Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.06 21:27

Afrikinis kiaulių maras vėl priminė apie save: fiksuotas pirmasis atvejis šiemet

Šakių rajono mažame ūkyje nustatytas pirmasis šiais metais afrikinio kiaulių maro židinys. Užsikrėtė čia laikytos dvi kiaulės.

Veterinarijos specialistai, kaistant orams  įspėja griežtai laikytis biosaugos reikalavimų ir teigia, kad to nedaro apie dešimtadalis nekomercinių ūkių laikytojų. Jų šalyje apie 12  tūkstančių.

Sodybos šeimininkė sako ūkyje savo reikmėms auginusi dvi kiaules. Pastebėjusi, kad viena negaluoja, ją paskerdė- po mėginių tyrimo išaiškėjo, kad gyvulys užsikrėtęs afrikinio kiaulių maro virusu.

Pasak veterinarijos inspektorių, ūkis prieš mėnesį tikrintas – rastas pažeidimas, šeimininkai įspėti įsigyti dezinfekcijos kilimėlį ir laikytis biosaugos reikalavimų. Veterinarijos specialistai aiškinasi, kaip užsikrėtė kiaulės.

„Aplinkiniai miškai, kurie yra aplink sodybą 3-4 metrų spinduliu yra pilnai užkrėsti maru, ten renkam gaišenas ir gan nemažais kiekiais.+ 13.51Šernas į tvartą tikrai neatėjo, tai realiausia galimybė ir lieka, kad pats gyventojas atsinešė į ūkį“, – sako Šakių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas.

Pasak specialistų, imamasi būtiniausių apsaugos priemonių, kad afrikinio kiaulių maro virusas neišplistų į aplinkinius ūkius. Nustatyta apsaugos ir priežiūros zona. Inspektoriai jau rytoj lankysis gretimose ūkiuose.

Veterinarijos inspektoriai iki birželio patikrino visus šalies kiaulių  laikytojus. Pasak jų, vasarą itin svarbu laikytis biosaugos reikalavimų, nes tik jie gali apsaugoti juos nuo maro. 

Mažuose iki 10 kiaulių ūkiuose būtina įrengti dezinfekcijos kilimėlį, naikinti graužikus, aptverti įėjimą į tvartą, vesti kiaulių apskaitą, komerciniuose įrengti dušus, kaskart dezinfekuoti į ūkį atvykstantį transportą.

Pernai afrikinio kiaulių maro protrūkiai patvirtinti penkiasdešimtyje kiaulių ūkių. Per penkerius metus , kai Lietuvoje virusas registruotas pirmą kartą, likviduota arti septyniasdešimties tūkstančių kiaulių. Afrikinis kiaulių maras nustatytas visuose regionuose, išskyrus Pamarį.

Panorama. Šakių rajone nustatytas pirmasis šiais metais afrikinio kiaulių maro židinys

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi