Lietuvoje

2019.06.08 12:28

Vaivorykštės spalvų minia užpildė sostinę: eitynės „Už lygybę“ baigėsi rekordu – susirinko apie 10 tūkst. žmonių

atnaujinta 14.07
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.06.08 12:28

Vaivorykštės spalvos šeštadienį nudažė sostinės centrą. Šeštadienį eitynių „Už lygybę“ dalyviai susirinko prie Vilniuje esančio Bernardinų sodo, nuo kurio Vilniaus gatvėmis pajudėjo Lukiškių aikštės link.

Margaspalvėje minioje, judančioje sostinės gatvėmis galima buvo išvysti ne tik tradicinėmis kovotojų už lygias teises tapusias vaivorykštės spalvas. Eitynėse žmonės nešėsi Vokietijos, Australijos, JAV ir kitų valstybių vėliavas. Prie eitynių prisijungė, jose dalyvavo ir daug šeimų su mažais vaikais.  

Eitynės „Už lygybę“ vainikuoja visą savaitę Vilniuje vykstantį renginį „Baltic pride 2019“, kurio tikslas – kovoti už LGBT bendruomenės teises. Visą savaitę sostinėje vyko įvairūs renginiai, kuriuose aptarti iššūkiai, su kuriais susiduria bendruomenė bei švęsta įvairovė.

Dėl „Baltic pride 2019“ į Lietuvą atvyko Latvijos parlamentarė, Saeimos pirmininko pavaduotoja Marija Golubeva, taip pat Švedijos užsienio prekybos ir Šiaurės reikalų ministrė Anna Linde. Palaikymą išreiškė ir kai kurios Lietuvos politinės jėgos, pavyzdžiui, Liberalų sąjūdis bei naujai įsikūrusi Laisvės partija. 

LGL pirmininkas ir vienas renginio organizatorių Vladimiras Simonko sakė, kad preliminariais duomenimis renginyje dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių.

Tuo pačiu metu eitynes Bernardinų sode rengia ir prodiuseris Kristupas Krivickas. Tiesa, jis teigia, kad jo eitynės skirtos tradicinėms šeimoms. Visgi, kaip anksčiau sakė LRT TELEVIZIJAI, jis nesiekia sukelti konflikto, o tiesiog „pasivaikščioti po parką“. 

Apie 12 val. šalia Bernardinų sodo ir netoliese esančioje Barboros Radvilaitės gatvėje jau buvo gausu vaivorykštinėmis vėliavomis ir kitokia atributika pasidabinusių eitynių dalyvių. Stovėjo ir keli spalvingais balionais papuošti autobusai.

Didžiulė minia nusidriekė per visą sostinės centrą. Eitynių dalyviai atrodė puikiai nusiteikę, grojo muzika, visi šoko ir skandavo. Lukiškių aikštę pasiekę eitynių dalyviai visiškai ją užpildė – minia tiesiog tokia gausi.

Spalvotoje minioje buvo ir vyresnio amžiaus žmonių. Per minią su vaivorykštės spalvų vėliavėle rankose ėjusio 69-erių Jono paklausus, ką mano apie eitynes, šis atsakė, kad jau tarybiniais laikais manė, kad visi turi turėti vienodas teises.

„Labai juos palaikau“, – sakė Jonas, pridurdamas, kad žmonės neturėtų slėpti to, kokie yra.

Gatvėse gausu buvo ir tvarką prižiūrinčių policijos pareigūnų. Dar prieš didįjį renginį Vilniaus apskrities VPK informavo, kad eitynėse dirbs tiek uniformuoti, tiek neuniformuoti pareigūnai.

Jokios grėsmės tradicinei šeimai neįžvelgia

Eitynėse plevėsavo ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vėliava. Partijos lyderis Gintautas Paluckas kalbėjo, kad visi, nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos, turėtų turėti tas pačias teises – gyventi su mylimu žmogumi, turėti tokias pat socialines, ekonomines ir teisines sąlygas.

„Į tai žiūriu labai paprastai. Turiu daug pažįstamų, draugų, kurių tarpe yra ir kitokių, nei aš. Aš čia esu tam, kad parodyčiau solidarumą, kad jie galėtų gyventi taip, kaip gyvenu aš – su savo mylimu žmogumi. Tik tiek. Labai paprasta“, – kalbėjo G. Paluckas.

Anot jo, socialdemokratų programoje jau 20 metų apibrėžta, kad visi turi turėti vienodas teises ir, pasak G. Palucko, apie tai kalbama ir partijos renginiuose. Jis teigė, kad tai nėra tiesiog „proginis“ dalykas.

