Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.02 21:30

Naujas prezidentas ir jo kultūros politika: tiesioginės įtakos nedaug, bet daug lemia nuomonė

Kol išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda formuoja patarėjų komandą, kultūros pasaulio žmonės teigia, kad naujajam prezidentui būtina nepamiršti ir kultūros politikos. Esą nuo šalies vadovo taip pat priklausys, kaip Lietuva bus pristatoma pasaulyje ir kultūra bus svarbus politikos svertas.

Apie naujai išrinktų politikų ateities sprendimus įprasta spręsti, įvertinus, kas rinkimų naktį kartu laukia rezultatų, dalyvauja rinkimų kampanijoje, tačiau sunkiausiai nuspėjama, turbūt, kultūros politika.

Menininkai, svarbiausių kultūros institucijų vadovai dažniausiai išlieka nuošalyje. Sako, to išmokęs gyvenimas. 

„Na, mes įpratę lūkesčių jokių didelių neturėti, prieš porą metų, gerų porą metų buvo žadama dėmesys kultūrai, šiandien matome, ką turime – bent 4 tūkst. žmonių, kurie dirba mokslo sferoje, nebeįtraukti nei į mokslo švietimo darbuotojus, nei į kultūros ir liko tarp tų dviejų ministerijų. Tai čia tik vienas iš pavyzdžių, ne, bet mes išliekame, kad ir gerai informuotais ir patyrusiais optimistais, bet optimistais“, – sakė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos vadovas Gytis Vaškelis.

Išrinktasis prezidentas G. Nausėda kultūros pasaulyje pažįstamas kaip istorinių lituanistinių knygų kolekcininkas. Pasak vertintojų, per daugiau nei du dešimtmečius kaupiama kolekcija gali varžytis ir su svarbiausių šalies archyvų fondais. Joje – seniausi leidiniai apie Lietuvą, lituanistiką visomis kalbomis. Retų egzempliorių esą G. Nausėda ieško viso pasaulio aukcionuose, rūpinasi įgytų knygų restauravimu, leidžia faksimilinius leidinius, kad knygų turinys būtų pasiekiamas mokslininkams. 

„Žmogus, kuris yra bibliofilas, kuris kolekcionuoja knygas, jis turi turėti labai platų kultūrinį, istorinį akiratį. Knygų kolekcionavimas yra ne visai tas pats kaip meno kūrinių kolekcionavimas, kur nemažą rolę vaidina ir estetinis pasigėrėjimas, noras papuošti namus tiesiog, senomis knygomis tu namų labai neišpuoši. Tai iš tiesų turi būti labai gilus ir nuoširdus interesas tuo objektu, kuriuo tu domiesi“, – pasakojo Vilniaus aukciono vadovė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.

„Aš manau, kad tai yra geriausia, ką kultūrininkai gali gauti, nes žmogus, kuris myli knygas, kuris skaito knygas, kursi tai daro  profesionaliai, tai daro labai kryptingai, tai jis tikrai bus ir yra, neabejoju, labai jautrus ir visom bendrakultūrinėm Lietuvos problemom. Nes knygos tą ir atspindi, jos yra apie visa tai. Tai rodo, kad jis nedeklaratyviai, nefanfariškai, nepropaganddiškai skelbia meilę kultūrai, o tiesiog ja domisi asmeniškai, ir tai yra rimta paraiška ir labai geras ženklas kultūrininkams“, – apie G. Nausėdą kalbėjo Lietuvos dailės muziejaus vadovas dr. Arūnas Gelūnas.

Pasak kultūros įstaigų vadovų, prezidentas tiesioginės įtakos kultūros politikos formavimui neturi, tačiau valstybėje daug lemia jo formuojama nuomonė. 

„Prezidentas turėtų labai gerąją prasme naudotis kultūra, kultūros įvazdžiu, kultūros pasiekimais mūsų, žymiausiais kūrėjais, žymiausiais scenos menų atlikėjais, kadangi labai daugelis šių reiškinių skamba labai plačiai ir būtent tai užsienio politikoje eina priešaky. Iš esmės, net Jungtinių Tautų tyrime prieš 2 metus buvo įvardyta, kad kultūra yra ta minkštoji galia, kuri labai takiai ir lanksčiai pavirsta kietąja galia“, – komentavo Nacionalinės filharmonijos vadovė Rūta Prusevičienė.

„Bet aš manau, kad pagrindinė problema tai yra, kad vistiek daugiausia institucijos  turi pinigus darbuotojams ir pastatams, jos labai labai turi mažai pinigų savo veiklai, turi visą laiką konkursiniu būdu juos gauti, kas jeigu jau esi nacionalinė institucija šiek tiek keistoka, taip nėra Vakaruose daugeliu atvejų. Jeigu prezidentas galėtų tapti lyderiu šioje srityje, irinicijuoti šiuos procesus, man atrodo labai išeitų mūs kultūrai į sveikatą“, – pridėjo A. Gelūnas.

Pažįstantys išrinktojo prezidento šeimą sako, kad ateinančią kadenciją bus svarbus ir pirmosios ponios vaidmuo, jos nuomonė formuojant G. Nausėdos komandą. 

„Nuo tų žmonių, kuriuos jis pasirinks, labai daug kas priklausys, bet aišku, svarbiausia šitoje vietoje bus politinė valia. Kiek bus politinės valios pakeisti tuos biurokratizuotus, baisius procesus. Mes, turbūt, vienintelė šalis Europoje, kuri kultūrą perka per viešuosius pirkimus“, – sakė G. Vaškelis.

Naujasis prezidentas pareigas pradės eiti po inauguracijos liepos 12-ąją.   

Plačiau žiūrėkite „Panoramoje“ nuo 1:26 min.

Panorama. Gitanui Nausėdai jau kitą savaitę bus įteiktas Lietuvos Respublikos Prezidento pažymėjimas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi