskas-Vanagas įteikinėja partizanams apdovanojimus ir ji yra viena iš tų moterų, kuri yra toje nuotraukoje“, – sako A. Zalanskaitė.

Pasak režisierės, nors partizanų gretose moterų buvo, daugelis jų dažniau užimdavo ryšininkių, pagalbininkių pareigas. A. Garšvienės-Mildos pareiga buvo pasirūpinti, kad būriui netruktų medikamentų ir kitų medicinos reikmenų. Ji dalyvavo ir kovos veiksmuose.

Anot režisierės, A. Garšvienė-Milda be galo mylėjo Lietuvą. „Ji turbūt pirmoji, kuri pasakė, kad A. Ramanausko-Vanago kankinystė yra šventa. [...] Ji be galo šviesi, be galo mylinti Lietuvą. Ji iš tų žmonių, iš kurių tiesiog gali mokytis. Didelė garbė ją įamžinti“, – LRT.lt sako A. Zalanskaitė.

A. Garšvienė-Milda gimė 1929 metų lapkričio 16 dieną Perlojoje, Alytaus apskrityje.

1947 metais ji buvo areštuota už bendradarbiavimą su partizanais ir nuteista 25 metams lagerio ir 5 metams tremties be teisės grįžti į Lietuvą. Kalėjo Taišeto lageriuose, Irkutsko srityje.

Nenugalimas