Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.07 11:59

Prokuratūra: po Gražulio triūso dėl „Judex“ – ne tik lizinginis automobilis, bet ir degalai, kelionės po Europą

skatino kyšių davimą Rusijos pareigūnams

Prokurorai įtaria, kad parlamentaras Petras Gražulis piktnaudžiavo Seimo nario pareigomis, veikdamas bendrovės „Judex“ interesais, kišosi į valstybės tarnautojų veiklą, skatino kyšių perdavimą Rusijos pareigūnams ir gavo iš „Judex“ turtinę naudą. Tai rodo prokurorų surinkti duomenys, su kuriais susipažino LRT.lt.

Generalinės prokuratūros rašte, kuriuo Seimo prašoma sutikimo patraukti P. Gražulį baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę panaikinant parlamentaro teisinę neliečiamybę, nurodoma, kad ikiteisminiame tyrime surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad P. Gražulis, siekdamas turtinės naudos, nesant kyšininkavimo požymių, 2015 gegužės 18 d.–2017 m. vasario 13 d. piktnaudžiavo Seimo nario tarnybine padėtimi. Dėl P. Gražulio veiksmų, pasak prokurorų, žalą patyrė Lietuvos valstybė.

Prokurorai nurodo, kad P. Gražulis, veikdamas bendrovės „Judex“ interesais, „pažeidė Konstitucijoje įtvirtintas bendražmogiškąsias vertybes ir skatino teisinį nihilizmą, taip sulaužė Seimo nario priesaiką, pažemino ir diskreditavo valstybės tarnautojo ir valstybės politiko – Seimo nario vardą, sumenkino Seimo, kaip Tautos atstovybės autoritetą ir dėl to didelės neturtinės žalos patyrė valstybė“.

Parlamentas įtariamas sunkiu nusikaltimu – piktnaudžiavimu.

„P. Gražulis, veikdamas bendrovės „Judex“ generalinio direktoriaus Rimanto Kičo ir tos pačios bendrovės komercijos direktorės Patricijos Pachomovaitės prašymu, gavęs duomenų, kad, Rusijos Federacijos veterinarinės ir fitosanitarinės priežiūros federacinės tarnybos duomenimis, bendrovės „Judex“ produkcijoje, eksportuojamoje į Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį ribotos atsakomybės bendrovei „Transalko“, nustatytas pažeidimas – aptikta bakterija – [...] 2015 m. vykusių telefoninių pokalbių metu kreipėsi į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos [...] direktorių J. Milių. [...]

(P. Gražulis – LRT.lt )jo (J. Miliaus – LRT.lt) paprašė veikti UAB „Judex“ interesais, patarti, ar duoti kyšį Rusijos pareigūnams, kartu nuvykti, susitikti ir pasikalbėti su Rusijos Federacijos veterinarinės ir fitosanitarinės priežiūros federalinės tarnybos Kaliningrado srities vadovu, kad dėl Rusijos  Federacijos veterinarinės ir fitosanitarinės priežiūros federalinės tarnybos pareigūnų  bendrovės „Judex“ produkcijoje aptiktos bakterijos bendrovei „Judex“ nebūtų uždrausta eksportuoti į Rusiją ir Baltarusiją“, – teigiama prokuratūros rašte Seimo nariams.

Prokuratūros duomenimis, 2015 m. liepos 8 d. P. Gražulis kartu su „Judex“ komercijos direktore P. Pachomovaite nuvyko į Kaliningrado sritį ir kreipėsi į Rusijos Federacijos veterinarijos ir fitosanitarinės priežiūros federalinės tarnybos Kaliningrado srities vadovą Andrejų Ivanovą bei su juo susitarė, kad jis veiks „Judex“ interesais.

Vėliau, kaip nurodo prokurorai, P. Gražulis, žinodamas, kad Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Kaune teritoriniame skyriuje tiriamos „Judex“ paukštienos produkcijoje aptikta bakterija, žinodamas, kad Kauno skyriaus pareigūnai negali išduoti sertifikato produkcijai, telefonu kreipėsi į VMVT direktorių J. Milių ir jo paprašė duoti VMVT Kauno skyriaus viršininkui Ričardui Kliučinskui, atsisakiusiam išduoti sertifikatą „Judex“ produkcijai, nurodymą, kad „Judex“ eksportuojamai produkcijai sertifikatas vis dėlto būtų duotas.

Prokuratūros rašte nurodoma, kad taip pat asmeniškai skambino tuometiniam Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Kauno skyriaus vadovui Vytautui Pamakščiui ir prašė jo neįrašyti į protokolus „Judex“ produkcijoje nustatytų pažeidimų.

