Lietuvoje

2019.06.04 09:39

Pranckietis išplatino viešą kreipimąsi į partiją: ragina likti nepriklausomus

laišką išplatino ir Karbauskis; atnaujinta 10.06
LRT.lt, ELTA2019.06.04 09:39

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis išplatintu laišku kreipėsi į „valstiečių“ partiją, ragindamas ginti savo vertybes ir būti nepriklausomus nuo susitarimų.

„Rinkimuose į 2016 m. Seimą dalyvavau matydamas, kad žmonės vis dar susiduria su daug neteisybės. Tikiu, kad dauguma mūsų turėjome šią motyvaciją. Žinau, kad susibūrėme vadovaudamiesi tomis pačiomis vertybėmis, nes pagal jas sukūrėme darnos programą. Deja, šiandieninė situacija rodo, kad žmonės, turėję mus burti, mus skiria ir tokias vertybes, kaip demokratija, pastato į kampą“, – teigiama laiške.

Pasak V. Pranckiečio, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) turėtų būti svarbiausi piliečiai, kad patys žmonės liktų aukščiausia Lietuvos valdžia.

„Mano vertybių ir principinių nuostatų niekas nepakeis. Tarnausiu demokratijai ir Lietuvos žmonėms. Tikiu, kad ir jums šios vertybės yra svarbesnės už vieno asmens įnorius. Kviečiu visus likti ryžtingais valstybės valstiečiais. Stabilumas yra užtikrinamas tuomet, kai mus vienija demokratija. Todėl prie artėjančių pasitikėjimo iniciatyvų prisijunkite laisvi, o ne priklausomi nuo kitų „susitarimų“. Turėkime balsą“, – laiške teigė jis.

V. Pranckietis tikisi, kad užteks LVŽS ir viso Seimo valios priimant būsimus demokratinius sprendimus, „nes, kaip sakė prezidentas K. Grinius: „kalbėti apie demokratiją, kovoti už demokratiją gali būti tiktai per vėlu, bet niekad ne per anksti“.

Antradienį viešą laišką išplatino ir Ramūnas Karbauskis. „Valstiečių“ lyderis, jau anksčiau kritikavęs savo posto perleisti „socialdarbiečiams“ nenorintį V. Pranckietį, LVŽS nariams laiške aiškino, kad nuo naujos koalicijos sudarymo priklauso Vyriausybės darbų tęstinumas bei stabilumas valstybėje ir kad koalicijos partnerių pretenzijos į šiuo metu „valstiečiams“ priklausantį Seimo vadovo postą yra nepakeičiamos.

„Aiškiai suvokdami, kad keičiasi Seimo valdančiosios daugumos bei ją sudarančių frakcijų proporcijos – LVŽS frakcija per pustrečių metų sumažėjo ir į koaliciją jungtųsi dar mažiausiai dvi frakcijos, kartu turinčios beveik dvidešimt Seimo narių – koalicijos partneriai pretenduoja turėti Seimo Pirmininko postą.

Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui nei partijos vadovybė, nei Seimo nariai dėl darbo Seime priekaištų neturi, tačiau turime prisiminti, jog šis postas priklauso nuo koalicijos partnerių susitarimo ir jį užimantis asmuo gali keistis keičiantis valdančiosios daugumos sudėčiai ją sudarančių frakcijų proporcijoms. Tai įprastinė Seimo darbo praktika, besitęsianti nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo“, – laiške rašė R. Karbauskis ir V. Pranckiečio išreikštą skepsį trauktis iš pareigų įvardino kaip kenkėjišką.

„Viešus pastarųjų dienų Seimo Pirmininko pasisakymus laikau kenkėjiškais koalicijos formavimo procese. Visi vieši, deryboms trukdantys, partijos narių pareiškimai neabejotinai kenkia mūsų siekiui išsiderėti LVŽS kuo palankesnes sąlygas, kurių reikia tam, kad galėtume pabaigti pradėtus darbus“, – rašė R. Karbauskis.

LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę „valstiečių“, „socialdarbiečių“ ir „tvarkiečių“ lyderių pasirašytame memorandume dėl valdančiosios koalicijos formavimo numatyta, kad S. Skvernelis ir toliau lieka premjeru. Taip pat numatyta, kad Seimo pirmininko postas atitenka „socialdarbiečiams“. 

Tačiau „valstiečių“ deleguotas parlamento vadovas V. Pranckietis praėjusią savaitę pareiškė neketinąs atsistatydinti ir galįs būti pakeistas tik inicijuojant nepasitikėjimo juo procedūrą. V. Pranckietis taip pat teigė, kad ši procedūra, pagrįsta slaptu balsavimu Seime, atskleistų parlamentarų tikrąjį pasitikėjimą ir „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu.  

R. Karbauskis pirmadienį kartojo, kad V. Pranckiečio keitimas yra pagrįstas ne asmeniškumais, o nauja politine realybe. Po susitikimo su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda „valstiečių“ lyderis darkart sakė, kad „socialdarbiečių“ reikalavimas atiduoti jiems Seimo pirmininko poziciją yra pagrįstas.

„Jeigu Lietuvos socialdemokratų darbo partija nereikalautų šios pozicijos, (...) liktų V. Pranckietis, be jokių abejonių“, – kalbėjo „valstiečių“ pirmininkas.

„Dabar trečią ar ketvirtą parą kalbama apie tai, kad R. Karbauskiui nepatinka V. Pranckietis. Aš neturiu jokių pretenzijų V. Pranckiečiui ir niekada neturėjau“, – pirmadienį teigė R. Karbauskis.

V. Pranckietis savo ruožtu yra paraginęs R. Karbauskį pasitikrinti pasitikėjimą partijoje ir kurį laiką pailsėti nuo vadovavimo jai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.