„Šie žmonės, gyvendami porose, neturi elementarių socialinių, ekonominių teisių. Nuėjus į ligoninę, sergant jų partneriui, jie nėra jo atstovai. Tai yra absoliučiai nenormalu. Mes visi turime teisę sužinoti apie savo sutuoktinio, partnerio sveikatos būklę. Kartu užgyvento turto paveldėjimo klausimas nėra išspręstas. Mokesčių klausimas taip pat. Tai nėra tiesiog teisė daryti savo miegamajame ką nori. Kalbame apie socialines ir ekonomines teises“, – sakė politikas, dar kartą pridurdamas, kad kartu gyvenantiems partneriams valstybė turi užtikrinti visas teises.

Jis pabrėžė, kad nei eitynės, nei teisių suteikimas LGBT poroms niekaip nekelia grėsmės tradicinei šeimai.

„Demokratinės visuomenės pareiga yra visiems užtikrinti vienodas teises“, – komentavo G. Paluckas.

Paklaustas, ar eitynės keičia visuomenės požiūrį, LSDP pirmininkas sakė, kad tai aktualizuoja visas esmines temas ir problemas. Jis pripažino, kad kai kuriems tai „kelia didžiulę alergiją“ ir klausimus, kodėl to reikia, tačiau, anot G. Palucko, kartu tai – ir edukacija.

„Kai kas pasinaudoja eitynėms, kad skleistų mitus, jog bandoma sugriauti tradicinę šeimą. Aš nejaučiu jokios grėsmės savo šeimai, kuri yra tradicinė – žmona, vyras, vaikai. Jokios grėsmės nejaučiu. Nesuprantu, kur grėsmė, kad kiti galės gyventi poroje ir turėti tokias pat teises, kaip kiti. Šiandien yra šventė“, – kalbėjo G. Paluckas.

Izraelio ambasadorius: esame čia, kad parodytume paramą

Eitynėse netrūko ir svečių iš užsienio. Jose taip pat dalyvavo Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas. Portalui LRT.lt ji sakė besidžiaugiantis tokia švente ir pasakojo, kad Izraelis taip pat palaiko LGBT bendruomenę.

„Tai didelė šventė, vienybės ir lygybės demonstracija. Oras puikus. Labai smagu. Manau gerai žinoma, kad Tel Avivas mielai priima LGBT bendruomenės žmones, neseniai turėjome du paradus, taip pat turime ir įvairių klubų. Žmonės Izraelyje palaiko LGBT bendruomenė, todėl ir esame čia – parodyti paramą“, – sakė Izraelio ambasadorius.

Auštrevičius mato solidarumą su silpnesniais

LRT.lt kalbintas į eitynes „Už lygybę“ atėjęs europarlamentaras, Liberalų sąjūdžio narys Petras Auštrevičius neslėpė pagyrų šiam renginiui.

„Tai yra puikus renginys, kuris demonstruoja tuos teigiamus pokyčius Lietuvos visuomenėje, kuomet nustojama bijoti kitaip atrodančio ir mąstančio, pripažįstama, kad jie yra mūsų visuomenės dalis. Solidarumas su silpnesniais – jų yra mažesnis ir jie buvo ilgai nustumti – yra labai pozityvus daugumos pripažinimas“, – kalbėjo P. Auštrevičius.

Anot jo, Lietuvos visuomenės nuomonės apie LGBT bendruomenės narius pasikeitimai turės teigiamus padarinius ir patiems seksualinių mažumų atstovams. Vis dėlto, pasak europarlamentaro, Lietuvai pasiekti proveržio šiais klausimais, tai yra žmogaus teisių suvienodinimo klausimais, pavyzdžiui, įteisinant vienalytes partnerystes ar santuokas, dar reikia laiko.

„Nesitikiu, kad tai yra metų ar kitų reikalas. Mums reikia kalbėtis viduje, mums reikia gerai išaiškinti visus aspektus, kaip tie žmonės jaučiasi iš tikrųjų jaučiasi diskriminuojami. Tik tai subrandins sprendimą, kuris, manau, anksčiau ar vėliau ateis. Tik nesinorėtų, kad tai taptų dar vienas pavėluotas sprendimas, dėl kurio žmonės, tarkime, turėtų išvažiuoti iš Lietuvos, glaustis kitur, turėti blogesnę nuomonę apie Lietuvą ir panašiai“, – komentavo P. Auštrevičius.

LRT.lt Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis patvirtino, kad renginio metu policijos pareigūnai jokių incidentų neužfiksavo.