Lietuvoje

2019.06.06 18:14

Sinoptikės prognozės birželio mėnesiui: kada atlėgs karščiai ir kada skalaus liūtys

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.06.06 18:14

Pirmosios dvi birželio savaitės pasižymės karščiais ir trumpomis liūtimis, LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. Pašnekovė ragina išlikti budriems ir saugotis perkūnijos.

– Koks bus birželis?

– Pagal klimatologines prognozes, birželis prognozuojamas šiltesnis nei vidutiniškai. Ypač šiltos bus pirmos dvi savaitės.

Šią savaitę vidutinė savaitės temperatūra bus maždaug penkiais laipsniais šiltesnė nei įprastai. Kita savaitė taip pat bus neįprastai karšta: išliks didelis skirtumas tarp klimato normos ir tarp esamos temperatūros.

– Karštos dienos pasižymi ir audromis su lietumi. Gali taip būti?

– Taip. Pirmosios savaitės dienos buvo šiltos ir sausos, o jau penktadienį bus daugiau liūčių, debesys apims didesnę Lietuvos dalį. Vertėtų apsižvalgyti ir pamačius tamsų debesį pasiruošti bei susirasti saugią vietą. Per perkūniją patartina nesimaudyti, nekalbėti mobiliuoju telefonu, nestatyti automobilių po medžiais, nes nežinia, ar vėjo gūsis jų nenulauš. Reikės būti atidiems ir stebėti gamtą.

– Neretai sinoptikai žada lietų, tačiau jo vis nesulaukiama. Varėnos rajono ūkininkai sako, kad dešimt dienų nematė lietaus, nors ne kartą girdėjo prognozes per televiziją. Kodėl taip yra?

– Tam tikrose vietose palyja. Vakar Varėnos rajone praslinko kamuoliniai debesys, tačiau jie neapėmė didelio ploto ir nepalaistė viso rajono. Dalis ūkininkų kaip skundėsi, taip ir skųsis.

– Kokie tie plotai įprastai būna?

– Jie gali apimti kelis kvadratinius kilometrus, o susijungus keliems debesims gali apimti ir didesnį plotą. Tačiau tai nebūtina dideli, uždengiantys visą Lietuvą debesys – jie labai greitai susidaro ir per porą valandų gali išnykti.

Vasarą tokie reiškiniai yra įprasti. Esant šiltam orui staigiai susidaro debesys ir gana greitai dingsta, todėl vieniems to lietaus kliūna, kitiems ne. Nebūna taip, kad visur vienodai sušlaptų – vienas kaimo galas gali visiškai patvinti, o kitas visai lietaus negauti.

Šią ir kitą savaitę vyraus trumpos liūtys su perkūnija, tačiau gali pasitaikyti vietovių, kurias tos liūtys ir aplenks.

– Ar temperatūra dar gali kilti?

– Temperatūra bus maloniai šilta, tik sekmadienio dieną trumpam atsisukus vakarų ir šiaurės vakarų vėjui šils iki 21–26 laipsnių šilumos.

Pirmadienį grįš rytiniai oro srautai ir kaitra. Kitos savaitės viduryje vėl alins 29–33 laipsniai karščio, bus išties nemalonu.

Vertėtų saugotis vakarinių ir popietinių liūčių, nes, kai būna labai karšta, norisi vykti į gamtą, į mišką ar arčiau vandens, o tada užklumpa perkūnijos. Reikia būti pasiruošusiems.

Tikėtina, kad kitos savaitės antrojoje pusėje tie karščiai atlėgs, bet išliks šilta.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.