Lietuvoje

2019.06.08 09:45

Apklausa: gyventojų nuomonė apie tarėjus teismuose – nevienareikšmiška

BNS 2019.06.08 09:45

Po šalį sudrebinusio teisėjų korupcijos skandalo vis garsiau užsimenama apie visuomenės atstovų dalyvavimą teismų darbe. Gyventojų apklausos duomenys rodo, kad tarėjų atsiradimo teismuose nepalaiko nė pusė respondentų, rašo portalas delfi.lt.

Portalo užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ balandį atliktos apklausos duomenys rodo, kad tarėjų atsiradimui teismuose pritaria 44 proc. apklausos dalyvių.

Į klausimą „Ar pritartumėte, kad teismuose kai kurias bylas kartu su teisėjais nagrinėtų ir sprendimus priimtų tarėjai - žmonės "iš gatvės"?“, 36 proc. apklaustųjų atsakė neigiamai. 19 proc. nurodė nežinantys atsakymo arba neturintys nuomonės šiuo klausimu.

Reprezentatyvi apklausa vyko balandžio 20-29 dienomis, tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai.

Vyriausybė jau pritarė Seimo narių parengtoms Konstitucijos pataisoms, kurios Lietuvos teismų sistemoje įteisintų tarėjų institutą. Priėmus šią pataisą iš visuomenės atstovų atrinkti tarėjai galės dalyvauti nagrinėjant bylas pirmos instancijos teismuose ir kartu su teisėjais priims sprendimus.

Siekiant tinkamai pasirengti tarėjų instituto veikimui, numatoma, kad siūlomi Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2021 metų sausio 1 dienos.