Teisėsaugos surinkti duomenys rodo, kad P. Gražulis, bendraudamas su J. Miliumi, siekė padėti „Judex“ ir kitais klausimais, pavyzdžiui, spręsti bendrovei iškilusias problemas dėl Rusijos tarnybų nurodytų produkcijos ženklinimo pažeidimų.

2015 m. spalį, kaip nurodo prokurorai, P. Gražulis suorganizavo „Judex“ komercijos vadovės P. Pachomovaitės susitikimą su minėtos Rusijos tarnybos vadovu A. Ivanovu. Kalbėdamas telefonu jis esą pasiūlė P. Pachomovaitei perduoti Rusijos tarnautojui „anksčiau aptartą sumą“. 

Atsilygino ne tik automobiliu

Generalinės prokuratūros rašte Seimui nurodoma, kad, teisėsaugos manymu, P. Gražulis, padėdamas tvarkyti „Judex“ bendrovei kilusias problemas dėl kontroliuojančių tarnybų nustatytų pažeidimų, siekė ir gavo turtinės naudos. Prokurorų duomenimis, P. Gražulis kelerius metus neatlygintinai naudojosi „Judex“ pagal lizingo sutartį už 32 tūkst. Eur įsigytu automobiliu „Lexus“.  

„Nuo 2015 metų gegužės iki 2017 metų vasario neatlygintinai naudojosi bendrovės „Judex“ pagal lizingo sutartį už 32 tūkst. eurų įsigytu automobiliu „Lexus GS 450 H“, – rašte parlamentarams nurodo prokurorai.

Teisėsauga taip pat informuoja, kad P. Gražulis gavo ir kitos turtinės naudos iš „Judex“ – politikas naudojosi bendrovės degalų mokėjimo kortelėmis, „Judex“ pirktais lėktuvų bilietais. Prokurorai nurodo, kad parlamentaras 23 kartus per pusmetį neatlygintinai naudojosi  „Judex“ degalų mokėjimo kortelėmis ir įsigijo degalų už maždaug 1 100 Eur. P. Gražulis „Judex“ pirktais lėktuvo bilietais, anot prokurorų, skrido į Stokholmą, Kijevą, Londoną.

Prokurorų rašte teigiama, kad  iš „Judex“ turtinę naudą gavo ne tik P. Gražulis, bet ir kiti asmenys – Ernestas Lukoševičius ir Jovita Begonytė.

Teisėsauga taip pat nurodo, kad P. Gražulis yra prašęs pinigų iš „Judex“ bei jų gavęs – iš bendrovės sąskaitos politikas gavo 1 800 Eur.

„Laikotarpyje nuo 2015 m. [...] iki 2016 m. [..] keturis kartus pagal P. Gražulio prašymą iš bendrovės „Judex“ banko sąskaitos per P. Pachomovaitės banko sąskaitą R. Kičo (gavo – LRT.lt) pervestus iš viso 1 800 eurus“, – tvirtina prokurorai.

Tyrimas dėl J. Miliaus nutrauktas, P. Gražulis komentuoti atsisako

LRT.lt  susisiekus su P. Gražuliu, šis prokuratūros Seimui pateiktą informaciją pakomentuoti telefonu atsisakė.

Dar anksčiau, šią savaitę, BNS parlamentaras teigė, kad ikiteisminis tyrimas dėl jo veiksmų yra „politinė byla“.

„Politinė byla, rinkimai artėja, pats laikas. Taip, tai politinis pagrindas, aš kitaip negalvoju“, – BNS antradienį sakė P. Gražulis.

Ikiteisminis tyrimas dėl bendrovės „Judex“ produktuose rastų galimai kenksmingų bakterijų pradėtas 2016 m. Kaip nurodo BNS, šiuo metu tebevykstančiame ikiteisminiame tyrime įtarimai pateikti vienam asmeniui – buvusiam „Judex“ generaliniam direktoriui Rimantui Kičui.

Prokuratūra antradienį paskelbė nutraukusi tyrimą dėl buvusio VMVT direktoriaus J. Miliaus piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo.

Prokuroro vertinimu, gavus atsakymus iš Rusijos bei kitus duomenis, nustatyta, kad Rusijos veterinarinės tarnybos bei kitų dokumentų duomenys sutampa su atitinkamų Lietuvos institucijų bei tarnybų dokumentuose nurodytais duomenimis. Tai paneigė pradinius įtarimus dėl dokumentų klastojimo.

100 proc. „Judex“ akcijų valdo verslininkas Sigitas Mačiulis. Jis BNS anksčiau teigė, kad yra geras P. Gražulio draugas.

Šioje įmonėje komercijos direktore dirbusi P. Pochomovaitė buvo R. Gražulio sekretorė padėjėja Seime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi