Lietuvoje

2019.06.03 22:06

Serbo tyrimas Lietuvoje: jūsų šalyje kalbos specialistai – radikaliausi

Serbas Vukas Vukotičius iš visos didelės Europos kalbų šeimos pasirinko tris regionus - Balkanų, Baltijos bei Skandinaviją – ir tyrinėjo ne kalbų archajines ištakas, o nūdieną: kokios kalbos priežiūros institucijos veikia Serbijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje, kas nulėmė susiformavusią tradiciją.

„Lietuvoje ir Serbijoje yra daugiau panašumų, ir aš įtariu, kad čia yra dėl tokios praeities. Serbijoje ir Lietuvoje tiek valstybė, tiek ekspertai funkcionuoja kaip socialiniai inžinieriai, jie kuria kalbą, jie kuria visuomenę, o Norvegijos ekspertai nekalba apie jokias taisykles, kas galima, kas negalima, o labiau aprašinėja kas yra“, – sako V. Vukotičius.

Doktorantūros studijų mokslinį darbą V. Vukotičius apsigynė Vilniuje, nors tyrimas buvo atliekamas trijose šalyse.

„Labai mažai yra tokių daryta užsienietiškų, nes tam reikia mokėti lietuvių kalbą ir būti lingvistu, tai turime  tokių atstovų pasaulyje, bet jie yra daugiau struktūrinės lingvistikos, gramatikos atstovai. Nedaug daryta, bet yra aktualu labai teoriniu lygmeniu, nes jis pasižiūrėjo iš teorinės perspektyvos: kokie modeliai žmonių galvose susikuria, kai jie kalba apie kalbą“, – sako V. Vukotičiaus tyrimo vadovė.

Vukas Vukotičius sako, kad jo gimtinėje Serbijoje, kaip ir Lietuvoje, po sovietmečio dar vis gaji nutautinimo baimė, todėl kalba ideologizuojama.

Prieš tris dešimtmečius Baltijos valstybės susigrąžino vieną svarbiausių simbolių - valstybinę kalbą. Tačiau Estijos kalbininkė teigia, kad šiandien kalbos reguliavimas šalyse vis dėlto skiriasi. 

Plačiau – reportaže.