Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.06 15:02

Sėdo prie koalicijos derybų stalo: „valstiečiai“ sulaukė pasiūlymų, bet jie – ne galutiniai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.06.06 15:02

Ketvirtadienį dėl valdančiosios koalicijos besitariančios politinės jėgos susėdo prie derybų stalo. Po maždaug valandą trukusio posėdžio su žurnalistais kalbėję derybininkai teigė kalbėję ne apie postų dalybas, o apie programines nuostatas. Be to, vis dar laukiama Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) sprendimo.

Derybose dalyvavo visų trijų, kol kas memorandumą pasirašiusių partijų atstovai: „valstiečiai“, „tvarkiečiai“ ir „socialdarbiečiai“. Po posėdžio Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Tomas Tomilinas kalbėjo, kad kol kas kalbama tik apie politikos turinį, kurį reikia koreguoti ir tobulinti.

„Visuomenė pavargo nuo pokalbio apie postus. Įrodėme, kad postai nėra tikslas savaime“, – sakė T. Tomilinas.

Kitas „valstiečių“ atstovas Jonas Jarutis sakė, kad derybos toli gražu nėra baigtos, nes norima, kad jos dalyvautų visos pakviestos partijos. Penktadienį LLRA-KŠS taryba spręs, ar dalyvauti derybose dėl valdančiosios koalicijos sudarymo. Tik tuomet paaiškės, ar daugumą sudarys keturios, ar trys partijos. Tikėtina, kad kitas derybų susitikimas vyks antradienį.

„Tikslas yra kuo greičiau susitarti“, – sakė J. Jarutis.

Pateikė savo pasiūlymus

„Valstietis“ J. Jarutis po posėdžio žurnalistams kalbėjo, kad apie pasiektus rezultatus kalbėti kol kas per anksti. Anot jo, su potencialiais partneriais susitikta tam, kad būtų formuojamas priemonių plano pakeitimas, remiantis šios Vyriausybės veikla.

„Pasiūlymai normalūs, racionalūs, tikrai nematome problemos ir kad galėtume juos atmesti. Dalis jų yra jau dabar veikiančiuose susitarimuose. Orientuojamasi į pagrindines sritis – sveikatos, socialinių reikalų, kultūros, švietimo“, – komentavo J. Jarutis.

Pasiūlymų įvairovė

Derybose taip pat dalyvavęs „Tvarkos ir teisingumo“ atsakingasis sekretorius Almantas Petkus vardijo jo atstovaujamos partijos pasiūlymus. Jis teigė, kad „tvarkiečiai“ nenukrypsta nuo savo pirminių pasiūlymų, neįvykdytų pasirašant sutartį tarp frakcijų. A. Petkus kalbėjo, kad Vyriausybės programa keičiama nebus.

„Esminiai punktai yra tie, kad pagerėtų situacija Lietuvoje. Tai būtų tėvystės ir motinystės išmokų didinimas arba sugrąžinimas į 2009 metų lygį, taip pat kompensavimas statutiniams pensininkams ir pavojingose sąlygose dirbusiems darbuotojams. Mums atrodo svarbu, kad atsirastų 5 proc. PVM šviežiems maisto produktams, kad PVM, kaip mokesčio, mokėjimas būtų perkeltas į atsiskaitymo momentą“, – dėstė „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas.

Jis taip pat kalbėjo, kad „tvarkiečiai“ siūlo dar šiemet vidutinį darbo užmokestį didinti iki 1000 eurų, o minimalų – bent iki pusės vidutinio užmokesčio.

„Socialdarbiečių“ atstovas Andrius Palionis žurnalistams sakė, kad teikiami pasiūlymai yra korekciniai. Politikas dėstė, kad Seime svarstomi teisėjų tarėjų, tiesioginių seniūnų rinkimų klausimai, kuriems jie pritaria. Kalbėdamas apie mokestinę reformą jis sakė:

„Mokestinę reformos siūlome peržiūrėti, kadangi ši koalicija ta, kuri įvedė Lietuvoje gyventojų pajamų progresinio mokesčio tarifus, nuo 2020 metų dar mažėja „Sodros“ lubos, tai siūlome peržiūrėti GPM tarifą, įvedant trečią tarifą, kuris būtų 32 proc. ir būtų 32 proc., 27 proc. ir 20 proc.“ – kalbėjo A. Palionis.

Anot jo, „socialdarbiečiai“ siūlo, kad 27 proc. tarifas, žiūrint į pajamas, nusileistų iki tiek, kiek leidžiasi „Sodros“ lubos, o kuriai daliai žmonių taikyti 32 proc. mokesčių tarifą jie patys dar nėra apsisprendę.

„Valstiečių“ partneriai siūlo labiau atsižvelgti į vienišų tėvų socialinę padėtį ir stiprinti rėmimą per socialines išmokas. Taip pat daugiau remti regioninę kultūrą.

Pasak A. Palionio, nors apie postus ketvirtadienį kalbėta nebuvo, aišku, kad dėl vienos ministerijos „socialdarbiečiai“ nusiteikę kategoriškai – jie reikalauja vadovauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Visa kita yra derybų objektas, kaip ir Seimo pirmininko postas.

Viskas gali keistis, jei prisijungs lenkai

„Valstietis“ T. Tomilinas teigė, kad kol kas negalima nuspręsti, dėl kurių pasiūlymų bus garantuotai susitarta, nes laukiama LLRA-KŠS sprendimo. Pasak jo, kai kurie „tvarkiečių“ pasiūlymai nėra suderinami su tuo, ko siekia LLRA-KŠS.

Pavyzdžiui, „tvarkiečiai“ siūlo didinti tėvystės ir motinystės išmokas, o LLRA-KŠS siūlo ženkliai didinti vaiko pinigus. Pasak T. Tomilino, abiejų šių siūlymų įgyvendinti neįmanoma.

„Reikalavimą supratome, bet visai nėra diskusijos dar apie vaiko pinigų ateitį. Abiejų dalykų padaryti tikrai nesigaus ir reikia būti realistais. Iš LLRA-KŠS būtų ambicingesnis pasiūlymas, nei mes darome. Tai tikrai reikėtų tuos dalykus suderinti, tai užims laiko. Neįmanoma daryti visko“, – sakė T. Tomilinas.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi