Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.03 22:37

Koalicijos derybose pasigedo darbų: kalbama tik apie postus

Toliau vyksta partijų derybos dėl valdančiosios koalicijos sudarymo. Valdantieji „valstiečiai“ jau susitarė su „socialdarbiečiais“ bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovais. Vienintelė Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) kol kas nepasakė, ar ketina derėtis dėl prisijungimo prie koalicijos. Priimti sprendimą jie ketina penktadienį. Ką reiškia toks politinė kariaunos mobilizavimas išsirinkus naują prezidentą ir artėjant Seimo rinkimams, diskutuota laidoj „LRT Forumas“.

Pirmadienį išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiu Ramūnu Karbauskiu.

Opozicinių konservatorių lyderis kalbėjo, kad tikrieji koalicijos formavimo siekiai yra kitokie, negu deklaruojama viešai: „Buvo išsakyta kai kurių politikų lūpomis, kad vienas kitas ministras yra netinkamas eiti pareigas. Dabar paaiškėjo, kad ir Seimo pirmininkas netinkamas eiti pareigas. Man rodos, kad po viso šito koalicijos sudarymo bus atsikratyta pora galbūt ir neblogai veikiančių ministrų.“

Taip pat opozicijoje dirbančios socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sakė manantis, kad po trejų pralaimėtų rinkimų „valstiečiai“ nusilpo, partijoje kilo lyderystės krizė, o valdančiųjų politiniai partneriai bando ruoštis Seimo rinkimams.

„Šiandien visos šitos įtampos ir naudojimasis situacija yra išskirtinai dėl susiklosčiusių politinių aplinkybių. Rezultatai EP rinkimuose buvo ne tokie, kokių tikėjosi. Tai ir reitingams turėjo įtaką, todėl koalicijos partneriai mėgina naudotis aplinkybėmis“, – dėstė G. Paluckas.

Jo nuomone, po tokių derybų susilpnės ir ministrų kabineto bei premjero pozicija, nes ministrai bus nebe profesionalai, o deleguoti partijų ir turintis „kietus“ lyderius, savo programą. Jis taip pat kalbėjo, kad iš tikro koalicija nestiprėja, nes naujų frakcijų prie jos neprisijungia.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas teigė matantis „ultimatumų kalbą“. Jis priminė R. Karbauskio žodžius, kad jei Viktoras Pranckietis neatsistatydins, vyks pirmalaikiai Seimo rinkimai: „Aš traktuoju kitaip: jeigu G. Kirkilas netaps Seimo pirmininku, bus pirmalaikiai rinkimai. Valdančiosios koalicijos mažesnioji partija iškelia ultimatumą, „valstiečiai“ pasiduoda, iškelia baltą lapą ir sako „bandykim piešti“. Krizė valstybėje jau dabar.“

Šeštadienį įsteigtos Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kalbėjo, kad reikia žiūrėti ne į postus, o ką ši valdančioji dauguma ketina keisti darbuose. Pasak jos, tiek partijų pasirašytas memorandumas, tiek girdimos diskusijos yra pozicijų dalybos, bet nekalbama apie tai, kas keisis Vyriausybės programoje.

„Rinkėjai per vykusius rinkimus valdančiajai daugumai išsiuntė stiprų signalą, kad draudimų, baudimų ir kartais net gąsdinimų politika žmonėms jau nusibodo ir norėtųsi kitokio kurso. Ką mes girdime, tai iš esmės apie pozicijas kalbėjimą“, – sakė A. Armonaitė, pridurdama, kad tik iš LLRA-KŠS buvo išgirsta, jog svarbūs yra darbai.

Reikalauti postų – nėra naujiena

„Valstiečių“ atstovas Tomas Tomilinas teigė, kad koalicijos sudarymas yra partijos sprendimas, priimtas partijos tarybos posėdyje. Būtent taryba, pasak T. Tomilino, nutarė perrašyti koalicijos sutartį ir derėtis iš naujo. Jo teigimu, tokio sprendimo tikslas aiškus – partijos programos įgyvendinimas.

„Koalicijos išplėtimas yra priemonė, dėl konkrečių pozicijų nėra susiderėta. Svarbiausia, kad mes toliau didinsime pensijas ir išlaikysime augimo stabilumą. Tai yra pagrindas. Mes turime viduje pasikalbėti, tai nėra blogai. Tai nėra korupcijos skandalas, tai nėra kažkas ypatingo“, – tikino T. Tomilinas.

Jis teigė, kad Vyriausybės programa iš naujo tvirtinama nebus.

Anot „socialdarbiečių“ atstovės Irenos Šiaulienės, sprendimas atnaujinti derybas dėl koalicijos sutarties nebuvo staigus. Dėl to esą kalbėta jau seniau, tartasi, kad po paskutinio prezidento rinkimų turo derybos bus atnaujintos. R. Karbauskis anksčiau yra sakęs, kad LSDDP gana kategoriškai pasakė, kokių postų nori. Vienas jų – Seimo pirmininko. Ši kėdė jau matuojama „socialdarbiečių“ lyderiui Gediminui Kirkilui.

„Čia nieko naujo nėra. Jeigu paimtumėm paskutinių trijų Seimų praktikas, tai visada buvo taip – jei jų premjeras, tai kita koaliciją sudaranti didesnioji frakcija gauna Seimo pirmininką“, – sakė I. Šiaulienė, pridurdama, kad politikoje reikia turėti kantrybės.

T. Tomilinas kalbėjo, kad „valstiečiai“ ministrus kviečia prisijungti prie partijos ir tai, anot jo, yra organiškas profesionalų tapimas profesionaliais politikais. Tiek „valstietis“, tiek I. Šiaulienė teigė, kad derybos nėra baigtos, todėl esą neaišku, kurie ministrai paliks Vyriausybę. Pasak T. Tomilino, jei keturioms partijoms nepavyks susiderėti dėl koalicijos, gali būti deramasi su opozicija dėl mažumos Vyriausybės.

LLRA-KŠS atstovas Jaroslavas Narkevičius teigė, kad svarbiausia – daryti reikalingus darbus, tačiau dėl jų reikia sutarti neskubant ir apgalvojant viską. Anot jo, pastaruoju metu visos vykstančios diskusijos sukasi tik apie postus, tačiau jo atstovaujamai partijai esą ne postai svarbiausia.

„Mes vertiname, kas yra padaryta Vyriausybės programoje, kurią mes parėmėme, ir ką galima padaryti per likusius 15 mėnesių ir kaip tai galima padaryti. Čia yra esminis dalykas. Jeigu politikai nori kalbėti apie postus – tegul pakalba, o mes vertiname tai, kas yra programoje ir ką galima padaryti. Nesvarbus laikas, svarbus įvertinimas“, – kalbėjo LLRA-KŠS atstovai.

Parengė Modesta Gaučaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi