Lietuvoje

2019.06.06 12:53

„Tvarkiečių“ sąlygos dėl koalicijos: kai kurių ankstesnių idėjų atsisakė

Aleksandra Ketlerienė, LRT.lt2019.06.06 12:53

Dėl koalicijos besideranti „Tvarkos ir teisingumo“ partija į derybas eina su konkrečiais pasiūlymais. LRT.lt gavo 11 punktų sąrašą, kuriame išdėstyti „tvarkiečių“ pasiūlymai, kurie turėtų būti įtraukti į Vyriausybės programą. Kitaip „tvarkiečiai“ prie koalicijos nesijungs.

„Tvarkiečiai“ siūlo nustatyti 5 proc. PVM tarifą šviežiems maisto produktams, pagamintiems vietiniame žemės ūkyje, taip pat juridiniams asmenims PVM mokėjimą perkelti į atsiskaitymo momentą, t. y., kad verslas mokėtų PVM tada, kai su juo atsiskaito klientas, o ne išrašius sąskaitą.

„Tvarka ir teisingumas“ siūlo didinti neformalaus ugdymo finansavimą ir kompensuoti per krizę sumažintų išmokas asmenims, dirbusiems pavojingose sąlygose, bei valstybės pensininkams (statutiniams darbuotojams).

Tarp pasiūlymų – ir kitoks pelno mokesčio perskirstymas. „Tvarkiečiai“ siūlo, kad 75 proc. pelno mokesčio eitų į valstybės biudžetą, o 25 proc. – į savivaldybės biudžetą. Taip pat siūloma užtikrinti pakankamą finansavimą energetinio efektyvumo didinimo priemonėms (minimum 2000 daugiabučių turėtų būti modernizuojama kasmet).

„Tvarkiečiai“ siūlo stiprinti išorinės ES sienos saugojimą, kad būtų įrengtas rentgeno įrenginys kiekviename poste. Pasiūlymuose išreikštas siekis, kad dar šiais metais vidunis darbo užmokestis Lietuvoje siektų 1000 eurų. Taip pat siūloma keisti vaiko priežiūros išmokų tvarką – už pirmus metus siūloma mokėti 100 proc. atlyginimo, už antrus – 75 proc. (dabar 70 proc. ir 40 proc., – LRT.lt).

Be to, siūloma įvesti fitosanitarinius sertifikatus medienai ir medienos gaminiams, įvežamiems iš trečiųjų šalių, o prioritetinę ūkinę veiklą vykdantiems ūkio subjektams netaikyti 40 proc. rinkos koncentracijos taisyklės. Prioritetinė ūkio veikla būtų vėliau numatyta įstatymuose.

Prieš metus – 15 punktų

Prieš metus „tvarkiečiai“, prisijungę prie vadinamosios frakcijų koalicijos, taip pat buvo išplatinę 15 punktų, kurie buvo įtraukti į bendrą programą. Kai kurie punktai skiriasi nuo tų, kurie yra išdėstyti dabar.

Prieš metus „tvarkiečiai“ siūlė, kad minimalus atlyginimas siektų ne mažiau nei 50 proc. vidutinio atlyginimo, kad būtų įvesti tiesioginiai seniūnų rinkimai. Taip pat siūlyta įvesti lengvatinį 9 proc. tarifą šilumos gamyboje naudojamam kurui. „Tvarka ir teisingumas“ siūlė sukurti tarėjų institutą teismuose, riboti didžiųjų prekybos tinklų darbą savaitgaliais.

Tarp pasiūlymų buvo ir galimybė darbo užmokestį mokėti 4 kartus per mėnesį, taip pat privalomos gyventojų apklausos svarbiausiais savivaldybei klausimais. Likę punktai sutampa su šiais metais pateiktaisiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.