Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

VSAT reikia papildomų milijonų, kad pakeistų senus „kalašnikovus“

Lietuvos valstybės sienas saugantys pareigūnai prašys papildomų milijonų tam, kad galėtų atnaujinti ginkluotę ir apsaugos priemones. Karo atveju Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) taptų ginkluotųjų pajėgų dalimi ir veiktų su NATO kariais, tačiau pasieniečiai iki šiol yra ginkluoti rusiškais „kalašnikovais“ ir pasenusiomis šarvinėmis liemenėmis.

Lietuvos valstybės sienas saugantys pareigūnai prašys papildomų milijonų tam, kad galėtų atnaujinti ginkluotę ir apsaugos priemones. Karo atveju Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) taptų ginkluotųjų pajėgų dalimi ir veiktų su NATO kariais, tačiau pasieniečiai iki šiol yra ginkluoti rusiškais „kalašnikovais“ ir pasenusiomis šarvinėmis liemenėmis.

VSAT vadovas Renatas Požėla interviu 15min.lt sakė, jog pasieniečiams reikia papildomų 30 mln. eurų.

Visų pirma tam, kad pareigūnų ginkluotę galėtų priartinti prie NATO standartų.

Tačiau papildomų pinigų reikia ir Aviacijos rinktinei, kad galėtų vykdyti labai svarbias sienos apsaugos funkcijas ir naktinį patruliavimą.

95 metų jubiliejų švenčiančių pasieniečių vadas sako, kad šiuo metu vykdoma vidaus reikalų sistemos ir VSAT reforma leis sutaupyti pinigų ir šiek tiek padidinti atlyginimus pareigūnams. Tačiau tikisi, kad kitąmet VSAT biudžetas bus bent šiek tiek panašesnis į Estijos pasieniečių.

– Kokiomis nuotaikomis pasitinkate jubiliejų?

– Nuotaikos pakilios. Norime, kad mūsų šventę pamatytų kuo daugiau žmonių, todėl pasirinkome vasaros sostinę Palangą, kuri kasmet vis gražėja ir gražėja.

Džiaugiuosi, kad pagrindinė mūsų stiprybė yra žmonės, kurie gerai atlieka savo darbą, ir gera infrastruktūra. Tačiau čia ir reikia dėti tašką, nes yra daug problemų, kurias reikia spręsti.

Iš tikrųjų, atėjęs aš radau labai mažą finansinį aprūpinimą. Tiek kalbant apie atlyginimus, tiek apie uniformas. Transportas – sensta, sienos apsaugos sistemos – sensta.

Mes vykdome išskirtines funkcijas, pavyzdžiui, aviacijos ir laivavedystės, kurios reikalauja ir išskirtinio valstybės požiūrio. Nes tos funkcijos yra orientuotos ne tiek į VSAT, kiek į išorę. Pavyzdžiui, mūsų aviacija skraidina donorus ir teikia kitokią pagalbą žmonėms.

Esame pateikę labai ambicingą kitų metų biudžetą, kurio vienas iš svarbiausių punktų yra stiprinti būtent Aviacijos rinktinę, kad galėtume efektyviau vykdyti funkcijas. Reikia pripažinti, kad dėl minimalaus finansavimo, kai kurių funkcijų mes nebevykdome. Pavyzdžiui, nepatruliuojame palei sieną, nes finansiškai neturime tokių galimybių.

Todėl labai laukėme to pasiūlymo išvykti į Graikiją. Tai, žinoma, politiškai svarbu ir valstybei, tačiau mums svarbu ir tai, kad užsidirbsime pinigų, kurie leis oriai užbaigti šiuos metus. Aš kalbu apie Aviacijos rinktinę.

– Jūsų bendražygis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis reformuoja visą sistemą. Gal tai padės gauti papildomų pinigų?

– Pirmiausiai mes bandėme ieškoti finansinių šaltinių savo tarnybos viduje.

Vos pradėjęs eiti šitas pareigas, maždaug po mėnesio, sudariau darbo grupę, kuri surašė išvadas, kuriose srityse mes galime ne tik sutaupyti, bet ir efektyviau dirbti.

Dabar bandome mažinti valdymo išlaidas, stambinti VSAT pavaldžias įstaigas, atsisakyti tam tikrų funkcijų, Tai ir tam tikras antikorupcinis momentas.

– Jūs sakėte, kad biudžeto planas yra ambicingas. Koks jis?

– Aš gal pradėsiu nuo palyginimo.

VSAT dirba beveik 4 tūkst. žmonių, mūsų biudžetas yra apie 55 mln. eurų. Estijoje, į kurią mes nuolat lygiuojamės, pasienio tarnyboje dirba 5 tūkst. žmonių, tūkstančiu daugiau, bet jų biudžetas yra dvigubai didesnis – 110 mln. eurų.

Pagal proporcijas, mūsų biudžetas turėtų būti apie 80 mln. eurų.

Estai turi tikras geras sąlygas. Jie gali mokėti orų atlyginimą. Pavyzdžiui, ką tik tarnybą pradėjęs estų pareigūnas gauna 1050 eurų į rankas. Lietuvos pasieniečio vidutinė (pabrėžė pastarąjį žodį, – aut. past.) alga yra 450 eurų.

– Negi mūsų pareigūnai dvigubai blogiau dirba nei estai?

– Mažas atlyginimas kelia papildomų grėsmių. Tiek susijusių su korupcija, tiek su išorinėmis grėsmėmis.

