Lietuvoje

2013.01.21 08:48

Medžiai gyventojus pavertė įkaitais

Prieš kelis dešimtmečius prie daugiabučių namų savavališkai pasodinti medžiai dabar kelia grėsmę žmonių saugumui, užgožia dienos šviesą, bet gyventojai patys jų iškirsti negali, o merijos šiems darbams stokoja pinigų.

Prieš kelis dešimtmečius prie daugiabučių namų savavališkai pasodinti medžiai dabar kelia grėsmę žmonių saugumui, užgožia dienos šviesą, bet gyventojai patys jų iškirsti negali, o merijos šiems darbams stokoja pinigų.

Su šalia namų augančių medžių keliamomis problemomis, kurias patys ir sukūrė, susiduria visų Lietuvos miestų daugiabučių gyventojai. Prieš kelis dešimtmečius vedami gerų ketinimų papuošti aplinką žaluma, tačiau neturėdami specialių žinių, kokiais atstumais, ir kokius medžius geriausia sodinti daugiaaukščių kvartaluose, gyventojai jų prisodino per daug ir netinkamose vietose.

Bėgant metams daugelis medžių gerokai praaugo net penkiaaukščius namus, kai kurie iškilo sulig devynių aukštų pastatais. Vieni medžiai dėl lūžinėjančių šakų ir sutrešusių kamienų ėmė kelti pavojų žaidžiantiems vaikams, automobiliams ir net pastatams, kiti vešlia lapija taip užgožė saulės šviesą, kad net vasarą dienos metu kambariuose prireikia įsijungti elektrą.

Alytaus „Žibutės“ bendrijos gyventojai, nerimaudami, kad prieš keturiasdešimt metų sodintų gluosnių lūžinėjančios šakos gali sužaloti vaikus, apgadinti automobilius ar net vėjo nublokštos išdaužyti butų langų stiklus, bendrijos pirmininkui įteikė raštą, įpareigojantį pasirūpinti pavojų keliančių medžių iškirtimu. Patys gyventojai pagal galiojančius įstatymus medžių išpjauti ar genėti neturi teisės.

„Prašymą praėjusių metų pabaigoje įteikiau miesto savivaldybės administracijai, tačiau sulaukiau tik žodinio leidimo“, – teigė „Žibutės“ pirmininkas Jonas Jakulis. Anot jo, bendrijai jau keletą metų nepavyksta atsikratyti avarinės būklės medžių. Žmonės tvirtina nesuprantantys, kodėl negalima iškirsti pavojingų medžių, juk daugiabučio kiemas – ne draustinis, kuriame žmogaus veikla neleistina.

Neva medžiai turi tarnauti žmogui, o ne žmogus medžiui. Dabar šalia daugiabučio augantys gluosniai, užuot gražinę aplinką, namo gyventojus laiko nuolatinėje baimėje, kad gali atsitikti nelaimė.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vedėjas Algimantas Tarasevičius LŽ sakė, kad savivaldybė kas savaitę sulaukia prašymų, kartais net po keliolika, išduoti leidimus medžiams daugiabučių kiemuose kirsti. Tačiau jis neslėpė, kad bendrijai, net gavusiai leidimą nupjauti medžius ir nugenėti šakas, tenka gerokai palaukti medžių pjovėjų brigados.

„Alytuje reikia iškirsti ar apgenėti želdinių maždaug už 300 tūkst. litų, o savivaldybė per metus tam tegali skirti apie 50 tūkst. litų“, – aiškino A. Tarasevičius.

Anot jo, apie pusė mieste augančių medžių, kuriuos reikia išpjauti, jau brandaus amžiaus. Vieną tokį medį nupjauti kainuoja 600-800 litų, nes tam reikalingas specialus bokštelis. Merijos valdininkas neslėpė, kad dėl lėšų stygiaus pjauti išduotus leidimus nuolat tenka pratęsti. A.Tarasevičius patikino, jog tik komisijai nustačius, kad medis yra avarinės būklės, šis nupjaunamas nedelsiant.

LŽ kalbintas daugiabučio bendrijos pirmininkas J.Jakulis piktinosi tokia medžių pjovimo tvarka. Esą taip žmonėms nepaliekama galimybės geranoriškai susitarti su merijos valdininkais. „Bendrijai teks sudaryti sutartį su bendrove, turinčia teisę pjauti medžius. Sumokėsime pinigus, o po to kreipsimės į teismą juos išieškoti iš savivaldybės“, – problemos sprendimo būdą įvardijo bendrijos pirmininkas.