Lietuvoje

2015.06.29 14:27

Kauno valdžia: vietų darželiuose trūkumo problemos nebeliks

Paulius Garkauskas, DELFI.lt2015.06.29 14:27

739. Tiek Kauno mieste gyvenančių vaikučių nepateko į savivaldybės valdomus darželius.

739. Tiek Kauno mieste gyvenančių vaikučių nepateko į savivaldybės valdomus darželius.

Tačiau naujoji Kauno valdžia tikina radusi būdą, kaip šią problemą išspręsti per kiek daugiau nei metus – teigiama, kad vietų darželiuose trūkumo problemą bus galima pamiršti jau nuo 2016 metų rugsėjo.

Darželinukai mokyklose

Kauno miesto darželius ir lopšelius-darželius 2014–2015 metais lankė 14 071 vaikas. Daugiau nei 700-tams vaikų vietos nebeliko.

Kauno valdžia numatė programą, kaip spręsti problemą. Pirmiausiai planuojama steigti naujas grupes daugiafunkciniuose centruose, kitaip tariant mokyklose. Taip pat nuo liepos 1-osios įsigalioja 100 eurų mėnesinės kompensacijos tvarka tėveliams, kurių vaikams nebeliko vietos savivaldybės darželiuose. Taip pat žadama aktyviai bendradarbiauti su privačiu sektoriumi.

„Ten, kur įmanoma darželiuose bus įkurtos papildomos vietos. Daug dirbo Švietimo departamentas ieškodamas tokių vietų, kur nebuvo pakankamai efektyviai išnaudojamos vietos. Taip pat pasisekęs Kaune modelis – daugiafunkciniai centrai. Neturime nė vieno nusiskundimo iš tėvų dėl formato, kuris iš pradžių buvo ir mūsų pačių vadinamas truputį rizikingu, kai į vieną pastatą sujungiami mokiniai ir darželinukai. Aišku, jie atskirti skirtingose patalpose“, – DELFI teigė Kauno vicemeras Povilas Mačiulis.

Artimiausiu metu daugiausiai naujų vietų – po 4 naujas grupes – planuojama įkurti J. ir P. Vileišių ir A. Stulginskio mokyklose. Po 2 naujas grupes atsidarys B. Brazdžionio mokykloje, M. Valančiaus pradinėje mokykloje ir J. Žemaičio-Vytauto progimnazijoje. Po vieną naują grupę bus įkurta 11-oje Kauno darželių . Iš viso iki naujų mokslo metų pradžios bus sukurtos 25 naujos grupės. Tai leis į darželius priimti 400 vaikų daugiau, nei iki šiol.

Tiek pat naujų vietų planuojama įkurti ir kitais metais, tad iki 2016 metų rugsėjo 1-osios papildomai bus įkurta 800 vietų.

„Per artimiausius dvejus metus norime įrengti po 400 vietų. Matydami demografines tendencijas, kad per artėjančius kelerius metus tikrai nebus didelio darželinukų vietų poreikio šuolio, manome, kad pavyks įgyvendinti tikslą ir iki nulio sumažinti nepatekusių į darželius skaičių“, – sako P. Mačiulis.

Kauno savivaldybė kasmet darželiams skiria apie 23 mln. eurų.

100 eurų kompensacija

Naujų vietų kūrimas šiemet miesto biudžetui atsieis 650 tūkst. eurų, kitąmet – 700 tūkst. eurų. Dar 90 tūkst. eurų per metus kainuos nauja „100 eurų tvarka“.

Nuo liepos 1-osios įsigalioja 100 eurų komepensacijos tvarka. Ja turės teisę pasinaudoti tėveliai, kurių vaikai nepateko į darželį ir kurių vaikas lanko privatų darželį. Be to, vieno iš tėvų ar globėjų ir pačio vaiko gyvenamoji vieta turi būtu deklaruota Kaune. Kitaip tariant, miestas kompensuos 100 eurų darželio mokesčio per mėnesį.

Dėmesys – privatiems darželiams

P. Mačiulis sako, kad didelis dėmesys bus skiriamas privatiems darželiams. Planuojama darželiams net pasiūlyti savivaldybei priklausančias, tačiau nenaudojamas patalpas. Taip pat patalpas, esančias privatizavimo sąraše.

2012–2013 metais Kaune veikė 8 privatūs darželiai, kuriuose buvo sukurta 141 vieta. Tuo tarpu 2014–2015 metais šie rodikliai gerokai šoktelėjo – iš viso veikia 15 privačių darželių, kuriuose yra 328 vietos.

Kauno valdžia tikisi, kad įsigaliojus „100 eurų“ tvarkai privačių darželių skaičius išaugs iki 20, o vietų juose bus 430.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.