Aišku, yra pareigūnų, kuriems mokėk nors kibirą eurų, jie vis tiek turės kitų tikslų. Tačiau didžioji dalis mūsų pareigūnų yra sąžiningi, gerai atlieka savo darbą ir nusipelno gero atlyginimo.

Aš jau nekalbu apie tai, kad mūsų žmonės papildomai dirba pamaininį darbą, pavyzdžiui, statybininkais ar panašiai, todėl ateina į tarnybą nepailsėję.

Galime tik spėti, kaip toks pareigūnas dirba savo tiesioginį darbą, jei tris dienas iš eilės stogą keitė.

Savo pertvarka mes bandome nušauti kelis zuikius – investuojame į žmogų, kad jis geriau atliktų savo funkcijas, o tai ir pačiai tarnybai, ir valstybei yra geriau.

– Ar gerai supratau, tas ambicingas biudžeto planas ir yra apie 80 mln. eurų, pagal Estijos modelį?

– Taip. Tai nereiškia, kad tie papildomi pinigai būtų skirti mūsų pravalgymui. Apie 30 mln. būtų skirti karybos reikalams, mūsų funkcijoms, susijusioms su dalyvavimu ginkluotose pajėgose.

Mes norime atsinaujinti savo ginkluotę, kad ji būtų kuo arčiau prie NATO standartų. Tai yra logiškas noras ir būtinybė, o ne kokia užgaida.

Įvedus tam tikrą padėtį, mes turėtume veikti su kariuomene ir privalėtume turėti panašią ginkluotę.

Be to, mes neturime net šarvinių liemenių ir kitų asmens apsaugos priemonių.

Anksčiau, kai geopolitinė situacija buvo kitokia, mes nekėlėme pretenzijų, tačiau dabar turime į tai pažiūrėti kitomis akimis.

– Tai reiškia, kad visų papildomų pinigų prašote ginkluotės ir ekipuotės atnaujinimui?

– Iš esmės, taip. Taip pat, kaip jau minėjau, Aviacijos rinktinei ir jos funkcijoms.

Mes tikrai bandome daug dalykų padaryti patys, iš vidaus. Esame sukūrę vidinę sistemą, kur pareigūnai gali siūlyti savo idėjas, išsakyti savo nuomonę. Po truputį tai pradeda veikti ir matome rezultatus.

Net kalbant apie tą pačią mūsų uniformą. Dabar svarstome, kad gal kai kurių elementų galime atsisakyti ir taip sutaupyti pinigų.

Aišku, kai ką reikia ir sustiprinti.

Pavyzdžiui, mūsų pasieniečių šviesą atspindinčios liemenės primena dviratininkų, o ne pareigūnų.

Neseniai važiavau į Kalvarijų užkardą, tai net paprašiau vieno pareigūno, kad jis papozuotų su atplyšusiais užrašais, norėjau nufotografuoti. Ir tai jokiu būdu nėra mūsų pareigūnų kaltė – ko norėti, kai liemenės pirktos už 6 litus ir lėšų tam nėra.

Manau, kad tas požiūris turi keistis, nes pasienio tarnyba, pasieniečiai reprezentuoja visą mūsų valstybę. Juk svečiai pirmiausiai mato mus.

Taip, gal VSAT biudžeto projektas ambicingas, bet kai kuriose vietose jau kraujas iš nosies bėga. Tiesiog, reikia užkamšyti skyles.

– Sakėte, kad vienas iš svarbiausių prioritetų yra Aviacijos rinktinė. Kam konkrečiai būtų skiriami pinigai, jeigu pavyktų gauti didesnį finansavimą?

– Iš dalies, technikos atnaujinimui, tačiau svarbiausia – funkcijų vykdymas 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę.

Dabar budime tik darbo valandomis ir išskirtiniais atvejais, bet mes turime visą reikiamą įrangą, termovizorius, kad galėtume vykdyti naktinius patruliavimus prie sienos.

Tai būtų idealu, ypač tose vietose, kur neturime stebėjimo sistemų, kur siena yra tik stulpeliai.

Prie sienos kyla visokių situacijų, padėtis yra įtempta. Nuolatinis Aviacijos rinktinės patruliavimas yra labai svarbus dalykas.

– Neseniai teko lankytis Ignalinos rinktinės padaliniuose. Kai kur siena nėra uždengta stebėjimo sistemomis. Ar tai yra planuojama padaryti?

– Tikrai taip. Planuojame iš skirtingų fondų gauti finansavimą ir uždengti sieną moderniomis stebėjimo sistemomis. Patirtis rodo, kad tai yra labai efektyvi priemonė.

Geriausias pavyzdys yra mūsų siena su Rusija, kur įdiegus technines priemones, situacija iš esmės pasikeitė. Dar prieš penkerius metus ten vyko atviras karas, banditai rodė, kad yra nebaudžiami. Dabar ten padėtis yra visai kitokia.

Didžiąja dalimi – dėl stebėjimo sistemų.

Aišku, reikalingas ir palaikymas. Sistemos yra kaip gyvas organizmas, joms taip pat reikia duoti valgyti ir gerti. Turime vietų, kur sistemos jau lūžinėja ir jas reikia atnaujinti.

Jeigu mes atleisime vadeles, pradėsime liberaliau žiūrėti į sienos apsaugą, tai vėl galvas pakels tie, kurie dabar verda kituose reikaluose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi