Lietuvoje

2019.06.04 18:35

Šventės vasarą: vienas ilgasis savaitgalis ir viena proga mini atostogoms

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.06.04 18:35

Vasarą progų ilgiesiems savaitgaliams yra trys: per Jonines, Mindaugo karūnavimo dieną ir Žolinę. Šią vasarą ilguoju savaitgaliu mėgautis galėsime tik per Jonines, tačiau iš anksto apgalvojus, mini atostogas galima susiplanuoti ir per Žolinę.

Birželio 24-oji, Joninės, šiemet bus pirmadienį. Tai reiškia, kad savaitgalis prasitęs ir darbo savaitė prasidės tik antradienį. Mindaugo Karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, šiemet švęsime šeštadienį, tad čia ilgajam savaitgaliui galimybių nebus.

Kitokia situacija dėl Žolinės. Rugpjūčio 15-oji, kai diena bus minima, bus ketvirtadienis – tai reiškia arba tarp išeiginių įsiterpiantį ir produktyvumu nepasižymintį penktadienį, arba mini atostogas tiems, kam penktadienis laisvas. Tokiu atveju susidarytų net 4 laisvos dienos iš eilės.

Iki dabartinio Darbo kodekso įsigaliojimo Lietuvoje šventinės dienos, kurios būdavo „netoli“ savaitgalio (pavyzdžiui, ketvirtadienį ar antradienį), taip pat virsdavo ilguoju savaitgaliu – už laisvą penktadienį ar pirmadienį darbuotojai dirbdavo kitos savaitės šeštadienį. Dabar galiojantis Darbo kodeksas tokios galimybės nenumato.

Tačiau numato, pavyzdžiui, Latvijoje. Šventinės dienos ten kilnojamos jau keliolika metų.

„Jeigu šventė yra šeštadienį ar sekmadienį, tai mes papildomai, darbo dieną vis tiek nedirbame“, – aiškina LRT RADIJO bendradarbis Latvijoje Arūnas Vaikutis.

Tiesa, Latvijoje vasarą yra tik viena šventė, kai nereikia dirbti – Joninės. Tačiau per ją dirbti nereikia net dvi dienas – birželio 23 ir 24 dienomis (23 diena laikoma įžanga į Jonines, Ligo švente). Nemokamai šiomis dienomis po Rygą vežioja ir visuomeninis transportas.

Jeigu šiemet išeiginių su latviais per Jonines turėsime tiek pat, kitąmet skirtumas jau bus didžiulis. Kadangi 2020-ųjų birželio 23–24 dienos bus antradienis–trečiadienis, latviai nedirbs ir pirmadienį – susidarys net 5 išeiginės iš eilės. Tuo metu lietuviai nedirbs tik tos savaitės trečiadienį.

Tiesa, tokia išeiginių gausa, pasak A. Vaikučio, turi savo kainą – paskutinį kartą, kai per Jonines latviai į darbus nėjo 5 dienas, keliuose žuvo 30 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.