Naujienų srautas

Lietuvoje2015.06.29 13:03

Rengiamas kaltinamasis aktas Sausio 13-osios byloje

BNS 2015.06.29 13:03

Generalinės prokuratūros prokurorai rašo kaltinamąjį aktą Sausio 13-osios byloje, kurioje yra 69 įtariamieji – Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos piliečiai.

Generalinės prokuratūros prokurorai rašo kaltinamąjį aktą Sausio 13-osios byloje, kurioje yra 69 įtariamieji – Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos piliečiai.

Manoma, kad prokurorams maždaug per mėnesį surašius kaltinamąjį aktą, byla pasieks teismą. Proceso dalyviai – įtariamieji, jų gynėjai, nukentėjusieji, civiliniai ieškovai ar jų atstovai – susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga turėjo galimybę iki birželio 12 dienos. Susipažinimas jau baigtas.

„Atliekami ir kiti procesiniai veiksmai, kurie yra reikalingi šiame ikiteisminiame tyrime, kuris susijęs su tuo, kad įtariamieji yra ne Lietuvos Respublikos piliečiai“, – BNS pirmadienį Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė.

Vienas iš įtariamųjų – Rusijos pilietis, buvęs sovietų karininkas Jurijus Melis, kuris pernai kovo mėnesį buvo sulaikytas Lietuvoje, Panemunės pasienio kontrolės punkte su Rusijos Karaliaučiaus kraštu. J. Melis kaltinamas dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. Prokurorų duomenimis, Rusijos pilietis buvo viename iš tankų sovietams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą. Šis Rusijos pilietis laikomas suimtas.

Dar vienam asmeniui, esančiam Lietuvoje, taikomos už suėmimą švelnesnės kardomosios priemonės.

Daugumai kitų įtariamųjų išduoti Europos arešto orderiai, paskelbta jų tarptautinė paieška.

Pernai lapkritį Generalinė prokuratūra paskelbė, kad ikiteisminis tyrimas Sausio 13-osios byloje yra baigtas. Tada skelbta, kad sprendimas pabaigti tyrimą priimtas įsitikinus, kad per ikiteisminį tyrimą surinkta pakankamai duomenų, pagrindžiančių įtariamųjų kaltę dėl galimų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.

Ikiteisminio tyrimo medžiagą sudaro 700 tomų.

1991 metų sausį karinių veiksmų prie Spaudos rūmų, Televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos bei komendanto valandos metu buvo nužudyta 14 civilių, 32 buvo sunkiai sutrikdyta sveikata, daugiau nei 1000 buvo kitaip sužaloti.

Po tragiškų įvykių buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal tuomet galiojusio Baudžiamojo kodekso straipsnius – kenkimą, viešą raginimą pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą, antivalstybinių organizacijų kūrimą ir dalyvavimą jų veikloje, tyčinį nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis ir kt.

1996 metų birželio 19 dieną baudžiamoji byla dėl Sausio 13-osios dienos įvykių Lietuvoje 48 kaltinamų asmenų atžvilgiu buvo perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui. Tų pačių metų spalį Vilniaus apygardos teismas atskyrė ir grąžino ikiteisminį tyrimą prokuratūrai 42 asmenų atžvilgiu, kadangi jie buvo pasislėpę.

1999 metų rugpjūčio 23 dieną teismo nuosprendžiu šešiems asmenims skirtos bausmės – kalėti buvo nuteisti Mykolas Burokevičius, Juozas Jarmalavičius, Juozas Kuolelis, Leonas Bartoševičius, Stanislavas Mickevičius ir Jaroslavas Prokopovičius.

S. Mickevičius į nuosprendžio paskelbimą neatvyko – jis pasislėpė.

Per visą bylos tyrimo laikotarpį buvo išsiųsti 94 teisinės pagalbos prašymai į Baltarusiją Rusiją ir Vokietiją, tačiau gauti tik neigiami atsakymai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi