Lietuvoje

2019.06.03 18:46

Kiekvienas pokytis Pūčkoriuose – nuo šiol per padidinamąjį stiklą: pas Nausėdą ves naujas kelias

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.06.03 18:46

Į Pūčkorių atodangą pastaruoju metu plūstelėjus smalsuoliams pastebimos netgi tokios smulkmenos kaip pakeista informacinė lenta, kurioje nebeišskiriamas išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos namas. Ką jau bekalbėti apie visai netrukus prasidėsiančius kelio remonto darbus.

Parko direkcija ginasi dar darbams neprasidėjus – tai planuota ne vienus metus, o ir rekonstrukcijos tikslas – įrengti požemines perėjas varliagyviams, ežiukams ir kitiems smulkiems gyvūnams.

Užrašas lentoje simbolizavo konfliktą

„Pastato projektui pritarta teismų sprendimu“, – taip skelbė dar prieš kurį laiką ant apžvalgos aikštelės stovėjusi informacinė lenta. Joje buvo atvaizduota tai, ką mato lankytojas, paaiškinant kai kuriuos išskirtinius objektus. G. Nausėdos namas buvo savotiškas aplinkosaugininkų ir direkcijos protestas, akcentas, kad dėl pastato vyko teismai. Pūčkorių atodanga yra viena aukščiausių Lietuvos atodangų, valstybės saugomas gamtos paminklas.

Buvusi direkcijos direktorė Vida Petiukonenė anksčiau teigė, kad namas šioje vietoje išdygo po to, kai sovietmečiu čia pastatytas šiltnamis, o šalia jo vėliau – priestatas. Istoriškai pastatas su gyvenviete esą neturėjo nieko bendra.

Ši vėliau G. Nausėdos perpirkta namų valda ir suprojektuotas naujas namas žvelgiantiems nuo šalia esančios Pūčkorių atodangos apžvalgos aikštelės – kaip ant delno. Jei to nepakaktų, šalia dar buvo įrengti žiūronai, į kuriuos įmetus monetą, galima buvo iš labai arti pasižiūrėti į dominančius panoramos elementus. Tačiau jau kurį laiką čia likęs tik jų stovas.

Dabar čia esanti informacinė lenta vaizduoja jau ne tai, kas matoma nuo atodangos viršaus, o tai, kaip atodanga atrodo žvelgiant į ją nuo žemiau esančio slėnio.

Lenta nusitrynė, maketas pasimetė

Kaip aiškina 2017 m. vadovauti pradėjusi Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos direktorė Jolanta Radžiūnienė, kiekvienas pokytis šioje teritorijoje lankytojų dabar stebimas kaip per padidinamąjį stiklą. Pasak jos, lenta buvo pakeista gal jau prieš 3 metus – esą tiesiog paseno ir nusidėvėjo.

„Visiems nusibodo, nusitrynė – kiek galima? Neaktuali informacija. Kiek galima „ant to groti“? Visai dėl ko kito pastatyta Pūčkorių atodanga. 10 metų kabėjo ta lenta ir gal prieš 2,5 metų ji nusitrynė, visiškai nusivalkiojo, kažkur pasiklydo jos maketas“, – LRT.lt komentavo ji.

Parko direktorė sutiko, kad pastatas krenta į akį net ir užsieniečiams, kurie nežino, kieno namas čia yra, tačiau pabrėžė, kad jau laikas baigti dejuoti, skųstis ir malti vienas kitą.

„Pasigrožėkime tuo, ką turime gražaus. Ateina tas laikas, kai reikia skleisti pozityvą. Jau išsibarėm, išsikoliojom, nuo to niekas nesikeičia – teismas nusprendė, tai nusprendė“, – teigė J. Radžiūnienė.

Pas prezidentą ves naujas kelias

Ji perspėjo, kad pokyčiai laukia ir keliuko, kuris veda pas išrinktąjį prezidentą. Jis bus remontuojamas įrengiant požemines perėjas varliagyviams.

„Pradedame Pūčkorių gatvės rekonstrukciją su pritaikymu varliagyvių migravimui. Visada būdavo pastatytos tokios žalios laikinos tvorelės – pavasarį pastatome, po mėnesio nurinkinėjame ir varles pernešinėjame kibirais.

Jau šią vasarą bus pradėtas įrenginėti europietiški, modernūs varliagyvių tuneliai po keliu – kad ir varliagyviai, ir ežiukai galėtų laisvai migruoti“, – pasakojo direkcijos vadovė.

Ji akcentavo, kad šie darbai irgi yra maždaug trejų metų darbo rezultatas. „Tik sutapo taip, kad įvyko rinkimai, pasikeitė prezidentas ir [prasidės darbai]. Metus buvo ruošiamas projektas, metus ieškojome finansavimo, dar pusę metų vyko viešieji pirkimai. Taip sutapo, kad išrinkus prezidentą po mėnesio pradedame darbus“, – iš anksto besigindama kalbėjo J. Radžiūnienė.

Pats G. Nausėda ne kartą yra sakęs, kad mieliau liktų gyventi savo name Pūčkoriuose, tačiau Vadovybės apsaugos departamentas rekomenduoja jam keltis į Turniškes, kur valstybės vadovo apsaugą užtikrinti būtų lengviau. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt