Lietuvoje

2019.06.03 11:14

Nuo politikų iki politologų – visi prognozuoja Ingridai Šimonytei politinę karjerą

Prezidento rinkimuose dalyvavo beveik 54 proc. rinkėjų, iš jų daugiau nei 65,5 proc. rinkosi Gitaną Nausėdą, o Ingridą Šimonytę perpus mažiau – 33 proc. I. Šimonytės surinktas balsų procentas perpus mažesnis, tačiau 440 tūkst. balsų – milžiniškas palaikymas žmogui, kurį kelia konservatorių partija. Kokia tolimesnė karjera laukia I. Šimonytės?

Iškart po rinkimų ne tik I. Šimonytė pati neslėpė atsisakanti ankstesnes minties, kad Seime tepabus vieną kadenciją, bet ir konservatorių partija suskato kalbėti apie jos ateitį partijos pirmininko kėdėje. Pati I. Šimonytė neskuba komentuoti kalbų, juolab, kad kai kurios jų, pasirodo, teliko feisbuko lygio. 

Tačiau visiškai aišku, kad politikos dešinėje atsirado ryškus ir talentingas lyderis, ko taip trūko. Kita vertus, savo simpatijų I. Šimonytei neslepia jos konkurentas prezidento rinkimuose G. Nausėda, pripažįstantis, kad ji galėtų tapti konservatorių partijos lydere. Ar tai ženklas, kad jis nenori šiame poste matyti jaunojo Landsbergio, jau kita tema.

Rinkimų naktį I. Šimonytė pasveikino konkurentą ir tikino, kad pralaimėta kova – ne pasaulio pabaiga. Sukaupta patirtis ir milžiniškas palaikymas, kokio dar Tėvynės sąjunga neturėjo per jokius rinkimus, džiugina ir įpareigoja iš politikos nesitraukti, pateisinti žmonių lūkesčius:

„Aš niekaip negaliu jų nuvilti. Mane labai džiugina, kad labai daug jaunų žmonių atėjo pirmame ture ir antrame tikiuosi, kad taip pat matysime bent jau panašų aktyvumą. Ir aš labai norėčiau, kad tie jauni žmonės nenusiviltų politika, kad jie liktų aktyvūs, kad jie domėtųsi tuo, kas vyksta, ir matau savo vaidmenį tame be jokios abejonės. –Bet tai, ką jūs dabar sakote, reiškia, kad atsisakote savo žodžių, nes sakėte, kad greičiausiai tik vienai kadencijai ateinu į Seimą. Tai reiškia ne? – Turbūt, kad tai reiškia ne.“

Tėvynės sąjungos lyderis Gabrielius Landsbergis savo feisbuko paskyroje taip pat sveikino I.Šimonytės konkurentą laimėjus, o jai padėkojęs už gerą pasirodymą, žadėjo kviesti vesti TS-LKD sąrašą 2020 metų Seimo rinkimuose, pergalės atveju – vadovauti vyriausybei.

„Ačiū labai, taip sakant, kad nepamiršot, kad aplankėt nors pabaigoj“, – I. Šimonytė sakė G. Lansbergiui, apsilankiusiam jos štabe.

Tokią perspektyvą buvusiai varžovei mato ir išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda, tačiau su viena sąlyga.

„Matyčiau tokį scenarijų su viena sąlyga, jeigu ji taptų partijos nare, nes netampant partijos nare neįmanoma tapti partijos vadove. Jeigu taptų partijos vadove ir valdančiąją koaliciją formuotų Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, aš visiškai ją įsivaizduočiau tinkamą premjero pareigoms užimti“, – komentavo G. Nausėda.

Tačiau sekant logika, tai dabartinis premjeras Saulius Skvernelis negalėjo tapti vyriausybės vadovu, nes nėra nei Valstiečių žaliųjų sąjungos narys, nei tuo labiau jos pirmininkas

I.Šimonytė, klausiama ar sutiktų vesti konservatorius į Seimą, imti vyriausybės vairą į savo rankas, nuo komentarų susilaiko – vieši partijos lyderio pasiūlymai toliau nepažengė, nes oficialaus siūlymo ji tikina negavusi.

„O čia jūs man siūlote šitai? – vakar pasiūlė G.Landsbergis. – Man nesiūlė, tai aš tikrai šito klausimo nekomentuosiu šiandien. - O į partiją stoti žadate? – Svarstysiu. O svarstyti kas būtų jeigu būtų 2020 m., manau, šiandien per anksti“, – į žurnalistų klausimus atsakinėjo I. Šimonytė.

Konservatorių lyderis G.Landsbergis ragina palūkėti, sprendimus priimti kai atvės įtampa po prezidentinės kampanijos.

„Aš pasakiau, kad tai ilgo pokalbio pradžia su ta pačia Ingrida. Reikia laiko. Reikia nurimt, įvertinti rezultatus, pažiūrėti kokia čia ta ateitis laukia, ir kažkokius sprendimus priimti, tai neįvyksta per dieną. (...) Man rodos, ji turi didžiulį palaikymą po rinkimų. Akivaizdu, kad pritrūko iki prezidento pozicijos, bet palaikymas milžiniškas – daugiau, negu 440 tūkst. balsų už ją. Čia yra labai solidu ir aš manau, ji tikrai galėtų formuoti būsimą vyriausybę. – Jūs savo galimybes sumenkinate? – Na, mano karma tokia (šypsosi)“, – žurnalistams padėtį komentavo G. Landsbergis.

Mykolo Riomerio universiteto (MRU) docentas politologas Virgis Valentinavičius sako, kad G.Landsbergio arogancija dvelkiantis elgesys, per feisbuką siunčiami siūlymai, dabar nepateisinami.

„I. Šimonytė su jos populiarumu ir su jos įdirbiu per prezidento rinkimus politine prasme yra kur kas didesnis politinis kapitalas, negu partijos pirmininkas, kuriam artimiausiu metu populiarumas negresia. (...) Aišku, G.Landsbergis tam tikra prasme padarė didžiulę pažangą, kad nepraėjus nė 3 metams pripažino, kad jisai nebūtinai yra pats geriasias kandidatas į premjerus. Nes pretenzija būti premjeru faktiškai sužlugdė Tėvynės sąjungos rezultatą 2016 m. rinkimų antrajame rate. Taip. Dabar jisai tą pripažino“, – sakė V. Valentinavičius.

G. Landsbergio pirmtakas Andrius Kubilius sako I. Šimonytės potencialą įžvelgęs dar pernai lapkritį, kai ji vidiniuose  partijos kandidato į prezidentus rinkimuose milžiniška persvara nugalėjo partinį Vygaudą Ušacką.

„Vienintelis klausimas, kuris man dabar yra svarbus, kaip dabar tą reiškinį paversti tuo, kad po 2020 m Seimo rinkimų mes turėtume normalią, protingą, modernią vyriausybę su I. Šimonyte einančią premjerės pareigas“, – komentavo A. Kubilius.

Jis yra užsiminęs, kad Lietuvai būtų sveika, jei viena ar kelios partijos išsirinktų asmenį, vertą premjero posto. 

Anot Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorės Ainės Ramonaitės, I. Šimonytei logiška būtų stoti į konservatorių partiją ir siekti pirmininko pareigų. Tokia įvykių eiga būtų į sveikatą ir pačiai partijai.

„Dalis tų rinkėjų, aktyvių rėmėjų: buvusių tremtinių, politinių kalinių Sąjūdžio pirmeivių dalis išeina tos kartos. Reikia kažkuo kompensuoti. Tada tas ėjimas link jaunimo toks atrodo logiškas. Šimonytė jiems buvo labai geras variantas, sugebantis ir vieniems ir kitiems patikti ir įtikti, ir manau, kad ji turi visai gerą perspektyvą šitos partijos šiek tiek profilį pakeisti, išeiti iš to užburto rato“, – teigė A. Ramonaitė.

Viešoje erdvėje pasigirdo spekuliacijų apie Ingridos Šimonytės galimybes ir kitose partijose. Pati politikė to viešai nesvarsto.

Savaitė. Laisvės partija: garantuojame – kitais metais būsime Seime