Lietuvoje

2019.06.05 15:44

Lietuvai reikės naujo kariuomenės vado: Žukas neatskleidžia, ar eis į prezidentūrą

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.06.05 15:44

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis po susitikimo su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda pranešė, kad vienu pirmųjų šalies vadovo darbų taps naujo kariuomenės vado skyrimas. Tuo metu kadenciją baigiantis dabartinis Lietuvos kariuomenės vadas Vytautas Jonas Žukas tvirtina artimiausiu metu informuosiantis, ar pradės dirbti vienu iš G. Nausėdos patarėju.

„Susitikimas buvo mūsų kaip su būsimuoju vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu. Buvo aptartos gana plačios temos – nuo mūsų narystės NATO, grėsmės buvo paliestos, tarptautinės operacijos, bet, aišku, daugiau buvo klausimas apie pasiruošimą ir informacijos pateikimą būtent tam, kad prezidentas galėtų efektyviai veikti tose funkcijose nuo pat inauguracijos dienos“, – žurnalistams po susitikimo su G. Nausėda.

Anot jo, vienas artimiausių darbų – naujojo Lietuvos kariuomenės vado skyrimas, dabartinio kariuomenės vadovo V. J. Žuko kadencija baigiasi liepos 24 d.

„Taip susiklostė, kad tas paskyrimas turi būti greitas“, – pažymėjo ministras.

„Mūsų manymu, neturėtų būti tokios situacijos, kad būtų laikinai einamos pareigos“, – pridūrė R. Karoblis.

Jis teigė pristatęs G. Nausėdai Lietuvos kariuomenės generolus, galinčius pretenduoti į Lietuvos kariuomenės vadus. Pasak ministro, reikalavimus atitinkančių kandidatų į kariuomenės vadus yra septyni.

Krašto apsaugos ministras priminė, kad kandidatą į kariuomenės vadus išsirenka prezidentas ir teikia Seimui, kad šis kandidatūrą tvirtintų. R. Karoblis neatskleidė pavardžių, kurie asmenys galėtų pretenduoti vadovauti Lietuvos kariuomenei, tačiau nepaneigė, kad vienas iš kandidatų gali būti generolas majoras, sausumos pajėgų vadas Valdemaras Rupšys.

„Tai yra vienas iš kandidatų. Jis yra sausumos pajėgų, tai yra pačių didžiausių pajėgų, vadas, kur ir aprūpinimas yra padidėjęs. Galų gale sausumos pajėgų vieta yra tikrai labai svarbi, įdirbis padarytas, priimant sąjungininkus, tai yra bendradarbiavimas su ta pačia Vokietija, su JAV. Taip, tam tikri pliusai, matyt, yra. Bet bet kuriuo atveju visi kandidatai prezidentui bus pateikti“, – komentavo R. Karoblis.

V. J. Žukas neatsako, ar prisijungtų prie G. Nausėdos patarėjų

Kartu su R. Karobliu į prezidentūrą trečiadienį atvyko ir kadenciją baigiantis Lietuvos kariuomenės vadas J. V. Žukas. Nors anksčiau G. Nausėda buvo užsiminęs, jog galbūt norėtų J. V. Žuką matyti savo patarėjų komandoje, pats kariuomenės vadas tvirtino, kad susitikime su G. Nausėda apie tai nebuvo kalbama. Anot jo, su išrinktuoju prezidentu buvo aptariamos krašto gynybos, kariuomenės ir kitos temos.

„Kai sulauksime pasiūlymo, tada tikrai kalbėsime“, – žurnalistams sakė J. V. Žukas, paklaustas, ar taps G. Nausėdos patarėju.

„Padėjau krašto apsaugos ministrui išdėstyti informaciją, susijusią su krašto apsaugos sistemos reikalais. Jokių oficialių arba konfidencialių pokalbių su prezidentu neturėjau. Jeigu juos turėsiu, tai pasakysiu“, – aiškino Lietuvos kariuomenės vadas.

Jis tikino šiuo metu norintis koncentruotis į tiesioginį savo darbą, kurio viena dalių – funkcijų perdavimas būsimajam naujam kariuomenės vadui. J. V. Žuko teigimu, artimiausiu metu turėtų paaiškėti, kas bus siūlomas į Lietuvos kariuomenės vadus.

J. V. Žukas teigė negalintis vertinti galimus kandidatus, jis tvirtino norintis išvengti išankstinių nuomonių pateikimo.

„Tas laikas yra labai trumpas – 12 dienų – bet aš galvoju, kad iki tol mes žinosime visus kandidatus į kariuomenės vadus, jie pradės lankytis Seime, kalbėti su frakcijomis“, – komentavo J. V. Žukas.

J. V. Žukas, dar kartą paklaustas apie savo ateitį, pažymėjo, kad dar vienai kadencijai vadovauti Lietuvos kariuomenei jis negali, mat, kaip numato įstatymas, kariuomenės vadas skiriamas ne ilgiau kaip penkerių metų kadencijai.

Kariuomenės vadas tikino, kad kol kas jokių oficialių kvietimų iš G. Nausėdos tapti jo patarėjų nesulaukė. Jis taip ir neatskleidė, ar dirbtų išrinktojo prezidento komandoje.

„Visokių aplinkybių yra buvę. Kai pasakysi, ką galvoji, tai visokių interpretacijų gali sulaukti. Palaukime, kai baigsis kadencija. Jeigu sulauksime kažkokių oficialių pasiūlymų, tai tada ir atsisakysime į juos. Aš pats asmeniškai dar nesu apsisprendęs. Ką galima svarstyti, jei buvo tik preliminarūs pokalbiai prieš tris mėnesius? Daugiau aš jokių susitikimų neturėjau, jokių detalių nederinau ir neturiu, ką komentuoti“, – kalbėjo J. V. Žukas.

Ministro likimas – koalicijos rankose

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis tvirtino su G. Nausėda nekalbėjęs apie savo likimą ministrų kabinete.

„Tai yra koalicijos formavimo klausimas. Mano minimali programa yra dirbti, pasiekti rezultatų, tai yra inauguracijos data – liepos 12 – ir liepos 25 diena, kada keisis kariuomenės vadai“, – pažymėjo ministras.

Jis teigė nuolat bendraujantis su premjeru Sauliumi Skverneliu, tačiau apie savo ateitį su Vyriausybės vadu esą taip pat nesikalbėjo.

„Tiesiog vyrauja supratimas Vyriausybėje, kad yra politiniai procesai, koalicijos sudarymo procesai ir visi dirbame savo darbus“, – aiškino R. Karoblis.