Lietuvoje

2019.06.04 10:52

Keturi ministrai bažnyčioje pasirašė bendradarbiavimo memorandumą

Ramūnas Jakubauskas, BNS2019.06.04 10:52

Vidaus reikalų, kultūros, socialinės apsaugos ir darbo bei švietimo, mokslo ir sporto ministrai antradienį Vilniuje pasirašė bendradarbiavimo memorandumą.

Dokumentas pasirašytas sostinės senamiestyje esančioje Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje.

„Toks memorandumo pasirašymas labiau įveiklina ir nustato teisines ribas. Numatytos 18 sričių, kuriomis bandysime įveiklinti šią bažnyčią su šiomis ministerijomis“, – BNS sakė vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas

„Memorandumas yra geros valios išraiška, kviečianti bendrauti, bendradarbiauti“, – pridūrė jis.

Vidaus reikalų ministras E. Misiūnas teigia, kad pasirašyti memorandumą buvo kviečiami ir finansų, ir ekonomikos, ir užsienio reikalų ministrai.

„Nėra taip, kad jie atsisakė, nesutiko, bet kol kas savo pavyzdžiu rodysime bendradarbiavimą ir vėliau jos (ministerijos – BNS) prisidės“, – teigė ministras.

Bažnyčioje – veiklų židinys

Dokumente numatyta, kad bažnyčioje ruošiamasi užsiimti nusikaltimų, patyčių, neapykantos prevencija, bus teikiama pagalba prekybos žmonėmis ir išnaudojimo aukoms, taip pat civilinės saugos ir migracijos kontrolės klausimais.

Ketinama puoselėti tarpkultūrinę integraciją, mokyti tolerancijos, į savanorišką veiklą integruoti veteranus ir senjorus, dirbti su socialiai jautriomis žmonių grupėmis, šviesti visuomenę apie kultūrinės atskirties ir neapykantos mažinimą.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius įsivaizduoja, kad bažnyčioje galėtų veikti ir vaikų darželis, ir senjorų universitetas.

„Norėčiau, kad jie veiktų čia. Gali veikti ir kažkokie dailės amatai, ir trečio amžiaus universiteto veiklos organizuojamos, teatras, mokyklos, universitetai, yra čia ką veikti istorikams, archeologams“, – teigė A. Monkevičius.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas teigia, kad bažnyčios erdvę būtų galima išnaudoti kultūrinėms edukacijoms.

„Rūpintis tuo, kad čia vyktų įdomios, gyvos kultūrinės veiklos. Rūpintis, kad šitas ypatingas vėlyvojo baroko paminklas atgytų naujam gyvenimui“, – sakė M. Kvietkauskas.

Jis teigia, kad bažnyčia turėtų būti restauruojama pasitelkus Kultūros paveldo departamento specialistus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad bažnyčioje būtų galima išbandyti socialines inovacijas, kurias vėliau būtų galima pritaikyti savivaldybėse, teikiant socialinę pagalbą.

„Aš į šitą vietą žiūriu kaip į socialinių inovacijų laboratoriją, kurioje jos būtų išbandomos ir paskui įteisinamos savivaldybėse. Dėl to mes padėsime išvystyti šias veiklas“, – sakė L. Kukuraitis. 

„Jeigu čia būtų erdvė kavinei, tai mūsų siūlymas būtų, kad čia būtų proto negalią turinčių žmonių kavinė“, – pridūrė jis.

Bažnyčiai valdyti kuriama viešoji įstaiga

Vidaus reikalų ministerija (VRM) gegužę pranešė kurianti viešąją įstaigą šiai bažnyčiai valdyti.

„Viešoji įstaiga bus koordinuojanti institucija, o memorandumas yra geros valios išraiška, įdarbinanti institucijas“, – sakė E. Misiūnas.

Ši įstaiga turėtų užsiimti ir bažnyčios restauravimu. 

Ministerijai priklausančios bažnyčios reikalais šiuo metu rūpinasi kunigas, Lietuvos policijos kapelionas Algirdas Toliatas.

Įkūrus viešąją įstaigą, kunigas ir toliau rūpintųsi sielovada, taip pat būtų skelbiamas ir įstaigos vadovo konkursas.

„Bus vadovas, bus personalas, kuris rūpinsis bažnyčios erdvių įveiklinimu. Be abejo, reikia skaičiuoti finansus“, – teigė vidaus reikalų ministras.

A. Toliato teikiamos sielovados paslaugos kol kas nėra reglamentuotos įstatymuose,  VRM šiuo metu siūlo statutinėse įstaigose tai įteisinti oficialiai.

Seime šis VRM siūlymas sulaukė tiek valdančiųjų, tiek opozicijos kritikos, svarstant, kodėl pareigūnai negali į bažnyčią eiti kaip ir visi tikintieji. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.